Anasayfa » Klinik Psikoloji » Psikolojim, Neden Çabuk Bozuluyor?

Psikolojim, Neden Çabuk Bozuluyor?

Psikolojim neden çabuk bozuluyor? sorusunu sık sık kendinize soruyorsanız belli ki bu konuda sorunlar yaşıyorsunuz. Psikolojim neden yine bozuldu diye durup durup düşünüyorsunuz. Neden ben bu kadar güçsüzüm diye kendinize soruyorsunuz. Yada bütün dünya sanki sizin üzerinize geliyor ve her işiniz kötüye gidiyor. Bu noktada da sürekli psikolojik olarak kendinizi mutsuz, güçsüz, yılgın, huzursuz hissediyorsunuz. Belki uyku sorunları yaşıyorsunuz, belki de iştahınız kesiliyor veya haddinden fazla açılıyor. En önemlisi bu durumu sık sık veya sürekli yaşıyorsunuz. O durumlarda da her seferinde kendinize şu soruyu soruyorsunuz.

Psikolojim, Neden Çabuk Bozuluyor?

Aslında bu sorunun cevabını vermek çok zor değil. Çünkü nasıl ki fiziksel olarak sık sık hastalanan birinin immün sistemi yani bağışıklığı düşükse sık sık psikolojik sorun yaşan kişilerinde öncelikle psikolojik bağışıklık sistemleri olmak üzere psikolojik ve fiziksel bağışıklık sistemleri düşüktür. Yani eğer birinin psikolojik durumu sık sık bozuluyorsa -tanımlanmış bir borderline kişilik bozukluğu yoksa-  o zaman o kişinin psikolojik bağışıklığının düşük olduğuna emin olabilirsiniz. Tabi bununla beraber fiziksel bağışıklığı da düşük olabilir.  Peki bu psikolojik bağışıklık sistemi nedir, nasıl çalışır?

Psikolojik Bağışıklık Sistemi Nedir?

Psikolojik bağışıklık sistemi bebeklerin doğduğu zaman anne sütü ile başlayan fiziksel bağışıklı sistemi gibi henüz bebeklikten itibaren başlayan ve ömür boyu devam bir psikolojik iyi oluş halidir. Henüz bebekken çocukların anne sütü ile beslenmesi, doğal gıdalar tüketmesi, soğuktan , sıcaktan korunması, olumsuz yaşam koşullarına girmesinin önlenmesi gibi kriterler ile nasıl ki fiziksel bağışıklıkları güçlendiriliyor ise aynı şekilde bebeklerin anne ile olan bağlarının sağlanması, altının zamanında alınması, anne kokusu ile büyümesi, uyaran zenginliği ile gelişimin sağlanması da onların psikolojik bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu sebeple psikolojik bağışıklık sistemi bir kişide ne kadar güçlü olursa o kişinin psikolojisinin bozulma ihtimalide o derece düşük olmaktadır.

Psikolojik Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Eğer sık sık psikolojiniz çabuk bozuluyorsa o zaman öncelikle psikolojik bağışıklık isteminizi güçlendirmeniz gerekmektedir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

 1. Öncelikle varsa fiziksel sağlık sorunlarınız bunları halletmeli veya bu sağlık sorunlarınız ile ilgili tedavi sürecine başlamalısınız. Burada şunu demiyorum. Fiziksel hastalığınız iyileşmezse psikolojik sorunlarınız ortadan kalkmaz. Demek istediğim şey; fiziksel sağlığınıza özen göstermeniz ve varsa ihmal ettiğiniz sağlık sorunlarınız bunların üstesinden gelmek için bir şeyler yapmaya başlamalısınız.
 2. Zayıf ve güçlü yanlarınızı tespit etmelisiniz. Bu şekilde sizi nelerin incitebileceğini ve nelerin psikolojinizi tehdit edebileceğinizi  öğrenir ve ona göre tedbirler alırsınız.
 3. Problem çözme becerinizi arttırmalısınız. Tabi ki matematik problemlerinden bahsetmiyoruz 🙂 Hayatınızda karşılaştığınız aile içi, sosyal, duygusal, iş hayatı vb. gibi problemleri çözebilme kapasiteniz ve becerinizi arttırmak sizin psikolojik olarak iyileşmenizi ve güçlenmenizi sağladığı için psikolojik bağışıklık sisteminizi de güçlendirecektir.
 4. Hayır demeyi öğrenmelisiniz? Herkese evet diyor ve her şeyi sineye çekiyorsanız bilinç altınız bu yükle başedemez ve sizde psikolojik olarak iyileşemezseniz.
 5. Her türlü bağımlılıktan kurtulmalısınız. Bağımlılık her neye olursa olsun kişiyi psikolojik olarak esir alan ve onu kemiren bir psikolojik asalaktır. Bu asalak yapıda kişilerin psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmelerine engel olan yegane unsurlardan biridir.
 6. Kendine mutlaka bir hobi edinmelisiniz. Günlük stresler ve yaşam stresini ortadan kaldıran önemli şey ve bağışıklığını güçlendiren yegane uğraş hobilerde saklıdır.
 7. Sosyalleşmelisiniz. Tom Hanks!in oynadığı klasikleşmiş filmlerden Cast Away, Yeni Hayat filmindeki gibi yalnızlık halinde olunca bir bir voleybol topunun bile kişinin ihtiyaç duyduğu o sosyalleşme ihtiyacına cevap verebilecek bir ihtiyaca dönüştürülmesi gibi herkesin sosyalleşmeye, başka insanlarla ilişki kurmaya ihtiyacı vardır. Eğer sizde psikolojik olarak güçlenmek istiyorsanız mutlaka kendinizi sosyalleşebileceğiniz bir hayat planının içine sokmalısınız.
 8. Duygusal ilişkiler kurmalısınız. Sevdiğiniz veya sizi seven kişileri hayatınızda tutmalısınız.
 9. Bilgi ve becerilerinizi geliştirmeli, eğitiminizi ve bilinç düzeyinizi arttırmalısınız. Daha çok okumalı ve öğrenmelisiniz.
 10. Mümkünse doğa ile bağlarınızı arttırmalı, bir evcil hayvan edinmelisiniz. Doğaya yani özünüze dönmek size mutlaka katkı sağlayacaktır.
 11. İnançlarınıza sarılmalı ve inançlarınıza uygun bir yaşam sürmeyi tercih etmelisiniz. İnançlar ruhu yani psikolojimizi olumlu yönde besleyen çok önemli gıdalardır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum