Anasayfa / Psikoloji / Rüyalarınızı Yönetmek İster misiniz?

Rüyalarınızı Yönetmek İster misiniz?

Rüyalar hakkında halen bilinmeyen pek çok şey olsa da, bilimsel araştırmalar tarafından kanıtlanan ve rüyalarımıza yön veren bazı etkenler oldukça şaşırtıcı.

1) Yüz üstü uyumak

Araştırmalar, karnının üstünde yatan kişilerin uyurken nefeslerinin kesildiğini, bu nedenle de erotik rüyalar görme eğiliminde olduklarını söylüyor. Bu pozisyonda uyuyan kişiler, rüyalarında bir yere kapatıldıklarını veya ellerinin bağlandığını da iddia ediyor. İşin ilginç tarafı, bu kişilerin o rüyalarında sık sık ünlüleri de görüyor olması.

2) Genetik yapı

Tek yumurta ikizlerinde gözlenen benzerlikler, ilgi alanları ve alışkanlıklarla sınırlı değil! Bilim adamları, ikizlerde görülen genetik bağın hayal bile edilemeyecek kadar güçlü olduğunu söylüyor. Bu nedenle tek yumurta ikizleri, benzer aralıklarda benzer rüyalar görebiliyor.

3) Dünya’nın manyetik alanı

Dünaya’nın manyetik alanı da çok büyük bir olasılıkla rüyalarımızı etkiliyor! 8 yıldır gördüğü tüm rüyaları kayıt altında tutan psikolog Darren Lipnicki, düşük geomanyetik aktivitenin insanların daha tuhaf rüyalar görmesine neden olduğunu iddia ediyor.

4) Siyah beyaz televizyon

Siyah beyaz bir dünya hayal etmek mümkün değilmiş gibi gelse de, araştırmalara göre çok da imkansız bir durum değil. 2008 yılında yayınlanan bir araştırma, çocukken izlenilen televizyonun insanların rüyalarında gördüğü renkleri etkilediğini kanıtlamış bile! Şu anda 55 yaş ve üstünde olan kişiler, yüzde 20 oranında siyah beyaz rüya görüyor.

5) Farklı peynir türleri

Hayır, şaka yapmıyouz… 2005 yılında İngiltere’de gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, tüm peynirlerde bulunan triptofan adlı amino asit uykuyu düzenlediği gibi uyku sırasında görülen rüyaları da etkiliyor. Çedar peyniri tüketenler rüyalarında sık sık ünlüleri, küflü peynir yiyenler ise tuhaf şeyler görebiliyor.

6) Ses ve kokular

Siz uyurken bile etraftaki koku ve sesleri algılayabilen beyniniz, rüyalarınızı sizden habersiz olan bitenlere göre şekillendiriyor olabilir! Örneğin kardeşiniz yan odada gitar çalarken, sizin de rüyanızda bir konserde olduğunuzu görmeniz çok muhtemel.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

En Çok Gördüğümüz Kabuslar ve Anlamları

Rüya görmek oldukça doğaldır ancak bazen görmek istemediğimiz kabuslar görürüz.Sizin en sık gördüğünüz kabus hangisi? …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir