Anasayfa » Egitim » Sevgisiz Öğretmen, Başarısız Öğrenci Yetiştiriyor

Sevgisiz Öğretmen, Başarısız Öğrenci Yetiştiriyor

Öğrencilerin sevmediği öğretmenin dersini dinlemeyerek, kaynatarak ve çalışmayarak başarısız olmaya başlayacağını söyledi.Öğretmenlerin, öğrencilerin davranış, zeka ve kişilik gelişiminde en büyük rol oynayan kişiler olduğunu belirten uzmanlar “Öğretmenler, davranış öğretirken aynı zamanda var olan olumsuz davranış, başarısızlık gibi durumlarla da baş etmek zorunda kalırlar” dedi.

Öğretmenlerin bu durumlarla baş etmesi ise kendi kişilik yapılarına ve öğrencilerini tanımalarına bağlıdır.Ayrıca kişinin öğretmenlik mesleğine yatkınlığı, grup ve süreç yönetimini iyi bilmesi, öğrencilerin başarısını önemli derecede artıracak ve fark yaratacaktır.

Her öğrenci farklı bir dünyadan gelmekte ve aynı ortama, aynı yaklaşıma maruz kalmaktadır. Fakat sonuç aynı olmamakta, öğretmenler öğrencilere aynı şekilde değil tutarlı, empatik ve kişiye özgü yaklaşmalıdır.

Tüm bunlar öğretmenin öğrenciyi nasıl gördüğüyle ilişkilidir. Sadece konuyu anlatmak ve öğrencilerin bilmesi gerektiğini düşünmek; öğrencinin başarılı-başarısız olmasından ziyade öğrenme bilincini zedeler ve okul isteksizliği oluşturur.

Öğretmenin en önemli görevi, öğrenciyi sevmek ona saygı duyduğunu göstermektir. Saygı duyulmadığını hisseden ve öğretmeni model alan öğrenci direk ya da pasif agresif bir şekilde yanıt verecektir. Öğrenci sevmediği öğretmenin dersini dinlemeyerek, kaynatarak ve çalışmayarak başarısız olmaya başlayacaktır”

Sevgisini göstermeyen veya gösteremeyen öğretmenler başarısız nesil yetiştirmeye mahkum olmakta ve öğrencilerinin geleceğini olumsuz etkilemektedirler.

Sevgisiz büyüyen bir öğrenci, susuz bir fidan gibi kara çalıya dönmeye mahkumdur.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum