Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Rehberlikte Konsültasyon (Müşavirlik-Danışma) Hizmetleri

Rehberlikte Konsültasyon (Müşavirlik-Danışma) Hizmetleri

Bu hizmet alanının amacı, okuldaki yönetici ve öğretmenlerin daha yeterli ve ortak bir anlayışa sahip olmasının ve böylece okuldaki çalışmalarda bu anlayışın esas alınmasını ve tüm olanakların bu anlayışa uygun bir biçimde kullanılmasını sağlamaktır. Diğer bir deyişle Psikolojik danışman ile öğrencinin eğitimi ve yetiştirilmesi ile ilgili bir ya da daha fazla sayıda kişinin (öğretmen, yönetici, veli) işbirliği içinde öğrencinin gelişmesine yönelik olarak kırdıkları yardım ilişkisidir.

Okullardaki PDR hizmetlerinin başarıya ulaşmasının temel koşullarından biri ilgililerin işbirliği içinde ve ortak bir anlayışla hareket etmeleridir. Psikolojik danışma, konsültasyon hizmetleri ile bunu sağlamak zorundadır.Konsültasyon hizmetleri öğrenciler için uygun zihinsel ve ruhsal ağlık çevresinin sürdürülmesi ve geliştirilmesi için de önemlidir. Bu bakımdan Konsültasyon hizmetleri öğrenciler doğrudan sunulan PDR hizmetleri kadar önem taşımaktadır.

Okullardaki konsültasyon hizmetleri kapsamında yapılabilecek bazı çalışmalar şöyle sıralanabilir.

 • Okulda PDR Programını hazırlama ve uygulamada okul yöneticisi ve sınıf rehber öğretmenleri ile yardımlaşma,
 • Okul yöneticisi ve öğretmenlere okuldaki PDR hizmetleri hakkında tanıtıcı bilgiler verme,
 • PDR hizmetlerinin yürütülmesinde benimsenmesi gereken ilke ve anlayışlar hakkında bilgi verme.
 • Okuldaki olanakların PDR hizmetleri için daha uygun olarak kullanılmasında okul yönetimi ile işbirliği sağlama.
 • Okulda PDR hizmetleri kapsamında yapılan çalışmaları ve sonuçlarının sözel olarak yada raporlaştırarak okul yöneticisini ve öğretmenlerle paylaşma
 • Okul eğitim programının öğrencilerin ilgi, ihtiyaç ve gelişmelerinin daha uygun hale getirilmesi için okul yönetimi ile işbirliği yapma
 • Özel ihtiyaçları ve problemleri olan öğrencileri tanımak ve bunlara yardım etmek isteyen öğretmenlere yardımcı olma
 • Öğretmenlerden beklenen sınıf –içi rehberlik uygulamalarında öğretmenlerle yardımlaşma
 • Okul yöneticisi ve öğretmenlerin PDR ile ilgili kitap, dergi ve benzeri yazılı dokümanlardan yararlanmalarını sağlama.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Pdr Mezunları Hangi Alanlarda Çalışabilir

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (pdr) bölümü mezunları günümüzde bir çok kurum ve alanda çalışabilmektedirler. Bunları …

2 Yorumlar

 1. Merhaba; bunu etik açıdan doğru bulmuyorum çünkü mesai arkadaşlarınıza psikolojik danışma hizmeti vermek ile normal arkadaşlarınıza aynı desteği vermek arasında bir fark olmayıp bu durumun başka problemlere kapı aralayabileceğini düşünüyorum. Psikolojik danışma hizmeti yerine farkındalıklarını arttırıp bir uzmana yönlendirme konusunda konsültasyon yapmanızın daha yararlı olacağını düşünmekteyim.

 2. Tayfun

  İyi çalışmalar. Okullarda çakışan psikolojik danışmanlar diğer öğretmenlere psikolojik danışma verebilir mi? Bunu etik açıdan nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ne düşündüğünü merak ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: