Anasayfa » Pedagoji » Saç Kestirmeme Korkusu “Tonsurfobi”

Saç Kestirmeme Korkusu “Tonsurfobi”

Uzmanlar tarafından tonsurfobi olarak tanımlanan saç kestirme korkusu, özellikle çocuklarda sıkça görülüyor. Bunun spesifik fobilerin bir çeşidi olduğunu söyleyen Uzman Psikiyatrist Tanju Sürmeli, bu korkunun nedenlerini anlattı.

Bazı kişilerin saç kestirme fobisi daha önce yaşanan kötü bir deneyimle bağlantılı. Kişinin çocukken saçını ilk kez kestirdiğinde yaşadığı kötü bir deneyim ve korku onda daha sonra saç kestirme fobisi haline dönüşebiliyor.

Çocukken saçını kesen kişinin ona kızması, zorla koltuğa oturtması, elinde makasla kızması çocukta kötü bir deneyim oluşturabilir ya da bazı çocuklar yeni deneyimlere çok açık olmayabiliyorlar. Özellikle obsesif özellikler gösteren anksiyetesi yüksek olan çocuklar ilk defa bir deneyimle karşılaştıklarında çok sıkıntı yaşabiliyorlar ya da elinde makasla gelen kuaför ?hiç acıtmayacak? dediğinde aslında ?saç kestirmek acıtacak bir deneyim demek ki ama bana acıtmayacak diyorlar? diye düşünebilir. Dolayısıyla ? hiç acımayacak ya da acıtmayacak? gibi kelimeler yerine ?çok eğlenceli olacak, çok güzel olacaksın, bitince çok beğeneceksin? gibi şeyler söylemekte fayda var.

Bunun yanı sıra bazı çocuklar kafaları öne eğilmiş beklerken kafalarında bir çift el bir şeyler yapıyor bundan da gerilebilirler. Dolayısıyla saçı kesecek kişi saçı keserken neler kullandığını çocuğa uygun bir dille tek tek göstererek anlatırsa çocuğun gerginliği azalabilir.

İlk saç kesiminde ailelere görevler düşüyor

Bütün bu olasılıklar yüzünden anne babalar çocuklarının saçı ilk defa kesileceğinde saç kestirmenin çok zevkli ve güzel bir deneyim olduğunu, saçları kesildiğinde çok daha güzel görüneceklerini, kuaför salonlarının güzel görünmek için var olduğunu aşılayabilirler. İlk deneyimlerini yaşarken zorlanan çocuklara destek olmak gerekir, mesela çocuklarla iyi anlaşan bir kuaföre götürmekte fayda var, hatta bazı kuaförler çocuklar için saç kesimini daha eğlenceli hale getirebiliyor, çocuk koltuğu ve bazı oyuncaklar sunabiliyor.

Bazı kişilerin de keskin aletlere yönelik fobileri olduğundan, makas ustura gibi kesici aletler yüzünden saç kestirme fobisi geliştirebiliyorlar. Sosyal fobisi olan bazı kişilerde yeni bir saç kestirdiğinde ya da saçının modelini değiştirdiğinde insanların ne düşüneceğini önemsediğinden saç kestirme fobisi geliştirebiliyor. Yani aslında bunların altında genelde bir fobi ve anksiyete bozukluğu var. Çocuğunuzu iyi tanırsanız saç kesimini başarılı bir hale dönüştürebilirsiniz. Tedavi edilmesi gereken fobiler varsa da destek almanız faydalı olacaktır.


Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Ekran Bağımlısı Oluyor

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ekran bağımlılığının, madde bağımlılığı kadar tehlikeli olduğunu belirtti. Ekrandaki görüntülerde hareketlilik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir