Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Rehber Öğretmenler, MEB’i Neden Rahatsız Ediyor

Rehber Öğretmenler, MEB’i Neden Rahatsız Ediyor

Son dönemde  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık alanı üzerinde Milli Eğitim Bakanlığı’ı içinde yuvalanmış karanlık ellerinin etkilerinin yer aldığı bir dizi olumsuz gelişmenin neden yaşandığı üzerine bir tespit de bulunacağım.

Öncelikle Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık alanının okullarda toplumsal barışı tehlikeye sokan ayrıcalıklara sahip olduğunu düşünen sayın Yusuf Tekin’nin  açıklamalarını okuyalım.

Rehber Öğretmenler, MEB’i Neden Rahatsız Ediyor

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, şu anda yürürlükte olan rehberlik yönetmeliğinden kaynaklı sıkıntı olduğunu belirtti. Rehber öğretmenler ile diğer öğretmenler arasında okuldaki toplumsal barışı sıkıntıya sokan yanlış anlaşılma süreci doğuran hususların mevcut yönetmelikten kaynaklandığının altını çizen. Müsteşar Yusuf Tekin, normal öğretmenler tarafından kıyaslama yapıldığında rehber öğretmenlerin daha ayrıcalıklı pozisyonda olduğuna inanıldığını ifade etti. MEB personelleri arasında rehber öğretmenlerin ayrıcalıklı gözükmesine yol açan yanlış anlaşılmanın diğer öğretmenler tarafından kendilerine sık sık dile getirildiğini vurgulayan. Yusuf Tekin, bu yanlış anlaşılmanın ortaya çıkmasına neden olacak hususların mevzuattan çıkartılarak yeni rehberlik yönetmeliği yapılmasını arzu ettik ifadesini kullandı. Fedakarca çalışan rehber öğretmenlere teşekkür ettiğini belirten Tekin, fedakarca çalışan rehber öğretmenler hakkında oluşan bu yanlış algıyı ortadan kaldırmak adına küçük, minimum düzeyde değişiklikler yapıldığını söyledi.

MEB müsteşarı tarafından yapılan açıklamanın satır aralarını okumak gerekirse öncelikle Sayın Tekin’in Rehberlik alanına bakışını bir değerlendirelim. Açıklamanın ilk kısmında sayın Tekin rehber öğretmenleri “toplumsal barışı sıkıntıya sokan” kişiler olarak tanımlamakta ve tüm rehber öğretmenleri insafsızca suçlamakta ve hedef göstermektedir. Toplumsal barışı sıkıntıya sokmak bir yana rehber öğretmenlerin en temel mesleki gerekleri olan empati, uyum, yargılamama, koşulsuz kabul, gibi kavramlarından bir haber olunduğunun en temel göstergesi olan bu açıklama MEB gibi bir kurumun en temel eğitim politikalarını belirleyen bir yöneticiye yakışmamakta ve açıkça Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanının en temel mesleki değerlerinin bilinmediğini göstermektedir.

Normal Öğretmenler Ne Demek

Yine Sayın Tekin’in açıklamalarında yer alan “Normal Öğretmenler” kavramı ile Rehber Öğretmenlerin anormal öğretmenler olarak görüldüğü. MEB’in öğretmenlerine anormal yakıştırması yaptığı ve bu nedenle rehber öğretmenlere karşı olumsuz bir yargılarının bulunduğu apaçık ortadadır. Bilinç altındaki düşüncelerin dil ile serbest kalması sonrası dile gelen bu manasız ve küçük düşürücü sözler bu alana emek veren tüm rehber öğretmenleri derinden etkilemektedir.

Sayın Tekin’in açıklamalarındaki “Rehber Öğretmenlerin Ayrıcalıklı” olduğuna ilişkin bir diğer talihsiz tespit ise temelde insana saygının, gizliliğe önem vermenin ve her bireyin biricik ve özel olduğuna inanan bir bilim olan psikoloji biliminin gereklerinden doğan bireysel görüşme süreçlerinin ayrı bir alanda yapılması gerçeğidir. Burada yer alan oda kavramı, bireysel oda kavramı, rehberlik servisi kavramı, rehber öğretmenlerin konforu için değil  onlara danışan ve en mahrem hususları onlarla paylaşan öğrencilerin ve velilerin konforu için bu şekilde düzenlenmektedir.

MEB Rehber öğretmenlere ayrı bir oda vermemektedir. Ayrı oda bireysel ve gizlilik ilkesine göre öğrenci ve velilerin kendilerini açabilmeleri için düzenlenmiş özel bir alan olarak kullanılmaktadır.

MEB de yer alan ve rehberlik alanı ile ilgili, mesleğin gerekleri ile bağdaşmayan tüm tavır ve tutumları kınadığımızı ifade etmek. ve bu yanlıştan biran önce dönülmesi adına tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.

Saygılarımla….

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Rehberlik Alan Sınavı Örnek Soruları

31 Aralık 2013 tarihli duyuru ile belirtildiği üzere; Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ölçme, Seçme ve …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum