Anasayfa » Psikoloji » Psiko-Rehber » Siber Zorbalığın Psikolojik Etkileri

Siber Zorbalığın Psikolojik Etkileri

Günümüzde teknoloji ürünleri hayatımızda çok fazla yer edinmeye başladı. Bunlardan en önemlileri ise iletişim araçları. Cep telefonu, tablet, bilgisayar artık hayatımızın vazgeçilmez unsurları oldu. Özellikle bu araçlar üzerinden sosyal medya insanların düşüncelerini ifade ettikleri ve diğer insanlarla iletişime geçtikleri önemli bir platform.

Sosyal medya kullanma yaşına artık ne yazık ki bir sınır koyamıyoruz.Neredeyse okuma yazma bilen herkes bu platformda yer alıyor. İşte bu alanın bu kadar geniş kitlelere ulaşması birçok sorunu da beraberinde getiriyor.

Siber zorbalık kavramı artık günümüzün önemli sorunu haline geldi.başkalarına onları rahatsız edici mesajlar göndermek, e posta yollamak, kişinin onurunu zedeleyecek içeriklerin internet ortamında paylaşılması, kişilerin bilgilerinin izinsiz kullanılması, kişilere yapılan hakaretler, internet ortamında kişileri tehdit etmek…bunlar başlıca siber zorbalık örnekleridir. Yani siber zorbalık özetle internet olanakları kullanılarak başka bir kişinin kişilik haklarına saldırıda bulunmaktır.

Siber zorbalık giderek yaygınlaşmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi ise bu platformlarda denetimin az olmasıdır. Buralarda işlenen suçların bir çoğu ne yazık ki cezasız kalmaktadır.insanların buradaki mağduriyetlerini bildirecek bir muhatap bulamamaktadır. Özellikle son günlerde gündeme gelen twitter ve youtube’un kapatılması olaylarında bunları açıkca gördük. İnsanlar açtıkları sahte hesaplarla kolayca başka kişileri mağdur edebilmektedir. Mağdur olanlar ise böyle bir durumda ne yapacaklarını bilmemektedir. Bilseler de sonuç alamayacaklarını düşünüp bu suça karşı kayıtsız kalmaktadırlar.

Siber zorbalık özellikle ortaokul seviyesinden başlamak üzere tüm öğrenciler için önemli bir psikolojik tehdit unsurudur. Akran zorbalığı ile ne kadar ilgilenip bu konuda okullarda çalışmalar yapıyorsak bu konuda da okullarda çalışmalar yapılmalıdır. Ortaokul düzeyinden başlayarak öğrencilere internetin doğru kullanımı ve siber zorbalık konusunda bilgilendirici çalışmalar yapmak yerinde olacaktır.çünkü birçok kişinin henüz siber zorbalık kavramından haberi yok. Ve böyle bir durumda neler yapabileceğini bilmiyor. Ya da bununla nasıl baş edeceği konusunda bilgisiz.

Sanırım burada iş biz psikolojik danışmanlara düşüyor. Bu konularda öğrencilerimizi bilgilendirmemiz ve bu konuda farkındalık kazandırmamız gerekiyor.

Hakkında uğur

2013 yılında psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun oldum. şu anda milli eğitim bakanlığına bağlı bir ilkokulda rehberlik öğretmeni olarak görev yapmaktayım.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

2 Yorumlar

  1. uğur

    teşekkür ederim…

  2. İlk yazınız hayırlı olsun Uğur Bey

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir