Anasayfa » Psikoloji » Psikolojinin Temel Çalışma Alanları ve Türleri

Psikolojinin Temel Çalışma Alanları ve Türleri

Psikolojinin bir bilim olarak bir çok alanda çeşitli psikolojik sorunlara müdahale edebilmek ve bunları en uygun şekilde çözümleyebilmek adına birden fazla dala ayrılmıştır. Psikoloji alanı altında yer alan bu dalların hepsi kendi içlerinde birer uzmanlık ve çalışma alanı olmuşlardır.

Biyolojik Psikoloji

Uyku ve rüyalar, depresyon ve şizofreni, açlık ve cinsellik, stres ve hastalıkları kendilerine odak noktası seçen biyopsikologlar, biyolojik işleyişlerle psikolojik olaylar arasındaki ilişkileri incelemektedirler. Biyolojik Psikoloji; psikolojik süreçlerin altında yatan temel biyolojik değişimleri incelemek ve bu değişimlere göre bir değerlendirme yapmak üzere çalışmalar yürütmektedirler.

Endüstri & Örgüt Psikolojisi

Büyüyen bir alan olan endüstri ve örgüt psikolojisi, insanları, onlara uygun bir işle eşleştirmeyi, iş yerindeki tatmin ve üretim düzeyini yükseltmeyi ve etkili iş yeri koşullarını oluşturmayı hedeflemektedir. Endüstri psikolojinin temel amacı verimliliği ve işyerindeki sorunları azaltmaktır.

Evrimsel Psikoloji

Evrimsel Psikologlar, doğal seçilimin davranımsal eğilimlerimizi nasıl etkilediğini ve söz konusu “adaptif “eğilimlerin bizlere genlerle nasıl miras bırakıldığını anlamaya çalışıyor. Evrimsel psikoloji temeline insanı değil de canlıyı alan bir sikoloji alt alanıdır.

Sosyal Psikoloji

Sosyal Psikoloji, sosyal davranışlarla sosyal düşünüşü, tüm yönlerini ele alarak inceliyor. Sosyal düşünüş dediğimiz zaman diğer insanlar hakkında neler düşündüğümüzden ve onlarla nasıl iletişim kurduğumuzdan bahsetmiş oluyoruz. Bununla beraber sosyal psikoloji esasen sosyoloji alanı ile içi içe çalışmakla beraber onlardan farklı olarak toplumsal değil bireysel değerlendirmelerde bulunuyor.

Bilişsel Psikoloji

Bilişsel psikoloji, bilişi meydana getiren tüm öğelerle çalışmakta olup; bellek, düşünme, mantık yürütme, dil, karar verme vb. gibi bilişin gerçekleştirdiği tüm zihinsel faaliyetleri anlamak ve düzenlemek üzere bir çalışma alanı içinde faaliyet göstermektedir.

Klinik Psikoloji

Klinik psikoloji akıl hastalıklarının tanısı, hastalığın olası nedenleri ve etkili tedavi yöntemleri üzerinde psikiyatristlerle beraber onların denetiminde veya onlardan kısmen bağımsız bir şekilde çalışan bir alandır. Ancak bir psikiyatrist gibi tanı konması gereken durumlarla değil tanısı konmuş psikolojik sorunlarla veya tanı gerektirmeyen bazı tıbbi olmayan psikolojik sorunların terapötik olarak çözümlenmesinde çalışmaktadırlar.

Danışmanlık Psikolojisi

Danışmanlık psikolojisi bireylerin, psikolojik bir patoloji durumunu kapsamayan tüm diğer sorunlarıyla baş etme aşamalarında onlara yardımcı olan bir alan olup ülkemizde ve yurt dışında bu alan kendi başına bir disiplin olmuş olmuştur. Bu disiplin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik’tir.

Deneysel Psikoloji

İçine algı, öğrenme, ve motivasyonu da katabileceğimiz tüm temel düzeydeki psikolojik işleyişler deneysel psikologların çalışma alanlarını oluşturuyor. Deneysel psikoloji var olan psikolojik ögeleri somut deneylerle kanıtlama ve uyarlama çalışmaları ile meşgul olmaktadırlar.

Gelişimsel Psikoloji

Gelişim psikologları, insanların yaşam süresi boyunca fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden nasıl değiştiklerini ve geliştiklerini inceleyen bir alt daldır. Gelişim psikologları bireyleri yaşamsal deneyimlerine göre değerlendirirler.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Psikolojimi Nasıl Koruyabilirim?

Psikolojimi Nasıl Koruyabilirim sorusunun cevabını merak ediyorsunuz. O yüzden bedensel sağlınız kadar önemli olan ruh …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum