Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Psikolojik Yardım Meslekleri

Psikolojik Yardım Meslekleri

Psikiyatri, klinik psikoloji, psikolojik danışma ve rehberlik (PDR) hizmetleri psikolojik yardım meslekleri olarak kabul edilir.Peki bizim yani Psikolojik Danışmanların diğer yardım mesleklerinden farkı nedir.

KLİNİK PSİKOLOJİ İLE PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK (PDR) ARASINDAKİ FARKLILIKLAR

Klinik psikolojisi ile Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR) arasındaki temel farklardan birisi klinik psikologu psikopatolojiden hareket ederek kendisine başvuran kişilerdeki sorunları iyileştirmeyi hedef alır. Tanı ve tedavi ilkesini kullanırlar.Daha çok tıp merkezlerinde aktiftirler ve psikiyatristlerle iş birlikteliğinde bulunurlar.
Bizim alanımızda yani Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında ise temel şey normal gelişimdir. Psikolojik Danışma ve Rehberlik hizmetleri almak isteyen bireylere psikolojik sağlamlıklarını güçlendirmek hedeftir.Ağır psikotik (şizofreni, paranoid kişilik bozukluğu, antisosyal kişilik bozukluğu) bozukluklarda bile bireyin olumlu yanlarına odaklanılır. Ayrıca psikolojik danışma yardımı alan kişilere hasta değil “danışan” denmektedir.Psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri sadece sorunlu kişilere değil sorunu olmayan kişilere de uygulanır.

PSİKİYATRİ İLE PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK (PDR) ARASINDAKİ FARKLILIKLAR

İkisi arasındaki farkı açıklamak oldukça net olacaktır.Psikiyatri tıb kökenli olup hastalara tıbbi müdahaleler ve ilaçla tedavi uygulanmaktadır.

Bizim alanımızda yani Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında ise ilaç tedavisi ve tıbbi müdahale yoktur.Bizler geliştirici ve önleyici ruh sağlığı uzmanlarıyızdır. Ağır vak’alarla karşılaştığımızda ve özel durumlar karşısında gereğine göre psikologa psikiyatriye yönlendirebiliriz.

Bütün bu meslek alanları arasında her ne kadar tartışmalar olsa da bu alanların ortak amacı insanın yaşamını iyileştirmek, düzeltmektir.

Hakkında samet

19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik mezunuyum. Özel Eğitim İlkokulu, Ortaokulu ve Mesleki Eğitim Merkezinde Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen olarak çalışmaktayım. Çocuk Gelişim, Zeka ve Değerlendirme Testleri Uygulayıcısıyım.

İlginizi Çekebilir

“Pdr” Bölümü Olan Üniversitelerin Ücretleri Ne Kadar?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünün Türkiye’de eğitimini veren vakıf üniversitelerinin ücretleri en çok merak edilen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir