Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Rehberlik Hikayeleri » Rehberlik Hikayeleri; Kusurlarınızdan korkmayın Onları Sahiplenin

Rehberlik Hikayeleri; Kusurlarınızdan korkmayın Onları Sahiplenin

Hindistan?da bir sucu,boynuna astığı uzun bir sopanın uçlarına taktığı iki büyük kovayla su taşırmış.Kovalardan biri çatlakmış.Sağlam olan kova her seferinde ırmaktan patronun evine ulaşan uzun yolu dolu  olarak tamamlarken,çatlak kova içine konan suyun sadece yarısını eve ulaştırabilirmiş.Bu durum iki yıl boyunca her gün böyle devam etmiş.

Sucu her seferinde patronunun evine sadece 1,5 kova su götürebilirmiş.Sağlam kova başarısından gurur duyarken, zavallı çatlak kova görevinin sadece yarısını yerine getiriyor olmaktan dolayı utanç duyuyormuş.İki yılın sonunda bir gün çatlak kova ırmağın kıyısında sucuya seslenmiş.

?Kendimden utanıyorum ve senden özür dilemek istiyorum.?

?Neden?.? Diye sormuş sucu. ?Niye utanç duyuyorsun?? Kova cevap vermiş.

?Çünkü iki yıldır çatlağımdan su sızdığı için taşıma görevimin sadece yarısını yerine getirebiliyorum.Benim  kusurumdan  dolayı sen bu kadar  çalışmana  rağmen emeklerinin tam karşılığını alamıyorsun.?

Sucu şöyle demiş:

?Patronun evine dönerken yolun kenarındaki çiçekleri farketmeni istiyorum.? Gerçekten de tepeyi tırmanırken çatlak kova patikanını bir yanındaki yabani çiçekleri ısıtan güneşi görmüş.Fakat yolun sonunda yine suyununu yarısını kaybettiği için kendini kötü hissetmiş ve yine sucudan özür dilemiş.

Sucu kovaya sormuş:

?Yolun sadece senin tarafında çiçekler olduğunu ve diğer kovanın tarafında hiç çiçek olmadığını fark ettin mi?Bunun sebebi benim senin kusurunu bilmem ve ondan yararlanmamdır. Yolun senin tarafına çiçek tohumları ektim ve her gün biz ırmaktan dönerken sen onları suladın. İki yıldır ben bu güzel çiçekleri toplayıp onlarla patronumun sofrasını süsleyebildim.Sen böyle olmasaydın, o evinde bu güzellikleri yaşayamayacaktı.?

Hepimizin kendimize özgü kusurları vardır. Hepimiz aslında çatlak kovalarız.Tanrı?nın büyük planında hiçbir şey ziyan edilmez.Kusurlarınızdan korkmayın.Onları sahiplenin. Kusurlarınız da gerçek gücünüzü bulduğunuzu bilirseniz eğer, siz de güzelliklere sebep olabilirsiniz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Özgüveninizi Nasıl Geliştirebilirsiniz ?

Özgüveninizi Nasıl Geliştirebilirsiniz diye sorsam belki bir çok kişi bu soruya doğru cevap veremeyecektir. Özgüven, …

Yorum Var

  1. Melda

    Sağlıklı insan kusurlu insandır

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: