Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Rehberlik Hikayeleri / Rehberlik Hikayeleri;Cır cır Böceğinin Sesi

Rehberlik Hikayeleri;Cır cır Böceğinin Sesi

Genç bir çiftçi hayatında ilk defa New York?a gitmişti. Gökdelenlerin yüksekliği ve insanların çokluğundan şaşkına dönmüştü. Kalabalık bir bulvarda yürürken, kulağına aşina bir cırcır böceği sesi geldiğini zannetti.Durdu ve dikkatle dinledi. ?Evet, bu  bir cırcır böceğiydi.?

Ses büyük bir mağazanın önündeki çalıların arasından geliyor gibiydi. Bunun üzerine bu büyük çalı kümesine yönelip bakınmaya başladı. Bir mağaza görevlisi dışarı çıkıp ?Yardımcı olabilir miyim?? diye sordu. ?Hayır, teşekkür ederim? dedi genç adam. ?Sadece şurada bir cırcır böceğinin sesini duyduğumu sandım.? ?Hayır? dedi görevli, ?New York?ta bulunmaz.? ?Genç çiftçi cırcır böceğini buluncaya kadar cırlak sesi takip etti, onu buldu ve eline aldı. ?Tamam işte burada? dedi.

Genç adam bu çalının önünden her saat binlerce insan geçmesine karşılık cırcır böceğini duyanın bir tek kendisi olmasına çok şaşırmıştı.Bunun üzerine küçük bir deneme yapmaya karar verdi. Elini cebine atıp bir çeyrek çıkardı ve havaya attı.Paranın kaldırıma vurduğu anda, düşen bozukluğu aramak için yürümekte olan 24 yaya durdu!

Psikologlar genç adamın şahit olduğu olay için bir kelime kullanırlar. Buna algıda seçicilik denir, ve belli şeyleri görmek ve belli sesleri duymak için kendimizi eğitiriz anlamına gelir.

Gökyüzüne bakıp kuşları algılayın, kırlara gidip çiçekleri algılayın, çocuklara bakıp saflıklarını, güzelliklerini algılayın, ağaçlara bakıp dallarını, yapraklarını algılayın. Hayvanlara bakıp doğallıklarını algılayın, insanlara bakıp güzelliklerini (mutlaka güzel tarafları vardır) algılayın. Algıladığınız yalnız para sesi olmasın.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Okul Kuralları Rehberlik Panosu Resimleri

Okul kuralları ile ilgili rehberlik panosunda kullanabileceğiniz bu resimler umarım işinize yarar. Word formatına alıp …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir