Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Psikologa Gitmek Günah mı?

Psikologa Gitmek Günah mı?

Psikolojik destek almak günah mıdır? sorusu belki de sizi şaşırtmıştır ancak ülkemizde halen bir çok insan bu soru sebebiyle psikolojik destek almamaktadır. Bu sebeple gerek bu soruya gerekse alanla ilgili diğer sorulara cevap vermek istedik.

Psikolojik Danışman/Psikologa Gitmek Gerekli mi?

Bu soruya verilecek en doğru cevap sizin kendinize verdiğiniz değerle ilgilidir. Eğer siz hastalandığınız zaman doktora gitmiyorsanız. Bir yeriniz ağrıdığında kendiniz için önlem almıyor veya sağlığınızı önemsemiyorsanız. O zaman ruh sağlığınız bozulduğunda veya bozulmaması için önlem almak üzere psikologa da gitmezsiniz. Her insan ruh sağlığı konusunda özenli davranmalı ve daha büyük bir sağlık ve davranış sorunu ortaya çıkmaması için mutlaka psikologa gitmelidir.

Psikolojik Danışman/Psikologa Gitmekten Neden Çekiniriz?

İnsanlar çeşitli psikolojik zorluklar karşısında zaman zaman kendilerini çaresiz hissedebilirler. Bu stresli durumların yarattığı psikolojik baskı ile tek başlarına mücadele edebileceklerini düşünür veya psikologa gitmeyi gereksiz görebilirler. Psikologa gitmek istemeyen kişiler genellikle bu durumun nedenini; kendilerini aciz hissettireceği, psikologların sadece sohbet ettiği, psikologun kendisine yararı olmayacağı, psikologlara sadece delilerin (ki bu ifade çok olumsuz bir ifadedir?) gittiği, kendi başına her şeyin üstesinden gelebileceği, sicilinin olumsuz etkileneceği gibi unsurlarla ifade ederler. Ancak temelde psikologa gitmekten çekinmenin nedeni ülkemiz için “Diğer insanlar ne düşünür” ve “Ben kendim hallederim” gibi düşüncelerdir.

Psikolojik Danışman/Psikologa Gitmek İşe Yarar mı?

Bu soruya verilecek temel cevap her ilaç her hastalığa iyi gelmez olacaktır. Ancak psikologa gitmek kadar kişinin bu süreci ne kadar kabullendiği ve psikologun kendisine verdiği temel ödevleri ne kadar yerine  getirdiği ile de ilgilidir. Eğer kişiler isteyerek ve düzenli bir şekilde bir psikologa giderlerse bu durumdan mutlaka yarar sağlayacaklardır.

Psikolojik Danışman/ Psikoloğa Gitmek İçin Nedenler Nelerdir?

Bir psikologa gitmek için birçok neden vardır. Bunlar kişinin sadece kendini daha iyi tanıyabilme isteğinden yaşadığı ciddi travmatik durumların etkileri azaltma çabalarına kadar çok geniş bir yelpazede kendini gösterebilmektedir. Öyle ki iş hayatındaki sorunlardan ailevi konulara, kişilik sorunlarından gelişimsel eksikliklere, duygusal problemlerden çocukluk dönemi uyum ve davranış sorunlarına kadar birçok nedenle psikologa gidilebilir.

Psikolojik Danışman/ Psikoloğa Gitmek İstemeyenlere Nasıl Davranılmalı?

Psikolog ve danışanı arasındaki ilişki karşılıklı güven ve gönüllük esasına dayandığı için bu hususta danışanların gönüllülüğü önemlidir. Eğer kişi psikologa gitmek istemiyorsa onu ikna etmeye çalışmak ve bu durumun ona sağlayacağı yararları ifade etmekte fayda vardır. Ancak baskı yapılmamalıdır. Eğer ciddi bir psikiyatrik müdahale gerekiyorsa ise (Şizofreni, intihar düşüncesi vb. gibi) mutlaka hastanelerin yataklı servislerinden ilgili kişinin gönüllüğü ve onayı beklenmeden destek alınmalıdır.

Psikolojik Danışman/ Psikoloğa Gitmek Kaç Para, Psikoloğa Gitmek Ne Kadar?

Her meslekte olduğu gibi bu alanda da bir standart bulunmamaktadır. Zira uzmanlarım çalıştıkları kurumdan uzmanlaştıkları alanlara, çalıştıkları merkezin bulunduğu yere ve kedilerinin kişisel beklentilerine kadar bir çok unsur yapılan terapi hizmetinin ücretini belirleyebilmektedir. Örneğin herhangi bir ilçedeki bir merkezde bir terapi ücreti 500-1000 TL arasında değişmekte iken bu ücretler başka bir il veya ilçede 200-500 TL arasında, başka bir yerde 1000-2000 TL arasında değişebilmektedir.psikoloji

Eğer psikolojik destek almak isterseniz randevu almak için Ben Psikoterapi’yi ziyarete edebilirsiniz. 

Psikolojik Danışman/Psikoloğa Gitmekten Korkuyorum

Evet bazen hepimiz,  bir belirsizlikten korkabiliriz ancak unutmayın ki psikologlar özellikle de klinik psikologlar sizin bu korkularınızı da anlayabilecek bu korkularınızın üstesinden nasıl gelebileceğiniz konusunda size destek olabilecek  kişilerdir. Eğer bir psikologa gitmekten çok korkuyorsanız bunun için ilk seansınıza bir yakınınız ile gidebilir ve onun desteği ile bu durumu aşmaya çalışabilirsiniz. Zaten ilk seansınızdan sonra korkunuzun yersiz olduğunuzu anlayacaksınzdır.

Psikoloğa Gitmek Günah mıdır?

İslam dini kişilerin sağlıkları ile ilgili alınacak hiçbir ve tedaviyi haram kılmadığı gibi kişileri bu yönde de  teşvik etmiştir. Zira ilk emri “Oku”olan bir dinin bu şekilde bir cehalete izin vermeyeceği apaçık ortadadır. Psikologlar, klinik psikologlar ve psikiyatristler birer sağlık çalışanı olarak nitelendirilebileceği için kişilere sağlıklı bir yaşam için gerekli desteği vermektedirler. Bu nedenle psikologlardan destek almak günah bir yana kişilerin ihtiyacı olduğu halde bu desteği almamaları bedenlerine ve ruhlarına bir zulüm olacağı için esas günah bu durumdur.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum