Anasayfa / Psikoloji / Rüya Gördüğümüz Zaman Bedenimizde Neler Değişir

Rüya Gördüğümüz Zaman Bedenimizde Neler Değişir

Aslında bütün olay beyin sapı denilen yerde başlıyor. Vücudunuzu uyku moduna sokuyor ve REM uykusuna daldığınızda tüm kas hareketlerini durduruyor. Gözleriniz hariç her yeriniz geçici olarak paralize oluyor.

Bu sırada beyin sapındaki sinir hücreleri tesadüfi şekilde birbiriyle bağlantıya geçebiliyor. Bazı uzmanlar, bu işaretleri anlamlandırmaya çalışırken rüyaların oluştuğuna inanıyor.

Frontal korteks, yani beynin ön tarafındaki bilişsel görevi yerine getire bölüm devre dışı kalıyor.Mantık, muhakeme ve yargı olmaksızın, uzay ve zamanın normal kuralları geçerliliğini yitirmiş oluyor. Bu nedenle bir dakika önce hiç almadığınız bir dersin sınavında ter dökerken,bir dakika sonra göklerde uçabiliyorsunuz.

Beynin iki bölümü birbirine bağlanıyor

Rüyalar beyindeki iki önemli bölümü, hafızanın beşiği hipokampüs ile duyguların kilit oyuncusu amigdalayı birbirine bağlıyor. Rüyanızda gerçek olaylar (saçma veya çarpıtılmış halde olsa da) görmenizin ve bunların sizde korku ya da mutluluk gibi hisler yaratmasının sebebi bu.

Gözlerinle göreceğin bir şey olmamasına rağmen, beynin görüntüleri yorumlama merkezi olan görsel korteksin faaliyetini sürdürüyor. Bu da bütün olayları zihninde görmenizi sağlıyor.

Rüyaların çoğu REM uykusu sırasında görülüyor

Nadiren de olsa REM uykusu dışında gördüğün rüyalar da olabilir ama bunlar genellikle biraz daha farklı oluyor. Daha olağan ve “ancak rüyada görülür” türünden biraz uzak olur(Örneğin,piyango kazanmak yerine araba sürmek gibi sıradan eylemler.)

Bütün rüyalarınızı hatırlasaydınız ne olurdu

Gecede bir ya da iki saatini REM uykusunda geçirmesine rağmen; birçok insan rüyalarını hatırlamaz. Uzmanlar tam olarak nedenini bilmese de, başa çıkma mekanizmasına işaret ediyor: Eğer her şeyi hatırlasaydınız, zihniniz gerçek hayatla rüyaları ayırt etmekte zorluk yaşardı.

Aslına bakarsanız araştırmacılar, başınızdan geçen olayları neden rüyanızda gördüğünüz konusunda ikiye ayrılmış durumda: Bu tamamen tesadüfi mi, yoksa rüyalar birtakım duyguların çıkış yolu mu?

Rüya görmek, hayatınızdaki karmaşık duygu ağlarını çözmenize ya da olayları bilinçaltına kaydetmenize yardım ediyor. Belki de rüyaların daha basit bir anlamı var: Uyanma saatiniz yaklaştıkça rüyalarınız sıkılaştığına göre, sanal dünyanız seni gerçeğe hazırlamaya çalışıyor olabilir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Rüyalarda Gördüğümüz Renkler ve Anlamları

Gördüğümüz rüyalar bazen çok kafa karıştırıcı olabiliyor bazense uyandığımızda içimizde bir huzur hissettiriyor. Rüyalarda gördüğünüz renklerin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir