Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Rehberlik Hikayeleri » Rehberlik Hikayeleri; Sakat Köpek ve Mandelson

Rehberlik Hikayeleri; Sakat Köpek ve Mandelson

Mandelson 12 yaşında fakir bir ailenin çocuğudur. hayatta tek tutkusu köpeklerdir.Her gün pet shoplari gezip,köpeklere bakıp onlardan bir tanesine sahip olacağı günü hayal edermiş.Her zaman babasına yalvarıp kendisine köpek alabilmesi için gerekli parayı vermesini ister, ama babası maddi imkanları yüzünden karşı çıkınca da çok üzülürmüş.

Bu nedenle bütün harçlıklarını biriktirip babasını da razı edip biraz daha para toplamış.Doğruca çarsıdaki hayvan dükkanına gitmiş. Bir köpek beğenmiş. Dükkan sahibine fiyatını sormuş.Adam:”O köpek satılık değil!” cevabını verince; Mandelson gayri ihtiyari nedenini sormuş.

Adam: “O köpeği satamam çünkü onun bir ayağı yok” demiş. Çocuk:”Olsun ben onu istiyorum” demiş.

Adam: “Evlat o köpek sana istediğini veremez” diye eklemiş.

Çocuk:”Ne gibi?” diye karşılık verince;

Adam:”O koşamaz, seninle oynayamaz, yani seni eğlendiremez” demiş.

Çocuğun ısrarlarına dayanamayan dükkan sahibi köpeği çocuğa hediye etmek istemiş. Fakat Mandelson teklifi reddedip cebindeki bütün parasını adama uzatmış. Adam isteksiz ama çocuğun köpek sevgisinden duyduğu sevinçle parayı alıp,

Mandelson’a: “Evlat bu köpeğin sakat olduğunu bile bile neden o kadar ısrar ettin?” diye sorunca Mandelson pantolonunun paçasını aralayıp protez bacağını göstererek su yanıtı vermiş: “siz o köpeği bana sakat olduğu için vermek istemediniz, ama inanın beni ondan daha iyi hiçbiri mutlu edemezdi!”

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Özgüveninizi Nasıl Geliştirebilirsiniz ?

Özgüveninizi Nasıl Geliştirebilirsiniz diye sorsam belki bir çok kişi bu soruya doğru cevap veremeyecektir. Özgüven, …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum