Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Psikoterapiste Ne Zaman İhtiyaç Duyarız?

Psikoterapiste Ne Zaman İhtiyaç Duyarız?

Psikoterapistler, hastalarına destek olabilmek için, belirli terapi teknikleri konusunda uzmanlaşmış, duygusal, zihinsel ve ya davranışsal problemleri düzeltmeye çalışan kişilerdirler.

Eğitim

Psikoterapistlerin büyük bir kısmı aynı zamanda psikiyatr ya da psikologturlar.

Ne zaman bir psikoterapiste gitmelisiniz?

Psikoterapistlerin yardımcı olabileceği alanlar oldukça geniştir. Birçok zihinsel ve duygusal sorunu tedavi edebilirler. Psikoterapi, insanlara, streslerinden arınmaları, duygusal problemlerinden kurtulmaları,ilişkilerindeki problemlerin üstesinden gelmeleri veya kötü alışkanlıklarından kurtulmaları konusunda yardımcı olmayı amaçlar. Temel olarak bir psikoterapist, size, duygusal, zihinsel ya da davranışsal problemlerinizi çözmenizde yardımcı olur; utangaçlık, kompleks, ilişkilerdeki bozulmuş noktalar,fobiler,travmalar, yas… vb.  Bir psikoterapiste, kısa bir süre için, uzun bir süre boyunca, birkaç seans için ya da bir kaç sene boyunca gidebilirsiniz.

Metodlar

Bioenerji, gestalt terapisi, bilişsel davranış terapisi, psikodrama, psikoanalitik, psikoterapi.Birçok psikoterapi tekniği bulunmaktadır. Pratisyenler, kendi yaklaşımlarına ve yöntemlerine göre bu metodlardan birini tercih eder ve sizin problemlerinizi anlamanıza ve çözmenize yardımcı olurlar.

Pratisyenler sizin semptomlarınızı, davranışlarınızın üzerinden giderek ve size egzersiz yaptırarak gidermeyi amaçlarlar.Seanslar, bir grup içinde, bir seminerde, yüz yüze, oturarak ya da uzanarak uygulanabilir.Psikoterapistlerin illa ki medikal doktorlar olmalarına gerek yoktur ve ilaç önerme ya da yazmak gibi bir hakları yoktur.

Siz de bir psikoterapistten yardım almaya ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız, bütün bu bilgileri göz önüne aldıktan sonra kararınızı verebilir ve sizin için en iyi yöntemi seçebilirsiniz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Psikolojik Yardım Almanız Gerektiğini Nasıl Anlarsınız

Psikoloğunuz size, kendinizi farklı bir gözden görebilme fırsatını sunarken, kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olur …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum