Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Rehber Öğretmenlerin Okullardaki Çalışma Koşulları Nelerdir

Rehber Öğretmenlerin Okullardaki Çalışma Koşulları Nelerdir

Pdr veya Psikoloji okuyan her öğrenci “Rehber Öğretmen”lik kavramını kısmen de olsa bilmektedir. Özellikle Pdr bölümü mezunlarının yaklaşık %80’i devlet veya özel sektörde Rehber Öğretmen olarak çalışmaktadırlar. 

Durum böyle olunca öğrenci arkadaşlarımızın sık sorduğu sorulardan biri olan Rehber Öğretmenlerin çalışma koşulları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Çalışma Saatleri ve Ek Ders

Rehber öğretmenlerin MEB e bağlı tüm okullardaki haftalık zorunlu çalışma saatleri toplam 30 saattir. Bu 30 saatlik çalışmanın 12 saati maaş karşılığı olup 18 saati ise ek ders kapsamındadır. (Ancak bununla ilgili yeni rehberlik taslağında bir değişiklik yapılmış ve 30 saat ibaresi taslaktan çıkarılmıştır. Bu çalışma saatinin 40 saate çıkabileceği şeklinde yorumlanmış ancak netleşmemiştir.)

Tüm rehber öğretmenler anaokulu,ilkokul,ortaokul,tüm lise türlerinde aynı çalışma koşullarına sahiptirler ve rehber öğretmenlerin okullara göre hakları veya çalışma koşulları kanunen değişmez.Fakat okulların ihtiyaçları ve eğitim öğretim şekillerine göre okul idaresi ile birlikte rehberlik servisinin çalışma koşullarında esnetmeler yapılabilir. Örneğin bir okulda 8-2 çalışan bir rehber öğretmen olabileceği gibi başka bir okulda 9-3 çalışabilir.

Fiziki Koşulları

Rehber öğretmenlerin her okulda kendilerine ait bir odası ve bu odada bilgisayar,yazıcı,telefon,pano,masa,koltuk,sandalye gibi temel ihtiyaçları okul idaresi tarafından karşılanır. Bu noktada bazı okulların imkan ve şartları bu koşullarına yerine getirmekte zorlansa da temel ihtiyaç aslında ayrı bir oda yada birimin oluşturulması ile başlanarak yavaş yavaş geliştirilmektedir.

Görevler

Rehber Öğretmenlerin okuldaki idarecilerden farkı öğretmenlik vasfı ile çalışmaları iken öğretmenlerden farkı ise derse girme zorunluluğu bulunmaması ve sınav nöbet görevleri almamasıdır. Rehber öğretmenler iş ve işlemlerinde sınıf rehber öğretmenleri ile koordinasyon kurarak çalışmakta ve gerektiğinde sınıflara rehberlik yapmak için sınıfa girmektedir.

Rehber öğretmenlerin okulun idari yönetimi ile ilgili net bir görevi olmamakla birlikte önleyici ve tamamlayıcı bir işlevi vardır.

Rehber öğretmene özetle derse girmek zorunda bırakılamaz, nöbet ve sınav görevi verilemez idari işler yaptırılamaz.Ancak okullarda zaman zaman rehber öğretmenler bu işleri yapmak zorunda kalabilmektedirler.

Temel Görevler

Rehber öğretmenlerin temel görevleri ilgili yönetmelikleri çerçevesinde çizilen görevlerini yerine getirmektir. Bu görevlerinin başında da öğrencilere danışmanlık yapmak, eğitsel,mesleki ev bireysel rehberlik hizmetleri vermek,öğretmenlerle konsültasyonla bulunmak, öğrencilerin veya kurumun olası problemlerinin öngörülüp çözümlenmesinde yardımcı olmaktadır.

Aşağıdaki linkten yıl içinde bir rehber öğretmenin yapması gereken çalışmaları da incelemenizde fayda var.

Rehber Öğretmenlerin Yıl İçinde Yapması Gereken Tüm Çalışmalar

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Ramazanın Farkında Olan Ağacın Hikayesi

Yaşlı çoban sürüsünü otlatmak için yaylaya çıktığında tepeye yakın bir elma ağacının altında dinlenir ve …

17 Yorumlar

 1. Merhaba bu bölümün kapanması gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece MEB de daha önce düşük puanla atama imkanı varken artık bu imkan gerilemiştir. Burada sorun Meb’e artık düşük puanla atama imkanının azalmasıdır.

 2. Zeynep

  Hocam ben pdr okumak istiyorum ama endişelerim var bölüm kapanacak gibi doğruluk payı varmı bölüm kapanmasada azalmalar çok olurmu

 3. Zeynep

  Hocam ben pdr okumak istiyorum ama endişelerim bölüm kapanır mi pdrnin işi bitti diyorlar kapanmasada alimlarda azalma olurmu git gide

 4. Atamalar bitmez de puanlar değişebilir, atama sayıları değişebilir.Ama merak etme asla bitmez atama kolay kolay

 5. Deniz

  merhaba hocam ben pdr bölümünde 2019 da mezun olacağım. sizce bu zamana kadar atamalar biter mi? iyi bir başarı sıralaması ile tercih ettim bu bölümü ve şu an alan dışı atamalar yüzünden endişelierim var..

 6. Taslak henüz son haliyle yayınlanmadığı için biz bir önceki uygulama gibi ve özel sektörü de dikkate alarak bu şekilde yazdık.

 7. SERPİL ARSLAN

  ANAOKULLARINDA SON DÜZENLENEN YÖNETMELİK İLE REHBER ÖĞRETMENLER ÇALIŞTIRILMAMAKTADIR. DİYE BİLİYORUM.

 8. Fiziki imkanları daha iyidir tabiki ama onun dışında çok fark olduğunu düşünmüyorum

 9. Yazarsanız cevaplamaya gayret ederiz iyi günler

 10. Pdr nin geleceği ve çalışma koşulları ile ilgili bir değişiklik tahmini yapmak zor zira sürekli değişim ve güncelleme yapılan bir alanımız var ama bazı temel öğelerin değişeceğini düşünmüyorum.

 11. Kişiye göre değişmekle beraber devlet okullarında çalışmanın daha avantajlı olduğunu düşünmekteyim

 12. Sabri Uyumaz

  Sağolun hocam bilgiler için sizce özel okul mu devlet mi daha avantajlıdır çalışam koşulları olarak

 13. Esra Doğan

  Merhaba hocam ben pdr 2.sınıf öğrencisiyim biz mezun olana kadar bu şartlar değişir mi acaba ne ders
  niz?

 14. Mehmet Bakar

  Teşekkürler hocam bilgiler için

 15. İrem Duran

  Hocam peki özel okul ayrımı yok demişsiniz ama özel okulların imkanalrı daha iyi değilmidir sizce?

 16. Hilal Sarıkanat

  Teşekkürler hocam kafamdaki bazı soruların çözümüne yardımcı oldunuz ama başka sorularım var.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: