Anasayfa / Psikoloji / Psikolojinizi Koruyabilmenin Pratik Yolları

Psikolojinizi Koruyabilmenin Pratik Yolları

Bir insan için belki de en önemli şey akıl sağlığıdır. Çünkü akıl sağlığı olmazsa, geriye kalan hiçbir şeyin anlamı olmaz. Siz de akıl sağlığınızı korumak ve iç huzuru bulmak istiyorsanız, hayatınızda yapacağınız küçük değişimler ile bunu başarabilirsiniz.

Günümüzde modern yaşamın getirileri ve hayatın zorlaşması yüzünden, akıl sağlığını korumak neredeyse imkansız gibi görünse de aslında hayatınızda yapacağınız ufak değişimler ile akıl sağlığınızı korurken iç huzura da kavuşabilirsiniz.

İşte o değişimler…

Yavaş ve sakinleştirici müzikler

Araştırmalar bir işi yaparken klasik müzik dinlemenin insanı rahatlattığını ve stresi azalttığını ortaya koydu.

Küçük hedefler

Basit ve iyi tanımlanmış hedefler koymak bir şeyi başarmanın en iyi yoludur. Örneğin, “Önümüzdeki üç hafta boyunca her gün bir sigara daha az içeceğim” iyi tanımlanmış bir hedeftir.

B12 vitamini

Araştırmalar vücutta B12 eksikliğinin depresyon, paranoya ve anksiyeteye yol açtığını gösteriyor. B12 ihtiyacınızı yumurta, tavuk ve süt ürünlerinden karşılayabilirsiniz.

Meditasyon

Günlük 3-4 dakikalık bir meditasyon seansı despresyon, stres, anksiyete ve uykusuzluk gibi bir çok problemle başa çıkmanıza yardımcı olur.

Hediye alın

Yapılan araştırmalar hediye veren kişilerin o gün boyunca daha mutlu olduğunu göstermiştir.

Lavanta yağı

Yastığınıza birkaç damla lavanta damlatarak uyku kalitenizi yükseltebilirsiniz. Uyumadan önce lavanta çayı içmek de aynı etkiyi gösterecektir.

Açık havada yürüyüş

Yürüyüş için spor salonu yerine açık havayı tercih etmek, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Türkler Artık Psikoloğa Gidebiliyor

Psikiyatrinin çalışma alanının psikolojik hastalıkların ötesine geçtiğini söyleyen uzmanlar,koruyucu ruh sağlığına vurgu yapıyor. Psikologlara göre, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir