Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Ruh Sağlığınızı Nasıl Koruyabilirsiniz ?

Ruh Sağlığınızı Nasıl Koruyabilirsiniz ?

Öfke, kızgınlık, korku, sevinç gibi olumlu ya da olumsuz duyguların içe atılmaması, uygun bir dille ifade edilmesi şarttır.

Herkes kendisinin dünyada bir başka benzeri olmayan bir varlık olduğuna ve en az bir alanda yetenekli olduğuna inanmalıdır. Kişinin kendisine ve yeteneklerine saygı göstermesi şarttır.

Zamanı verimli şekilde değerlendirmek olumlu ruh sağlığına sahip olmanın birinci şartıdır. Çalışmak ve üretken olmak ile ruh sağlığı arasında yakın ilişki vardır.

İstenmeyen durumlarla karşılaşınca nasıl davranılacağına önceden karar vermek, herhangi bir konudaki başarısızlığın kişinin bütün alanlarda başarısızlığı anlamına gelmeyeceğini düşünmek, başarısız olma veya engellenme karşısındaki kırgınlıkları azaltacaktır. Burada ailenin desteği gereklidir.

Beden sağlığı ile ruh sağlığı arasında ilişki vardır. Beden sağlığı bozuk olan kişinin ruh sağlığı da bozulabilir.

Spor yapmak beden ve ruh sağlığını güçlendirir.

Günlük hayatın getirdiği gerginlikler ve zorlanmalar karşısında vücuttaki kas gerginliklerini gevşetme ve uygun nefes alma yöntemlerini bilmek yarar sağlar.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın 10’da 1’nin Psikolojisi Bozuk

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 2014 Ruh Sağlığı Atlası’ndan çıkan sonuçlar, dünya nüfusunun ruh sağlığı açısından karamsar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir