Anasayfa » Aile » Ergenlik » Regl Döneminde Kızlar Nelere Dikkat Etmelidir

Regl Döneminde Kızlar Nelere Dikkat Etmelidir

Genç kızların adet döneminde üreme organı temizliğine daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir. Halk arasında adet döneminde banyo yapmanın sakıncalı olduğu tarzında bazı görüşler bulunmaktadır. Oysa, adet döneminde banyo yapmak cilt temizliği açısından yararlıdır. Ancak özellikle adet döneminde yıkanırken bazı kurallara dikkat edilmesi gerekir.

Adet döneminde kadın üreme organlarından uterusun (rahmin) iç duvarında oluşan kalınlaşmış doku atılmaktadır. Uterusun içi mikroorganizmaların çok kolay üreyebileceği bir ortam olduğundan, genç kızların ayakta ya da başkaları tarafından kullanılmayan temiz bir taburede oturarak yıkanmaları önerilmelidir.

Eğer sık olarak banyo yapma olanağı yoksa adet döneminde dış üreme organlarının sık olarak temizlemesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise adet sırasında uterustan gelen kanın, kullanılan ped ile dış üreme organları arasında birikmesidir. Dış üreme organlarında biriken bu kan artıkları, mikroorganizmaların yerleşmesi ve üremesi için oldukça uygun bir ortamdır. Ciltte normal koşullarda yaşayan mikroorganizmalar, temizliğe dikkat edilmediği zaman cilde zarar verecek şekilde ürerler.

Ayrıca, dış üreme organları boşaltım ve sindirim sistemlerinin çıkış yollarına yakın bulunmaktadır.Bu bölgenin temizliği iyi yapılmadığı zaman atıklarda bulunan mikroorganizmalar iç üreme organlarına kadar yayılabilir.

Adet döneminde dış üreme organlarının temizliğinin yanı sıra kullanılan pedlerin temizliğine de dikkat edilmelidir. Adet döneminde uterus iç duvarında oluşan kalınlaşmış doku atıldığı ve mikroorganizmaların rahatlıkla yerleşebileceklerinden kanı emmesi için çamaşır içine konan materyalin,pedin temiz olması çok önemlidir. Adet döneminde kullanılması için özel üretilen pedler bulunmaktadır. Bu pedler temiz olarak üretilmektedir ve kullanım kolaylığı da sunmaktadır. Pedler iç çamaşırın içine yerleştirilmekte, pedde bulunan koruyucu tabaka adet kanını emerek çamaşıra geçmesini önlemektedir.

Ancak ped kullanımı sırasında uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Pedler bir defa kullanılmalı,kanama durumuna göre sık sık değiştirilmelidir (bir ped asla 6 saatten uzun kullanılmamalıdır). Gece kullanımına veya kanamanın fazla olduğu durumlara yönelik özel pedler üretilmektedir. Gece uzun süre kalan değiştirilmeyen pedlerin sabah değiştirilmesi gerekmektedir.

Pedlerin kullanımdan önce saklanmasında ve kullanımı sırasında da uyulması gereken kurallar vardır. Ped açıkta taşınmamalı, özellikle pedin dış üreme organlarına temas edecek yüzü asla kirletilmemelidir.Sadece taşıma değil kullanım öncesi el temizliği de önemlidir.

Adet döneminde dış üreme organlarının temizliğinin yanı sıra kullanılan pedlerin temizliğine de dikkat edilmelidir. 

Ellerin sabunlu su ile yıkanmasına ve yine özellikle dış üreme organlarına temas edecek yüzünün ellenmemesine gayret edilmelidir. Pedler kullanım sonrası önerildiği şekilde katlanarak çöp kutusuna atılmalıdır. Pedler suda erimeyen materyal olduğu için tuvalete atılmamalı ve kapatılmadan açıkta bırakılmamalıdır.

Ülkemizde adet döneminde bez de kullanılmaktadır. Adet sırasında kullanılacak bezin pamuklu kumaştan özel olarak hazırlanması gerekir. Kullanılacak bezin çamaşır suyunda bekletilerek yıkanılması, durulanması ve kuruduktan sonra ütülenmesi gerekir. Ayrıca, temiz bir şekilde saklanması ve taşınması da önem taşımaktadır. Bezlerin değiştirilme sıklığı da pedler gibidir.

Bazı kişiler de adet döneminde pamuk kullanmaktadır. Pamuk, akıntılar için dahi olsa kullanımı hiç önerilmeyen bir mater yaldir. Pamuk kolaylıkla lifçiklerine ayrılabilir, ayrılan parçacıklar dış ve iç üreme organlarına rahatlıkla yapışabilir ve kan olan pamuk parçacıklarının üzerinde mikropların üremesi ile üreme organı iltihaplarına neden olabilir.

Ülkemizde son yıllarda kadınlar arasında tampon kullanımı da yaygınlaşmaya başlamıştır.Gençkızlarda tampon kullanımı sakıncalı olabileceği için bir sağlık personeline danışılmalıdır. Tampon vajina (hazne) içine yerleştirilen ve vajinadan dışarıya doğru sarkan bir ipi olan, adet kanını emecek şekilde özel olarak hazırlanmış bir mater yaldir. Herkes için farklı boyda tampon kullanımı gerekir. Kullanım öncesinde ellerin mutlaka yıkanması gerekmektedir.Tampon temiz bir şekilde üretilmekte, kullanıma kadar üzeri kapalı kalmaktadır.

Tampon, kullanım kılavuzunda anlatıldığı gibi uygulanmalıdır. Tampon uygulama sırasında kirlenirse mikroorganizmaların vajina ve uterus içine yerleşmesi çok daha kolay olmaktadır.Tampon vajinada en fazla 6 saat kalmalıdır, tamponun daha uzun süre kalması halinde tampon üzerinde üreyen mikroorganizmalar kana karışarak toksik şok sendromuna neden olabilirler. Bu hastalıkta kanda mikroorganizmalar dolaşır ve vücudun her yerine yerleşebilir. Hastalığın ilk belir tileri ateş ve kan basıncının düşmesi olup hastanede yatarak tedavi gerektirir ve hastalığın sonu ölümle bile bitebilir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Zihinsel Engelli Çocukların Argo Konuşmalarının Nedenleri

Zihinsel engelli çocukların küfür etmeleri ve argo kullanmalarının nedenlerinden bazıları şunlar olabilir: Çocuk evde anne-baba, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir