Anasayfa / Yaşam / Psikologlara Göre Kibarlık Kadının Geninde Var

Psikologlara Göre Kibarlık Kadının Geninde Var

Bilim bu defada kibarlığı merceği altına aldı.İskoç bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma, kadınlar için kibarlığın sonradan öğrenilen bir şey olmaktan ziyade genetik yapılarında olan bir özellik olduğunu ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nde görevli araştırma ekibi tek ve ayrı yumurta ikizlerinden oluşan 1000 ikize toplum içindeki davranışlarıyla ilgili sorular yöneltti ve davranış biçimlerinde çevre unsurlarının mı yoksa genlerin mi etkili olduğunu araştırdı.

Psikolog Gary Lewis araştırma sonuçlarını şöyle yorumladı:

“Özellikle kadınlarda sosyal yaşamdaki zorunluluk ve davranış biçimleri konusunda genlerin bir hayli etkili olduğunu saptadık. Genler kadınların davranışlarında yüzde 48 oranında etkin.

Erkeklerin ise genleri için aynı şey geçerli değil. Onların davranışlarında genlerin etkisi çok düşük. Erkeklerin toplumsal davranışlarında çevre unsurları daha etkili ve erkeğe davranışlarını çevre öğretiyor.”

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Kadınlar İçin Mastürbasyonun Yararları

Tüm insanların bu küçük eğlencesi adına birkaç bilgi edinmeye ne dersiniz? Bazı kadınlar bunun üzerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir