Anasayfa » Kişisel Gelişim » Pembe Neden Kadınların Rengidir

Pembe Neden Kadınların Rengidir

Araştırmacılar temelde bu farklılığın; eski çağlarda kadınların toplayıcı oldukları dönemde kırmızımsı renkleri tercih etmesinin daha olgun ve sağlıklı meyvelerle ilişkili olduğunu buldular.

Son çalışmalar “mavi” için genel bir tercihin varlığını ortaya koydu. Önceki çalışmalarda renk seçerken cinsiyet farkı fikrini destekleyen kanıtlar bulunmuyordu.

Renk seçimindeki cinsiyet farklılığının eski dönemlerde iş bölümünde kadın ve erkeğin kendine özgü fonksiyonel uzmanlıklarıyla ilgili olduğunu düşündük.” diyen Newcastle Üniversitesi’nden araştırmacı Anya Hurlbert; “Kırmızımsı şeyleri beğenmek için biyolojik sebepler var.”diye de ekledi.

Bu çalışmada araştırmacılar bir grup kadın ve erkeğin karanlık bir odada bilgisayar monitöründen 1000 çift renkli dikdörtgene bakmalarını ve mümkün olan en kısa sürede en beğendiklerini işaretlemelerini istedi.

Araştırmanın devamında Hurlbert ve meslektaşları renk tayfı boyunca sonuçları analiz etti ve erkeklerin maviyi tercih ederken kadınların pembemsi renklere yöneldiğini gözlemlediler.

Kadınlar daha kesin çizgilere sahip. Sarı ve yeşil bölgelerde az yükselişten doruğa; morumsu renklerden kırmızımsı bölgelere ulaşıyorlar. Sarı ve yeşilin tercih edilmemesi bu renklerin olgunlaşmamış sebze ve meyve rengiyle aynı olmasıyla ilişkilendiriliyor.

Hulbert kadınların tercihlerinin pembe olmasının doğal mavi için ise genel bir tercih ile geliştirilmiş olabildiğine inanıyor.

Erkekler için renkleri düşünmek daha az önemliydi; çünkü onların avcı olarak sadece koyu gizli bir şeye nişan alıp vurmaya ihtiyacları vardı.

Havva’ya gelince belki elmayı seçmesinde başka bir sebep vardı.”diyen Hurlbert ” Kırmızı iyi ve olgun bir meyvenin rengidir.” diye ekledi. (kadinvekadin.net)

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Modern Hayat Libidonuzu Düşürüyor mu?

İngiltere’de yürütülen bir araştırmaya göre.15 bin İngilizin katıldığı anket, 16-44 yaşları arasındakilerin on yıl öncesine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir