Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Şiddet Eğilimi Gösteren Öğrenciler Nasıl Belirlenir

Şiddet Eğilimi Gösteren Öğrenciler Nasıl Belirlenir

Şiddet davranışı çocukların hayatlarının bir noktasında kendisini göstermektedir.Zaman zaman mağdur zaman zamanda şiddet uygulayan kişi çocuklar olabilmektedir.

Şiddet eğilimi gösteren çocukların tümü benzer özellikler gösterebilmektedirler.Özellikle bazı davranış şekilleri şiddet gösteren çocukları daha erken farketmemizi kolaylaştıracaktır.

Şiddet gösteren çocukların ortak özellikleri şu şekildedir;

İçine kapanma: Bu durum genellikle depresyondan, reddedilme, haksızlığa uğrama, bir işe yaramama duygularından ve kendine güven eksikliğinden kaynaklanabilir.

Sürekli yalnız olma ve terk edilme duygusu: Yalnızlığa itilme ve terk edilme duyguları bazen şiddet davranışlarına yol açabilmektedir.

Şiddetli reddedilme duygusu: Reddedilme şiddetli olduğunda ve sürekli tekrarlandığında çocuk suç işleyebilmektedir.

Şiddete maruz kalmış olmak: Daha önce de belirtildiği gibi fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalma, çocukları şiddet kullanmaya itmektedir.

Düşük akademik başarı, ve derslere ilgi azlığı suç davranışının erken göstergelerinden biridir.

Öfke kontrolünde zorlanma: şiddet davranışına ilişkin bir uyarı belirtisidir.

Sürekli başkalarına vurma, aşağılama ve rahatsız etme davranışı: Bu tür davranış gösteren öğrencilerle yakından ilgilenilmeli ve sürekli göz altında bulundurulmalıdır.

Olumsuz Geçmiş yaşantısı: disiplin sorunları yaşayan, şiddete başvuran ve saldırgan davranışlar gösteren öğrenciler de özel olarak ilgilenmesi gereken öğrencilerdir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Sınıf Rehber Öğretmeninin, Rehberlik Görevleri

Sınıf öğretmeninin sınıf öğretim etkinlikleri dışında okul psikolojik hizmetlerinde de önemli görev ve sorumluluklarının bulunması …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir