Home / Genel / Sağlıklı Olmanın ve Güzel Görünmenin Yolları
kadin_1

Sağlıklı Olmanın ve Güzel Görünmenin Yolları

Ailelerimizden aldığımız kalıtsal özellikler, sağlığımızın temel belirleyicileri arasındadır. Ancak sağlığımızı korumak ve geliştirmek bizim elimizdedir. Bedenimizi tanımalı,bedenimizin ihtiyaçlarının farkında olmalı,sağlık sorunlarını ortaya çıkmadan engellemek için de kendimize çok iyi bakmalıyız.Güzel görünüm ancak birey sağlıklı ise mümkün olacağından,ergenlik döneminde edinilecek doğru alışkanlıklar sağlıklı bir yaşam ve iyi bir görünüm için oldukça önemlidir.

Sağlıklı Beslen: Yeterli ve dengeli beslenme, sağlıklı büyüme ve gelişme sürecinde çok önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme; protein, vitamin, karbonhidrat, yağ ve minerallerin yeterli miktarda, düzenli olarak her gün alınmasıdır. Daha fazla sebze ve meyve yemek gerekir. Süt, yoğurt ve peynir önemli kalsiyum kaynaklarıdır. Ekmek, börek ve hamur işlerinden uzak durulmalıdır. Ayaküstü yemek yeme alışkanlığı bırakılmalı, kolalı içecekler yerine doğal meyve suları tercih edilmelidir. Her gün yeterli ve dengeli olarak protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerden alınması gerekmektedir.

Sigara Kullanma: Gençler birbirlerini etkileyerek büyüdüklerini ispatlamak için sigara içerler. Sigara içmeyi deneyen her üç gençten biri sigara bağımlısı olmaktadır. Sigarayı denememek bırakmaktan çok daha kolaydır. Sigaranın uzun süre kullanımı dolaşım, solunum, sindirim, boşaltım, sinir ve üreme sistemlerinin hastalıklarına neden olur.Sigaranın kullanımıyla beraber vücut ve nefeste kötü koku, el, parmaklarda ve dişlerde sararma, saç kalitesinde düşme gibi pek çok olumsuz etki ortaya çıkmaktadır. 

Alkollü İçki İçme: Gençlerin alkollü içki içme davranışları erişkinlere göre daha farklıdır.Uzun süre alkollü içki içimi erişkin dönemde karaciğer yetmezliği ve kanser gibi yaşamı tehdit eden hastalıklar oluştur maktadır. Gençlerde ise bir defada çok miktarda alkol alma daha sık olarak görülmektedir; bir oturuşta fazla miktarda alkol içildiğinde yaşamı ve sağlığı tehdit eden riskli davranışlara olan eğilim de artabilir.

Madde Kullanma: Sağlıklı büyüme ve gelişme süreci içerisinde madde kullanımından uzak durarak bedenimizi koruyabiliriz. Bazı maddelerin kısa süreli bazılarının ise uzun süreli zararlı etkileri yaşanabilir. Madde kullanımı pek çok fiziksel ve ruhsal sağlık sorununu beraberinde getir mektedir. Deri yapımız, dış görünümümüz ve saç sağlığımız olumsuz yönde etkilenir. Herhangi bir madde kullanımı, bedensel değişikliklerin yanı sıra ruhsal dengemizi de bozar. Yaşam tarzının olumsuz olarak etkilenmesinden ölüme kadar pek çok sorunun yaşanmasına neden olabilmektedir. Madde kullananlar daha fazla maddeye ulaşmak istedikleri için, ayrıca madde kullanımı sonrasında kendi davranışlarını kontrol edemedikleri için yaşamlarını tehlike altına alan davranışlarda bulunabilirler.

Egzersiz Yap: Bu dönemde kazanılması gereken en önemli özelliklerden biri de bedenimizdeki kasların gelişmesini ve yağ dokusunun azalmasını sağlayan fiziksel egzersiz yapma alışkanlığıdır. Ergenlik döneminde özellikle spor ve bedensel etkinliklerin alışkanlık hâline getirilmesi, hem ergenlik hem de erişkinlik-yaşlılık dönemlerinde sağlığımıza yönelik en önemli yatırımdır.Düzenli egzersiz yapmak kemik büyümesini hızlandırır; hareket sisteminde yer alan kemik ve adaleleri güçlendirir. Egzersiz yapmama ise şişmanlığa neden olur. Diğer taraftan ileriki yaşlarda hiper tansiyon, kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi hastalıkların daha erken yaşta çıkmasına neden olur.

Vücut Ağırlığını İdealde Tut: İdeal vücut ağırlığı öğrenilmeli ve tüketilen gıdalara dikkat edilerek, ideal vücut ağırlığının üstüne çıkmamaya çalışılmalıdır. Şişmanlık, daha hızlı yaşlanmaya neden olabilir. Gençlerde şişmanlama kaygısı nedeniyle aşırı zayıflama da olabilmektedir. Bu sağlıksız durum, fiziksel büyüme ve gelişmemizi olumsuz olarak etkiler; okul başarımızın düşmesine neden olur.

Derine İyi Bak: Deri daima temiz tutulmalı ve güneş ışınından korunmalıdır. Böylece daha sağlıklı ve bakımlı görünüş elde edilir.

Karar Verebilme ve Stres Yönetimini Öğren: Ergenlik ve sonrasındaki dönemlerde, kendimizle ilgili olaylar konusunda karar verirken veya yaşam tarzımıza ait kararları alırken sağlıklı bir yaşam sür memizi sağlayan olumlu davranışları edinmeliyiz. Örneğin, zor durumlarda karar verebilme, çok yoğun olduğumuz dönemlerde stresle baş edebilme, arkadaşlarımız ya da sosyal çevremizin etkisiyle olumsuz davranışlar edinmeme konusunda direnç gösterebilme gibi pek çok beceriyi kazanmamız gerekir. 

Stresle nasıl baş edileceği öğrenilmelidir. Stres altında kalındığı zaman güvenilen bir kişi ile sorununu paylaşma, günlük tutma, müzik dinleme ve yürüyüş yapma çözümlerden bazılarıdır. Bütün bu yapılanlardan sonra stresli durum devam ederse bir psikiyatristten yardım alınmalıdır.

Düzenli Sağlık Kontrolü Yaptır: Genel sağlık ile ağız ve diş sağlığı kontrolleri düzenli olarak yaptırılmalıdır. Böylece hem sağlık sorunlarına erken dönemde tanı konabilir; hem de kişi sağlık ile ilgili aklına takılan soruları bir uzman ile paylaşabilir.

Tüm Bunlara Ek Olarak; Kişisel temizliğe önem ver meli, kişisel hijyen alışkanlıklarımızı günlük yaşantımızın bir parçası haline getir meliyiz. Güzel görünmek için vücut, yüz, el, ayak temizliği ve bakımını düzenli olarak ve doğru şekilde yapmaya özen göster meliyiz.

About Admin

İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danısmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunu olup şuanda "Klinik Psikoloji" Yüksek Lisans Programına devam etmekteyim. Milli Eğitim Bakanlığı ve Özel Sektörde çeşitli deneyimlerim oldu.Uzun yıllardır PdrGünlüğü Sitesinin Editörlüğü yapmaktayım.Temel mesleki amacım Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanına katkı sağlamaktır.

Check Also

IRKÇILIK VE AYKIRI BİR EĞİTMEN

Irkçılık en basit tanımla: kendi ırkını üstün varsayan fenomendir.Bu fenomen sosyal ayrımcılığa hatta soykırıma kadar ...

Obsesif-Kompulsif Bozukluk Nedir ne Değildir?

Düşünmek istemediğiniz halde tekrar tekrar zihninize gelen düşünceleriniz varsa ya da aynı şeyi tekrar tekrar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>