Anasayfa » Psikoloji » Psiko-Rehber » Renk Tercihleriniz Hayatınızı Nasıl Etkiler

Renk Tercihleriniz Hayatınızı Nasıl Etkiler

Renklerin insan psikolojisinde yeri çok önemli. Renkler rahat bir ortam sağlar, ilham veren ve sakinleştiren bir etki yaratırlar. Her rengin belirli titreşimler yaydığı, bu titreşimlerin ruh hallerini ve duyguları, hatta bedensel zindeliği bile etkiler.

Beyaz

Saflığı, masumiyeti, temizliği simgeler. Serin bir his verir,canlandırır. Güven verir.
Çağrışımlar: Süt, gelinlik, temizlik, pırlanta.

Kahverengi

Sağlam ve güvenirlik hissi verir, doğal olan bir atmosfer yaratmayı sağlar ancak iş görüşmelerinde kahverengi kıyafet seçmemekte fayda var.

Turuncu

Psikolojik olarak neşeyi teşvik eder. Fizyolojik olarak sindirim sistemi ve metabolizmaya destek olur. İştahı açar, yorgunluğu giderir.

Yeşil

Sakinleştiricidir, dinlendirir ve huzur verir. Uyumlu ve dengeleyici psikolojik özelliklere sahiptir.Sinir sistemi üzerinde doğal bir etki yapar. Fizyolojik olarak kalp ve göğüs sorunlarını hafifletir.

Mavi

İnsan psikolojisi üzerinde barışçıl ve sakinleştici etki gösterir. Fiziksel olarak kan basıncını düşürür, boğaz sorunlarını çözer. İştahı azaltır. Sinir sistemini rahatlatır. Vücudun sakinleştirici kimyasallar salgılamasına yol açar. Mavi renk akılda kalıcıdır.

Mor

İç bilinci teşvik eder. Fizyolojik olarak uykusuzluğa iyi gelir. Uyku sorunları olan kişilerin mor rengi tercih etmeleri uyku sorunlarını azaltabilmektedir.

Siyah

Konsantrasyonu ve özgüveni artırır. Özelikle çalışma ortamlarında işe yarar sonuçların alınmasını sağlayacaktır.

Gri

Siyah ve beyazın orta yoludur yani uzlaştırıcıdır. Resmilik verir ama yoğun kullanılırsa psikolojik olarak bunaltabilir. Gri, gözün en rahat ayırdığı algıladığı renklerden biridir. Diplomatik ve ağır bir renktir ama hareketsizliği, yavaşlığı ve ciddiyeti temsil eder.

Turkuaz

Canlandırıcı ve serinletici psikolojik özellikleri bulunmaktadır. Fizyolojik olarak ağrı kesici özelliği vardır.

Kırmızı

Psikolojik olarak uyanık ve tetikte olmayı teşvik eder. Fizyolojik olarak kan basıncını artırır, solunumu hızlandırır ve adrenalin salgılar. İştah açar.

Lacivert

Düşünce gücünü arttırır. Ciddiyet verir. İş görüşmelerinde tercih edilen kıyafet rengidir.
Çağrışımları: Okyanus.
Taşı: Saphir.

Sarı

Psikolojik olarak olumluluk ve canlılık özellikleri vardır. Yüzyıllardır dinlerin çoğunda bilgelik ifadesi olarak kullanılır. Fizyolojik olarak sinirsel bozukluklara iyi gelir. İnsana canlılık, parlaklık ve heyecan verir. Dikkat çekicidir fakat solgun sarılar hastalığı simgeler.

Pembe

Neşe, güven, mutluluk ve rahatlık verir. Sakinleştirir. Agresyonu önler. Öfke kontrolüne yardımcı olan bir renktir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Sizin Kişiliğinizin Rengi Hangisi ?

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri tartışılmaz bir gerçek olmakla beraber hangi rengin ne anlama geldiğini …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: