Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » “Rehber Öğretmen” Tanımının “Rehberlik” Olarak Değiştirilmesine Tepki

“Rehber Öğretmen” Tanımının “Rehberlik” Olarak Değiştirilmesine Tepki

Sayın Meslektaşlarımız,

Talim ve Terbiye Kurulu’nun20.02.2014 tarih ve 9 no’lu kararı ile öğretmenlik alanları, atama ve ders okutma esasları yeniden düzenlenmiştir. Adı geçen düzenleme ile 1894 alan kodlu “Rehber Öğretmen” alanı, 7301 alan kodu ile “Rehberlik” olarak değiştirilmiştir.

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen ve okul ve kurumlarda (RAM) çalışan rehber öğretmenlerin alan değişikliğinin konu edildiği yazı, bazı okullarda ve kurumlarda, meslektaşlarımıza tebliğ edilmiştir. Meslektaşlarımız arasında belirsizliğe ve tedirginliğe yol açan bu yazı konusunda, tutumumuzun ne olması gerektiği ile ilgili olarak; konuyu hem hukuksal, hem de idari boyutuyla araştırıyoruz.

Hukuksal boyutunda; Hukukçularla (Derneğimizin Hukuk Danışmanı ve Sendika Avukatları) yaptığımız görüşmeler sonucunda; Talim ve Terbiye Kurulu’nun 20.02.2014 tarih ve 9 no’lu kararı ile alanımızın adının değiştirilmesine ilişkin bir düzenlemeye gittiği belirtilmektedir. Değişikliğin “Bu Haliyle” meslektaşlarımızın özlük ve çalışma şartlarına ilişkin herhangi bir hak kaybı yaratmayacağı şeklindedir. Bazı arkadaşlarımız; “yasal haklarım korunmak şartıyla” şerhi koyarak yazıyı imzalamışlardır. Bu aşamada, yazıya şerh koyup koymamanın yasal hak talep etme anlamında, bir farkının olmadığı belirtilmiştir.20.02.2014 tarih ve 9 no’lu karar ile alanın adı değiştirildiğinden; yapılmaya çalışılan uygulamanın, alan adının yeni karara uygun hale getirilmesi işlemi olduğu ifade edilmektedir. Bu haliyle uygulamaya itiraz ve dava yolu da kapalı bulunmaktadır.

Bundan sonra bu karara dayanılarak; meslektaşlarımızın çalışma ve özlük haklarında, aleyhte bir uygulamaya gidilirse, bu konu dava konusu edilebilecektir. Şimdiden bunun olup olmayacağı konusundaki duygu ve düşünceler tahminden ibaret olacaktır. Ancak; biz yine de konuyu yakından takip etmeye devam edeceğiz.

İdari Boyutu; Sayın Milli Eğitim Bakanı, Sayın Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı, Sayın Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı, Sayın MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü, Sayın Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü’nden ayrı ayrı konu ile ilgili görüşlerimizi sunmak üzere randevu talep edilmiştir.

Milli eğitim Bakanlığı Merkez teşkilatı yöneticileri ile konu hakkında görüşmelerimiz devam etmektedir.

Derneğimize üye olan ve olmayan meslektaşlarımızdan bu konuda pek çok mesaj ve telefon alıyoruz. Meslek örgütü olarak bu durumun bizi memnun ettiğini, bir meslek örgütünün üyeleri ve dostları ile güçlü olacağını, sadece derneğe üye olmanın da yetmeyeceğini, tüm üyelerimizle; aklımızı ve gücümüzü birleştirerek daha da güçlü olmamız gerektiğini, böylece güçlükleri birlikte aşabileceğimizi tüm meslektaşlarımızla paylaşmak isteriz.

Bu vesile ile derneğimize üye olmayan tüm meslektaşlarımızı üye olmaya, üye olan meslektaşlarımızı dernek çalışmalarına aktif olarak katılmaya davet ediyoruz.

Konu ile ilgili gelişmeleri meslektaşlarımızla paylaşmaya devam edeceğimizi belirtir, sevgi ve saygılarımızı sunarız.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği

Yönetim Kurulu

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Yazarak Özgüven Problemini Çöz

Öz güven probleminin altında yatan sebepler çeşitlilik gösterir. Başarısızlık korkusu, aileden çok yakın birini kaybetmek, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir