Anasayfa » Kişisel Gelişim » Rüyalar Acı Veren Hatıraları Siliyor

Rüyalar Acı Veren Hatıraları Siliyor

Bilim adamları, rüyaların görüldüğü evre olan REM uykusunun, acı hatıraları unutmaya yardımcı olduğunu tespit etti.

Kaliforniya Üniversitesi bilim adamları, sonuçları Current Biology dergisinde yayımlanan araştırmalarında,gönüllü deneklerini iki gruba ayırarak, her iki gruba da üzücü görüntüler izletti ve bu esnada deneklerin tomografileri çekilerek, beyinlerinin hangi bölgelerinin faaliyete geçtiği gözlemlendi.

Her iki gruba da aynı görüntüler yaklaşık 12 saatsonra tekrar gösterildi ve yine beyin tomografisi çekildi.

Gece uyuduktan sonra görüntülere yeniden bakanlarda, beynin duygularla ilgili bölümündeki faaliyetin, diğer deneklerdekinden az olduğu, buna karşılık bu grupta beynin rasyonel düşünmekle ilgili bölümünün faaliyetinin daha yüksek olduğu tespit edildi.

Bilim adamları, REM uykusundaki kimyasal değişikliklerin bu sonuca yol açtığını tahmin ediyor. REM uykusunda, stresle ilgili olan noradrenalin hormonu oranının önemli ölçüde düştüğü biliniyor.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Evlilik Terapisi Genç Çiftlerde Daha Etkili

Genç evlilerde evlilik terapisinin daha etkili olduğu konusu, sadece benim klinik deneyimlerimden yola çıkarak ileri …

2 Yorumlar

  1. "tahmin ediyor" "noradrenalin hormonu oranının önemli ölçüde düştüğü biliniyor." ifadelerden de anlayacağınız gibi buradaki haber daha çok bilimsellikten ziyade magazinel bir yan taşıyor. O yüzden araştırmanın ince hatları ve genel çapı hakkın bir bilgi verilmemiştir.Haber zaten tercüme ve gazete haberi olması sebebiyle eleştirinize uzmanlığım olmasa da katılabilirim,Yorum için teşekkürler size de iyi bayramlar dilerim…

  2. REM ile deneklerin 2. defa test edilmesi arasında pek çok adım yok mu sizce de? Bana sanki sonuçsallıktan çok bir korelasyon varmış gibi geldi… İyi bayramlar dilerim.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: