Anasayfa » Ben Psikoloji » Psikolojimi Nasıl Koruyabilirim?

Psikolojimi Nasıl Koruyabilirim?

Psikolojimi Nasıl Koruyabilirim sorusunun cevabını merak ediyorsunuz. O yüzden bedensel sağlınız kadar önemli olan ruh sağlığınızı korumak için de bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Çünkü insan bedeni sadece fizyolojik bir yapı olmayıp içinde ruh denen bir manevi içsellikle de donatılmıştır. Bu ruhun yansımalarını gösteren bilimde psikoloji olarak tanımlanmıştır. 

Psikolojimi Nasıl Koruyabilirim?

Psikolojik olarak sağlıklı ve mutlu olabilmek istiyorsak öncelikle kontrol edebileceğimiz şeylere odaklanmalıyız. Biz dışarıda yağmurun yağmasını kontrol edemediğimiz için ona üzülmek yerine yağmura uygun olarak şemsiye alıp almadığımıza odaklanmalı ve buna göre duygu ve düşüncelerimizi yönlendirmeliyiz.

Psikolojik sağlımız için;

  1. Hayatımızda var olanlarla yetinebilmeyi öğrenmelisiniz.
  2. Stres yaratan durumlardan tamamen olmasa da kısmen uzak durmaya çalışmalısınız.
  3. Yaşamın olumlu yönlerine odaklanmaya çalışmalı ve buları görebilmek için çaba sarfetmelisiniz.
  4. Kontrol edemediğimiz şeyleri değiştirmemeye çalışmak için boşa zaman harcamamalısınız. Bu zaman ve enerjinizi değiştirebileceğiniz şeylere odaklamalısınız.
  5. Yaşamdan beklentilerimizi makul bir düzeye çekmeli ve bu makul beklentilere göre yaşamalısınız. Çünkü makul olmayan beklentiler her seferinde sizi mutsuz edecek ve psikolojik sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.
  6. Etrafımızdaki kişilere karşı olumlu yaklaşmalısınız. Unutmayın ki yaydığınız enerji kadar geri dönüt alırsınız.
  7. Kin ve haset gibi duygulardan arınmaya çalışılmalısınız. Çünkü bu duygular sizin var olan iyilik halinizi olumsuz etkilemektedir.
  8. Mutlaka bir iş veya hobi ile ilgilenilmelisiniz. Boş zamanlarınızı aktif olarak değerlendirmeyi öğrenmelisiniz.
  9. Sevmeye, sevilmeye özen gösterilmeli ve bunun için fedakarlık yapmaktan kaçmamalısınız.

Psikolojik sağlımız bizim için önemli olduğu kadar çevremizdeki herkes içinde çok önemlidir. Toplumsal sağlımızın ve iyilik halimizin devamı için kendimize iyi bakmalıyız.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Beyninizin Psikolojisini Anlamak İster misiniz?

Beyninizin Psikolojisini Anlamak İster misiniz? diye sorulduğu zaman hiç bir insanın bu soruya hayır diyeceğini …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum