Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Rehber Ögretmen Maaslari Ne Kadardir? (2014)

Rehber Ögretmen Maaslari Ne Kadardir? (2014)

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü tercih eden yada etmeden önce bu alana ilgi duyan herkesin bana sorduğu veya genel olarak aklını kurcalayan soru bu bölümün maaşları ne kadardır?

İşte tamda bu noktada sizden gelen soruları cevaplamak üzere bu yıl itibariyle rehber öğretmenlerin maaşlarının ne kadar olduğunu belirten bir yazı yazmak istedim.

Öncelikle “Rehber Öğretmen” lerin maaşlarına ilişkin bir kaç yanılgıyı düzeltmek isterim. Bunlar sırasıyla;

 1. Rehberl öğretmenlerin maaşları tüm Rürkiye genelinde aynıdır.Bölge, şehir veya ilçe bazında maaşlar arasında fark yoktur.Edirne’den Kars’a bu konuda bir farklılık göremezsiniz.
 2. Rehber öğretmenler okulöncesi,ilkokul,lise veya dengi okulların hepsinde aynı maaş ve aynı ek ders ücretini alırlar.Okula veya kuruma göre rehber öğretmenin maaşı veya ek ders değişmez.
 3. Rehber öğretmenlerin ek ders sayıları sabittir. Eğitim öğretimin fiilin yapıldı her hafta için toplam 18 aylık 72 saat ek ders ücreti alırlar.Ek ders ücretleri sadece hafta, tatil,izin vs gibi durumlarda eksilir ancak ek artmaz.Aylık 72 saat sabit rehber öğretmen ek ders ücretidir.
 4. Rehber öğretmenlerin haftalık zorunlu mesai saatleri diye bir şey yoktur.Zorunlu olan haftalık 30 saat çalışması gerektiğidir.Ancak bu 30 saat okulun özellikleri, eğitim öğretim şekli veya diğer koşullar gereği esenetilebilir.Örneğin 9-3 çalışılabileceği gibi öğlen 1-6 veya sabah 8-2 saatleri arasında da çalışmak mümkündür.
 5. Rehber öğretmenler maaşları karşılığı okutmak zorunda oldukları dersi eksik okuturlarsa ek derslerinden maaşlarına karşılık bölüm çıkarılır ve ek dersleri bu şekilde hesaplanır.
 6. Rehber öğretmen maaşları ile herhangi bir branştaki öğretmenin maaşları her yönüyle aynıdır.Örneğin aynı zamanda başlayan iki öğretmenden rehberlik ve matematik branşına sahip iki öğretmenin maaşları özellikleri aynı olması halinde tamamen aynıdır.
 7. Rehber öğretmenler branş öğretmeni olarak geçerler ve maaş olarak diğer branş öğretmenlerinden bir farklılıkları yoktur.
 8. Psikoloji veya diğer alanlardan mazun olup rehber öğretmen olanlarda aynı maaşı alırlar ve pdr mezunları gibi değerlendirilirler.

Şimdi bu soruları cevapladıktan sonra artık maaşlarla ilgili rakamları ifade edebiliriz.

Bugün itibariyle göreve başlayan tüm öğretmenler gibi rehber öğretmenlerde 9/1 kademe ve dereceden öğretmen olurlar. Bu göre göreve yeni başlamış bir rehber öğretmenin maaşı Ocak 2014 itibariyle 2.082 tl’dir. liradır.Bu net maaş olup bu maaşa yukarda belirttiğim sebeplerle ek derslerinde bir eksiklik olmaması halinde  700 tl de ek ders ücret eklenecektir.Sonuç olarak bir rehber öğretmen göreve başladığı yıl itibariyle 2700-2800 tl aylı bir gelir elde edebilmektedir.

Eğer bu göreve yeni başlayan rehber öğretmen aynı zamanda sendika üyesi ise o taktir de maaşı 2.216 tl olmaktadır.Buradaki fark devletin sendikalı çalışanlara ödediği maaş farkı olan 34 liradan oluşmaktadır.

Bir diğer husus bu maaş oranı ilk altı ay için geçerli olup temmuz maaşı ile bir farklılık daha ortaya çıkmaktadır.Devlet maaşınızdan yıllık kazancınız toplam 10.000 tl olana kadar gelir vergisi olarak %15 kesinti yaparken bu kazanç 10.000 tl yi aşınca -ki haziran maaşına denk geliyor- aştığı zaman gelir vergisi kesintisini % 20 olarak uyguluyor ve maaşınızdan %5 lik bir ek kesinti olmuş oluyor.Bunun yapılmasının sebebi devlet sizi 10.000 tl kazandıktan sonra zengin olarak değerlendiriyor ve bu sebeple kesintiyi arttırıyor.

Rehber öğretmenlerle ilgili son bir fark vardır.Yukarıda anlattığım tüm farklar Milli Eğitim Bkaanlığına Bağlı bir okulda çalışan rehber öğretmenlere ilişkin farklardır.Bir de MEB’e bağlı olarak Rehberlik Araştırma Merkezlerinde çalışmaktayız. RAM’larda çalışan rehber öğretmenlerde yukardaki maaş şarlarının tamamına sahiptirler ancak maaş olarak okulda çalışan rehber öğretmenlere ek olarak ek ders ücretlerini % 25 daha fazla alırlar. Yani okulda çalışan bir rehber öğretmen 700 tl ek ders aldığı zaman aynı şartlardaki o ay için RAM da çalışan bir rehber öğretmen 175 tl fazla almaktadır.Bunun sebebide okulda 30 saatlik mesai varken RAM da mesai süresi 40 sattir.

Sonuç olarak Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunları devlet kadrolarına atanıp rehber öğretmen olarak çalışmaları halinde bu maaşları almaktadırlar. Sorularınız için yorum bölümünden yazabilirsiniz.

İdris Gündüzalp/Rehber Öğretmen

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Özgüveninizi Nasıl Geliştirebilirsiniz ?

Özgüveninizi Nasıl Geliştirebilirsiniz diye sorsam belki bir çok kişi bu soruya doğru cevap veremeyecektir. Özgüven, …

61 Yorumlar

 1. Kesinlikle pdr alanı için bu yüzden bir meslek yasası şarttır. Kimin nerede nasıl ve hangi unvanla çalışabileceği net olarak belirlenmeli ve Pdr bölümünün hakları korunmalıdır.

 2. Derya

  Özel sektörde pdr mezunları iş bulamaz hale geldi, 5 yıllık tecrübeli kardeşim 1750 lira maaş istedi diye iş bulamadı, birçok yer görüştüğü kişilere ne kadar maaş istiyorsunuz diye sorup en az isteyeni alıyor, sosyoloji ve felsefe mezunu kişiler düşük maaşı kabul ediyorlar,bu da yanlış

 3. merhabalar ben sosyoloji bölümünü okuyorum bitridikten sonra pedagojik formasyon alıp rehber öğretmen olarak atanabilirmiyimm

 4. Milli eğitim bakanlığı müsteşarı o kadar maaş almıyordur diye biliyorum o nasıl bir kazançmış bilgi doğru değil bence

 5. hasan

  bizim okuldaki rehberlik hocası devletten 8000 tl ücret alıyordu bunu nasıl yapıyor

 6. bu linkteki https://bionluk.com/idrispdr/cocuklariniza-yonelik-psikoterapi-hizmeti-veririm-17496 işlemleri yapın görüşelim Menekşe hanım iyi günler

 7. Merhaba benim size sorum biraz farklı olucak benim 6 yaşında bir oğlum var buse ne okula başladı kaynastırma öğrencisi olarak yaşılarından biraz geride öğrenme güçlüğü dikkat eksikliği dikkat dağınıklığı var okulun rehber öğretmeni maalesef çok ilgisiz sınıf Öğretmeni de bu konuda bilgisiz bana yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekir cevap verirseniz çok sevinirim

 8. Sakarya pdr hakkinda bilgi verebilir misiniz

 9. imamhatipte son sınıf öğrencisiyim ve bu sene ygsye hazırlanıyorum. ben de bu bölümü istiyorum ve puanları çok yüksek bence insan hedefinde ne olmak istiyorsa çalışarak istediğini elde edebilir herkes. asıl önemli olan zoru başarmaktır ve siz kendinize inanıyorsanız her işte başarılı olursunuz 🙂

 10. Damla temur

  Merhaba hocam inşallah sorumu görür ve cevaplarsınız.. Bazı bazı özel nedenlerden dolayı 2007 de kazandığım üniye gitmedim.. Daha sonra 3 sene aradan sonra sınav sistemide değişmesiyle birlikte girdiğim sınavda istanbul üni prehistorya bölümünü kazandım ve ona da anca bu sene başlayabildim.. Şimdi notlarım gerçekten yüksek ve psikolojiden çap yapmayı düşünüyorum.. Fakat inanın meslek aşkı vesaireden öte benim gerçekten kızımın geleceğini düşünmem ve ekonomik özgürlüğümü elime almam lazım.. Piskolojiyle ilgili çok araştırmam oldu naparım imkanları nelerdir va diye.. Ama türlü türlü şey söyleniyo.. Size sormak istiyorum.. Çap 2 yıl.. Formasyon alıp öğretmen mi olayım.. Üzerine 2 yıl katıp yüksek lisansmı yapayım? Formasyon alırsam yüksek lisans yapabiliyomuyum? Kendi yerimizi açmak çok zor şartların üstesinden gelmekle ve yıllar geçmesiylemi oluyor? Bana bunların bilgisini lütfen verirmisiniz?

 11. Cüneyt

  Merhaba hocam ben sınıf öğretmenliğini kazandım ama rehber öğretmen olmak istiyorum.Ne yapmam gerekiyor acaba bi yolu var mıdır? Tesekkur ederim.

 12. Merhaba psikolojinin içeriğine eğitim ve pegagojik formasyon katılması ile oluşturulan sistem pdr dir. Psikoloji okumanız bir eksiklik değildir. Sadece pdr nin size kazandıracağı eğitimle ilgili alanlarda eksiklikleriniz olabilir ancak bunu da giderebilecek eğitimleri yada kaynaklardan faydalanmayı deneyebilirsiniz. Çalışma alanları açısından bakarsanız ise 1 yıllık bir dezavantajınız var onu da bir yıl pedagojik formasyon alarak kapatabilirsiniz. İyi çalışmalar

 13. Hocam merhabalar ,Bilginize ve tecrübelerinize ,alanınız olduğundan dolayı Kafamı çok çok karıştıran ,saatte bir aklıma gelen ,beni çok yoran bir konu var. Ben şuan da PSİKOLOJİ bölümünü istanbul da ,bir özel üniversite de okumaktayım. Ama başta düşünmem gereken şeyi geç düşündüm. SORUM ŞU HOCAM,PSİKOLOJİ OKUYORUM AMA PDR nin daha güzel olduğunu ,bana daha çok uyacağını düşünüyorum. ÇOk kararsızım ,umarım beni aydınlatacak birşeyler söylersiniz,teşekkürler.

 14. Bununla ilgili en doğru cevabı ancak Yök ile görüşüp denklik ile ilgili bilgilerde bulabilirsiniz. Maalesef daha fazla yardımcı olamayacağım

 15. Gozdenur

  Merhaba,

  Ben hollanda’da fontys umiversity de social work okuyorum. Benim kafami kurcalayan social work pdrmi oluyor? Ben erasmus ogrencisi olarak 6 ay istanbulda okudum. Orda pdr olarak geciyor dediler. Fakat sosyal hizmet te ola bilir gibime geliyor. Ben 4 sene universite okudum ve suanda devam etmek istiyorum okumaya. Sizde pdr okumussunjz ve klinik pisikoloji yapiyorsunuz. Bu mumkunmu pdr bachelor diplomasiyla. Eger oyleyse bende cok istiyorum. Beni bilgilendire bilirmisiniz

 16. Pdr üniversite puanları her yıl düşer mi veya sıralama çünkü gordugum kadarıyla her sene düşmüş bu senede düşer mi acaba onu merak ediyorum

 17. Hocam ben teknik lise bilgisayar bölümüyüm bu yıl sınava girecegim pdr istiyorum ama piskoloji ile pdr aarasında gidip geliyorum sizce hangisini seçmeliyim .
  Yüksek lisans yaparsak hangi mertebeye kadar gidebiliriz bi yardımcı olsanız ?

 18. Herhangi bir kaybınız olmaz ancak yabancı dil eğitimi almanız akademisyen olmanız için önemlidir

 19. pdryi türkçe okumanın ne gibi kayıpları olur ılerde yardımcı olursanız sevinirim

 20. güneş

  pdr bölümünü türkçe okumanın ne gibi kayıpları oluyor mezun olunca yardımcı olursanız sevinirim

 21. YGS ve Lys ye girmeniz ve TM-3 puanı ile tercih yapmanız gerekmektedir. Bu bölüme girebilmenin yolu Türkçe ve matematik becerilerinizin geliştirilmesi ile olur. Başarılar…

 22. kiraz

  Merhaba ben YGS ye hazirlaniyorum pdr istiyorum sizce en iyi nasıl hazirlanabilirim bu bölüm için sadece YGS te girmem yeterli mi YGS sen mi alıyor yoksa lys sen mi lütfen yardımcı olun

 23. Tuğba

  hocam pdr mezunları yüksek lisans yapıp odyolog olarak çalışabilirler mi? Çok merak ettiğim bir husus bu yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

 24. defne

  Ben daha önceden size bir soru sormuştum sizde sanırım meslek liselerinin üniversiteye daha düşük puanla girdiğini söylemiştiniz o soruyu bulamıyorum o yüzden tekrar sordum bunun bir aslı astarı var mı ben bir anadolu lisesine gidiyorum ama geç başladım arkadaşlarım tanışıp kaynaşmışlar aralarına girip rahatsız etmemek için yalnız kalıyorum ben anadolu lisesinde kalsam mı daha iyi yoksa meslek lisesine geçiş yapsam mı( bu arada her meslek lisesi oluyor mu?yoksa sadece sağlık mı?)lütfen yanıt verir misiniz çom heyecanlıyım biliyorum canınızı sıkıyo olabilirim ama okulumdan bir an önce (eğer doğruysa)kurtulmak istiyorum

 25. Katkınız için teşekkürler hocam

 26. Merhabalar öncelikle. 🙂 Bende rehber öğretmeniyim. Mesleğimi çok seviyorum. Bu mesleği seçerken biraz tereddüt etmiştim. Ama sonrasın da gördüm ki çok güzel bir meslek. Kesinlikle tavsiye ederim. Öğrencilerin sorunlarını dinlemek ve daha sonra bu sorunlara çözüm üretmek benim için çok güzel bir şey. Eğer sizde insanların dertlerini dinlemeyi ve bunlara çözüm üretmeyi seviyorsanız kesinlikle rehber öğretmeni olmalısınız. Maaş konusuna gelince bana göre Allah’a şükür maaşım yetiyor. Artıyor bile hatta. Fakat diğer rehber öğretmeni arkadaşlarımın düşüncelerini bilmiyorum. 🙂 Neyse kısaca bu mesleği çok seviyorum ve kesinlikle tavsiye ediyorum… 🙂

 27. Merhabalar bilgilendirmeniz için gerçekten teşekkürler, ben şunu merak ediyorum yazın ve şubat ayı da bu 700+175 tl olan ek ders ücretini alabiliyor muyuz RAM da iken?

 28. deniz

  hocam pdr mezunu biri olarak sitenizi ilgiyle takip ettiğimi fakat son birkaç yorumunuzda, siteyi mesleğimizin gelişimi için açtığınızı söylediğiniz halde ve meslek sınırlarımızı korumaya çalıştığımız şu günlerde ciddi zarar verici ögeler olduğunu belirtmek istedim. ilk olarak sınıf öğretmenliği ve rehber öğretmenlik branşlarını aralarında hiçbir fark yokmuş bizler aynı eğitimleri almış ve aynı mesleki becerilere sahipmişiz gibi ÖĞRETMENLİK ÖĞRETMENLİKTİR şeklinde belirtmenizin hiç yapıcı bir tutum olmadığını önceki yorumlarınızdan bir alıntı olarak da hemşirelik alanını pdr bölümü ile karşılaştırırken özellikle pdr bölümünden bahsederken bir meslek temsilcisi tavrınızdan çookk uzak bir tarafta olduğunuzu hatta üslubunuzun karalama yönünün bile olduğunu size bir takipçiniz olarak belirtmek istedim. gerçekliği elden bırakmamaya çalıştığınızın farkındayım ama bazı değerlerin de önemli diye düşünüyorum. umarım eleştirimi dikkate alırsınız. iyi çalışmalar…

 29. Alpcan

  Peki okurken formasyon alabiliryomuyum ?

 30. merhaba ben ygs ve lys ye hazırlanıyorumda en iyi nasıl çalışacagım hakkında bana tavsiye verebilir misiniz?.Şuan ygs ye çalışıyorum ama lys de kafamı karıştırıyo çünkü onun süresi daha kısa ve puanın % 60 ını etkiliyor.sizce ne yapmalıyım TEŞEKKÜRLER

 31. Merhaba atandıktan sonra branş değişikli oluyor ama bu çok nadir yada ekstra bir düzenleme ile ancak olabilir.Bunun için kesin birşey diyemem çünkü düşük bir ihtimal.Ama hayalin öğretmenlikse rehber öğretmende olsan sınıf öğretmeni de olsan öğretmenlik öğretmenliktir.Bence emeğini boşa harcama.Ama illaki pdr diyorsan sınava girip tekrar lisans eğitimi alman gerekli.

 32. merhaba ben pdr yi yeni kazandım.ama yıl geçtikçe kontenjanları artmış.4 sene sonra açığın kapanması gibi bir durum olabilir mi ve atanmada nasıl bir sıkıntı olur ?teşekkürler

 33. mehmet ali

  mrb hocam sen sınıf öğretmenliği 4.sınıf öğrencisiyim.. rehber öğretmenlik benim hayalim ancak bazı sorunlardan dolayı bu bölüme geldim. şimdi ise pdr istiyorum. tekrar sınava girmem mi gerek yoksa atandıktan sonra da olabilir miyim? simdiden teşekkürler hocam

 34. Okul bittikten sonra bir yıl formasyon eğitimi alıp rehber öğretmen olabiliyorsun. Tebrikler

 35. Alpcan

  Merhaba hocam . Bu sene psikoloji bölümünü kazandım bu bölümden çıkıp rehber öğretmen olabiliyor muyum ?

 36. defne

  sağlık meslek lisesi okursam pedagog olabilir miyim bide çocuk gelişimi lisesinden pedagog olabilir miyim vedesağlık meslek lisesi mi yoksaçocuk gelişimi okursam benim için daha iyi olur

 37. Pedagoji diye bir üniversite bölümü yok ülkemizde,çocuk gelişimi okuyabilirsiniz. Rahat lise diye bir kavram yoktur en iyi eğitim alacağınız liseyi bulmaya çalışın siz, rahatlık diye bir tanımlama doğru değil. Sizin becerilerinizi bilmeden hangi lisenin size zor geleceğini bilemeyiz.

 38. defne

  açıkçası benim maaşla ilgili bir sorum yok çok ilgilenmiyorum ama pedagog olmak istiyorum liseye geçicem lise seçimi konusunda biraz zorlandım size sorabileceğimi düşündüm sorularım şunlar;
  1)sağlık meslek lisesi okursam pedagog olabilir miyim?
  2)pedagog olmam için en rahat lise hangisidir?
  3)hangi lisede okursam benim için çok zor olur?
  lütfen bu soruları cevaplar mısınız? benim için çok önemli şimdiden teşekkür ederim 🙂

 39. melek

  teşekkür ederim.

 40. melek

  İdris Bey ben pdr ve psikoloji arasında kalıyorum. Bu konuda bana düşüncelerinizi söyler misiniz lütfen?

 41. Pdr ve psikoloji sadece konuşmaktan ibaret olmamakla beraber tabiki sunum ve seminerlerde zorlanabilirsiniz ama bir tek bu sebeple istediğiniz meslekten vazgeçmeyin derim. Pdr sadece konuşma becerileri ile ilgili değil ama ilişkili tabiki. Konuşma becerilerinizi işinizin bir kısmı sadece

 42. fatih

  merhaba idris bey ben lise son öğrencisiyim pdr düşünüyorum.Ancak pdr bölümünün istediği özellikler yani konuşma yeteneği(ben biraz hızlı konuşurum ve pelteğimdir de) bende pek fazla olduğu söylenemez.Ama bu mesleği istiyorum.Sizin görüşünüzü alabilir miyim lütfen.

 43. spesifik

  12 yıllık rehber öğretmenim. 72 saatlik ek ders ücreti 700 değil 653,83′ tür. Sendika aidatı her ay kesilir. benim bu ay 13.60 kesilecek. Sendika aidatı kesilenlere her ay değil üç ayda bir sendika parası ödenir o da 34 değil 45 liradır.
  göreve yeni başlamış bir rehber öğretmenin maaşı Ocak 2014 itibariyle 2082.78 liradır. 72 saat ek ders aldığı ay rehber öğretmenin maaşıyla birlikte alacağı toplam para 2736,61 liradır.

 44. suzan

  Seda hanim siz yazdiginiz icin bu bilgiyi cevaplarsaniz sevinirim tskkur

 45. suzan

  Bende psikoloji mezunu yeni rehber ogretmenim bahsettiginiz 8/1 kademeyi bilmiyordum bununla ilgili detayli bilgiyi nerden ogrenebilirim acaba

 46. pdr ile ilgil alan kitabları hakkında bir bilginiz var mı varsa hangi yayınlar var

 47. Çalıştığınız kuruma göre maaşınız değişiklik gösterecektir.Hastanede çalışma ve maaşları konusunda bilgi sahibi değiliz.

 48. İlhan

  Öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkürler. Klinik psikolojisinde yüksek lisans yaptıktan sonra Maaşta nasıl bir oynama olur ikinci sorumda hastanede işe başlasak ne kadar bir maaş alırız şimdiden teşekkürler.

 49. teşekkürler katkınız için hocam

 50. hocam bir rehber öğretmen olarak atladığınız iki şey var : birincisi, özel eğitim kurumlarında çalışan rehber öğretmenler yıpranmadan dolayı ek ders ücretlerini %25 daha fazla alırlar ve göreve başlayan psikoloji mezunu rehber öğretmenler sağlık personeli sayıldığından 8/1 kademe ve derecen başlarlar.

 51. Canan

  Bilgiler için çok sağ olun hocam, bu alan dışı atamalarda olmasa güzelde

 52. Hakan

  Teşekkürler hocam, faydalı bilgiler olmuş bizim için

 53. Serkan

  Hocam rehber öğretmen olarak çalışmak mı yoksa psikolojik danışmanlık mı yapsak özel sektörde daha iyi olur?

 54. Melda

  Hocam psikoloji mi pdr mi okusam? psikoloji okursam bu dediğin maaşları alabilir miyim?

 55. Sevda

  Hocam pdr maaşları özel sektörde nasıldır acaba birde bu konuda yazarsanız çok sevinirim, teşekkürler

 56. Cemre

  Hocam bende Pdr okumak istiyorum ama maaşlar konusunda bilgim yoktu çok teşekkür ederim

 57. Hocam maaşlar konusunda bilgi bulamıyorduk teşekkür ederiz, ağzınıza sağlık

 58. Ahmet

  Çok teşekkür ederim hocam bizi aydınlattığınız için

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: