Anasayfa / Psikoloji / Psikoloji Dünyasının 6 İlginç Gerçeği

Psikoloji Dünyasının 6 İlginç Gerçeği

Hepimizi kendimizle ilgili bazı bilgilere aşinayızdır ama iş psikolojimize gelince hergün yeni bir bilgi öğrenmekteyiz. İşte o bilgilerden bazıları ve ilginç altı yeni psikolojik bilgi…

Aynı anda birden fazla işi yapamazsınız

Pek çok insan aynı anda birden fazla işi yapabildiklerine inanırlar ama araştırmalar insan zihninin aynı anda sadece bir tek işe odaklanabildiğini gösteriyorlar. Tabii bunun bazı fiziksel istisnaları var, mesela yürümek.

Bir kişi, bir işten diğer işe çok hızlı bir şekilde geçiş yapabilir ama aynı anda birden fazla işe odaklanmak imkansızdır.

Online ortamda yazı okumaktan hoşlanmazsınız

Bu gerçekten de doğru. Siz şu an bu yazıyı okuyorsunuz ama bunu bir kağıt üzerindeyken okumayı tercih ederdiniz. Çünkü bilgisayar ekranları gözleri çabuk yorarlar. Edineceğiniz bilgi basit ya da yazı kolayca okunabilecek bir fontla yazılmamış olduğunda beyniniz ve gözleriniz odaklarını çabucak kaybederler ve büyük bir ihtimalle bir sonraki paragrafı atlarsınız.

Okuduğunuz zaman zihniniz önceden görür

Hiç yüksek sesle kitap okuduğunuz zaman kendinizi birden bire orada olmayan bir sözcüğü söylerken bulmadınız mı? Bunun nedeni zihninizin, siz daha onları görmeden önce, sonraki harfleri algılamasıdır.Mesela, ”Çocukları orada oynuyor.’’ diye okuduğunuz bir yazının devamını gerçekten okuduğunuzda doğrusunun ”Çocuklar orada burada oynuyorlar.’’ olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun sebebi, beyninizin önceden bildiği yoldan gitmeyi tercih etmesidir.

Eş zamanlı aktiviteler grubunuzun bağ kurmasını sağlar

Araştırmalar, aynı zamanlarda, beraber bir şeyler yapan kişilerin sosyal olarak birbirlerine daha yakın olduklarını gösteriyor.

Ters giden bir durumu değil de, o konunun içindeki insanları suçlamaya daha meyilliyizdir.

İstemediğimiz bir durum ortaya çıktığında, durum yerine, insanları suçlamaya daha meyilliyizdir. Mesela işe geç kaldığımızda, trafiktense arabayı kullanan kişiyi suçlarız çünkü zihnimiz bu şekilde çalışır.

İlerleme kaydetme ilüzyonu bizi motive eder

Eğer hedefinize doğru ilerlediğinize inanırsanız daha da motive olursunuz ve hedefinize doğru hızlanırsınız.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Bilgisayar Oyunları Çocuklarda Şiddet Biriktiriyor

Fransa’daki Grenoble Üniversitesi’nden bilim insanları, Alman ve Amerikalı meslektaşlarıyla yaptıkları araştırmada, şiddet içeren oyunların etkilerinin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir