Anasayfa / Pedagoji / Sağlıklı Çocuk Yetiştirmenin Yolları

Sağlıklı Çocuk Yetiştirmenin Yolları

Günümüzün ileri teknoloji ve düzensiz yaşamında sağlıklı bir çocuk yetiştirmek büyük uğraş gerektiriyor. Size vereceğimiz önerilerle, hayatınızda küçük değişiklikler yaparak, çocuğunuzu daha sağlıklı ve güçlü bir birey olarak yetiştirmeniz mümkün.

Çocuğunuzun toprakla oynamasına izin verin

Günümüzün fazlaca hijyenik dünyasında, çoğu anneler yanlarında mutlaka anti bakteriyel jel ve ıslak mendillerle geziyor ve çocuklarının ellerini yüzlerini sürekli bunlarla temizliyorlar. Halbuki araştırmalar sonucunda çocuklarınızın kirlenmesinin onlar için daha sağlıklı olduğu ortaya çıkmıştır. Toprakla temas, vücutta serotonin salgılanmasına sebep olur, serotonin bizi mutlu kılan ve vücudumuzda bulunan doğal antidepresandır, ayrıca toprakla oynamak, bağışıklık sisteminin de gelişmesini sağlar. Çocuğunuzu bahçeyle ve toprakla oynaması için cesaretlendirin, bu ona hijyenik yaşamaktan çok daha iyi gelecektir.

Ona iyi bir rol model olun

Çocuğunuzun yanındayken, onun yemesini istediğiniz sağlıklı gıdaları tüketin. Mesela; her akşam yemekte sizin kocaman bir yeşil salata yediğinizi görmek, onun da bunu yemek istemesine neden olacaktır.

Yemek bir ödül değildir

Tatlıyı, sebzelerini yemesinin bir ödülü olarak çocuklarınıza vermeyin. Çocuğunuzun ölçülü miktarda tatlı yemesinde zaten bir sorun yok. Eğer çocuğunuzun sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmesini istiyorsanız, tatlıyı ödül olmaktan çıkarmalısınız.

Onu, sebze ve meyve yemesi için zorlamayın

Çocuğunuz tabağındaki meyve ve ya sebzeleri bitirmezse onu zorlamayın. Bu onun daha sonraki seferlerde de meyve ya da sebze yeme isteğini yok edecektir. Bunun yerine çocuğunuza yemeğini verin ve ne kadar yiyeceğini kendisinin karar vermesine izin verin.

Ne yersen osun

Yapılan çalışmalar. Organik, sebze ağırlıklı beslenen çocukların bağışıklık sistemlerinin diğerlerine oranla daha kuvvetli olduğunu göstermişlerdir.

Yaşı çok küçük olmayan çocuğunuzun ateşi çıktığında ona fazla ilaç vermeyin

Çocuğunuza her ateşi çıktığında ilaç vermek çok çekici bir fikir olsa da, uzmanlar ateşi çıkan (belli bir yaşın üstündeki) çocuğunuza hemen ilaç vermemenizi öneriyor. Ateşin, normal seyrinde ilerlemesine izin vermek, vücudun ısınmasını sağlar ve yüksek ısıda, bakteri ve virüsler yaşayamazlar. İlaç verip çocuğunuzun ateşini düşürmek sizi daha rahatlatan bir yöntem olabilir ama unutmayın ki ateş, vücudun bağışıklık sisteminin en etkili silahıdır ve siz ateşi düşürerek vücudun savunma silahını elinden almış olursunuz.

Şayet çocuğunuzun ateşi 40 dereceye çıkarsa vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekir.

Sizin bir ebeveyn olarak en doğru yapacağınız şey, çocuğunuzun ateşi çıktığı ilk anda doktorunuzu aramak ve ne zamandan sonra ilaç vermeye başlamanız gerektiğini öğrenmek olacaktır.

Yeterli uyku ve dinlenme

Araştırmalar gösteriyor ki; iyi bir uyku, hem bağışıklık sistemini güçlendirir, hem de kilo kontrolünde vücuda yardımcı olur.

Amerikan Pediatri Akademisi, 1-3 yaş arası çocukların günde 12-14 saat, 3-5 yaş arası çocukların günde 11-13 saat, 5-12 yaş arası çocukların ise günde 10-11 saat uyuması gerektiğini söylüyor.

Çocuğunuza sorumluluk verin

Çocuğunuza yaşına ve yeteneklerine göre görevler verin. Çocuklar topluma katkıda bulunmalıdır ve bunu öğrenmeye, kendi evlerine katkıda bulunarak başlarlar.

Çocuğunuzun doyduğunda yemeyi bırakmasına izin verin

Çocuğunuzu tabağını bitirmesi için ya da son 1-2 çatal daha yemesi için zorlamayın. Çocuklar içgüdüsel olarak yeme bilincine sahiptirler. Doyduklarında yemeyi bırakırlar. Tek koşulunuz doyduğunu söyledikten sonra abur cubur isterse vermemek olsun.

Tehlikeli davranışların farkında olun

Çocuğunuzda tehlikeli davranışlar sezinliyorsanız, mutlaka bir profesyonele danışın.Bu davranışlar kendine zarar vermek, kollarını kesmek, uyuşturucu, alkol kullanmak ve ya duygusal sorunlar olabilir.Çocuğunuz interneti kullanırken mutlaka gözünüz üzerinde olsun. Unutmayın ki internet, özellikle çocuklar için, çok riskli bir alandır.

Çocuğunuzun hareket etmesini sağlayın

Çocuğunuzu aktif tutmak için spor salonlarına ve kurslara bir dolu para vermek zorunda değilsiniz. Oturma odanızda dans etmek, yakınlardaki ya da sitenizdeki havuza gitmek, oyun bahçesinde oynamak ve ya yürüyüşlere gitmek gibi aktivitelerle de çocuğunuz hareket edip sağlıklı olabilir.

Evde bulunan yiyeceklerin kontrolü sizde olsun

Eğer buzdolabınız sağlıklı yiyeceklerle doluysa, çocuğunuz acıktığında zaten çikolata, cips gibi zararlı yiyecekler yiyemez. Doğal olarak sağlıklı besinlere yönelecektir.

Çocuğunuzun takvimini boşaltın

Çocuğunuzun kendine ait boş zamanı olmasına izin verin. Sürekli meşgul ve dolu olmasına ya da aktivitelere katılmasına gerek yok.  Çocukların, hayal kurmak ve dünyalarını keşfetmek için boş zamanlara ihtiyaçları vardır.

Fişi çekin

Günün belirli saatlerinde elektronik oyunlar, televizyon ve bilgisayarların fişlerini çekin ve çocuğunuzun dışarıda oyun oynamasını sağlayın. İp atlamak, saklambaç, seksek gibi oyunlar oynamak çocuğunuza iyi gelecektir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Ekran Bağımlısı Oluyor

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ekran bağımlılığının, madde bağımlılığı kadar tehlikeli olduğunu belirtti. Ekrandaki görüntülerde hareketlilik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir