Anasayfa / Aile / İlişkiler / Rüyalar İlişkilerinizin Geleceğini Etkiliyor

Rüyalar İlişkilerinizin Geleceğini Etkiliyor

Yapılan bir araştırmada partnerinin kendisini aldattığını rüyasında gören kişinin ilişkisinde sorunlar olduğunun göstergesi olduğu belirtildi. ABD’deki Maryland Üniversitesi uzmanları en az son altı ayda bir flört yaşamış yaşları 17 ile 42 arasında değişen 61 katılımcıdan iki haftayı aşan periyotlarda rüyalarının detayları ve ilişkilerinin durumunu hakkında günlük tutması istendi.

Social Psychological and Personality Science dergisinde çıkan araştırma sonuçlarında rüyaların kişilerin gerçek hayatında partnerleriyle ilişkilerinde bazı sonuçlara yol açtığı görüldü.

Araştırmada eğer rüya sadakatsizlik, kıskançlık ve diğer ‘kötü’ davranışlara dairse ilişkide büyük çatışmaya yol açabiliyor, ilerleyen günlerde yakınlık ve aşk azalıyor.

Araştırmaya öncülük eden Dylan Selterman sonuçları değerlendirirken “Çok az insan rüyalarına dikkat eder ve kafasından neleri harekete geçirdiğinden habersiz olur. Şimdi biz bunun bir bağlantısının olduğunu bulduk” dedi.

Öte yandan ilişkileri iyi süren kişilerin rüyalarını romantik görmeleri halinde aralarındaki aşk ve yakınlık duygusu artıyor. Ancak ilişki zayıfsa tam tersi etki yapıyor.

Dr. Selterman “Biz cinsel tatmin ile ilişki tatminliği arasında yüksek bir korelasyon olduğunu biliyoruz. Bu ise diğer bir tezahürü oluyor. Rüyada seks iyi ve kötü olabilir. Bu da gerçek hayata iyi ve kötü olarak yansıyor” dedi.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir