Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Psikolojik Danışmanlardan Nasıl Faydalanabilirsiniz

Psikolojik Danışmanlardan Nasıl Faydalanabilirsiniz

Psikolojik Danışmanlar bize, kendimizi anlaşılmış, takdir edilmiş, kabullenilmiş ve değer verilmiş hissettiriyor. Bu hisleri her ne kadar arkadaşlarımız ve ailemiz de bize veriyor olsa bile tarafsız ve uzman bir görüş almak her zaman iyi bir fikirdir.

Başkalarını kabullenmeyi ve takdir etmeyi öğrenebilirsiniz Bu, bir terapistten öğrenebileceğiniz en güzel şeylerden biri. Birini sevmiyor olsanız bile onu takdir edebilirsiniz. O kişinin takdir ettiğiniz bir özelliğini bulun ve davranışlarının ardındaki nedenleri anlamaya çalışın. Kişileri davranışlarından ayrı değerlendirin.

Davranışlar durumla alakalıdır İnsanlar, her duruma göre, ayrı bir tepki verirler. Birinin davranışlarının nedeninin onun kişiliği olduğunu düşünüyorsanız onun içinde bulunduğu durumu anlamaya çalışın ve bu davranışın belki de onun kişiliğinin bir parçası olamayabileceğini göz önünde bulundurun.

Başarısızlık diye bir şey yoktur, bu durum sadece bir geri bildirimdir Ne kadar da doğru bir söz! Başarısızlık diye bir şey aslında yoktur, başarısız olmaktan korkmayın çünkü bir şeyi başaramamak size çok iyi bir öğretmen olabilir. Her hatamızdan bir ders alırız ve bu sayede neleri değiştirmemiz gerektiğinin farkına varırız. İleride başarılı olmak için, bazen başarısız olmak şarttır.

Herkes mutlu olmayı hak eder Siz de dahil herkes, mutlu olmayı hak eder. Herkesin hayalleri, istekleri, pişmanlıkları vardır ve herkes isteyerek ya da istemeyerek mutlaka birini üzmüştür. Fakat bu, onların affedilemez oldukları ve yaraların iyileşmeyecekleri anlamına gelmez.

Her problem bir zamanlar çözümdü Kendinizi zor bir durumda bulduğunuzda, mümkün olduğunca kısa bir sürede, tekrar iyi hissetmenin yollarını arayın. Eğer izlediğiniz yol işe yaramıyorsa başka yollar bulun. Çünkü davranışlarınız size kimi zaman daha çok problem getirebilir. Belki de sizi mutsuz eden şey davranış biçiminizdir.

Başkası için neyin iyi olduğunu siz bilemezsiniz Kimse başkası için neyin iyi olduğunu bilemez. Bunu bilecek tek kişi yine kendisidir. Birine tavsiye vermeden önce ya da nasıl davranması gerektiğini söylemeden önce ne istediğini keşfetmesine yardımcı olmayı deneyin. İhtiyacı olduğu zaman onun yanında olun ve onu destekleyin. İnsanların kendi kararlarını vermelerine ve hata yapmalarına izin verin. Ancak bu şekilde kendilerini geliştirebilirler.

Problemlerinizi yalnızca kendiniz çözebilirsiniz Sizin problemlerinizi sizden başka kimse çözemez. Başkaları size ne söylerse söylesin ne istediğine ve nasıl davranması gerektiğine karar verecek kişi sizsiniz. Bir terapist size bazı şeyleri netleştirmenizde ve anlamanızda yardıcı olabilir ama problemleri çözecek kişi yine sizsinizdir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Özgüveninizi Nasıl Geliştirebilirsiniz ?

Özgüveninizi Nasıl Geliştirebilirsiniz diye sorsam belki bir çok kişi bu soruya doğru cevap veremeyecektir. Özgüven, …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum