Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Pdr ve Psikoloji Mezunları Nerede Yüksek Lisans Yapabilir?

Pdr ve Psikoloji Mezunları Nerede Yüksek Lisans Yapabilir?

Merhaba değerli alan mensuplarımız bu makalemizde sizlere Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanından mezun olduktan sonra hangi alanlarda yüksek lisans yapabileceğiniz konusunda bilgi vermek istiyoruz. Zira kendisini geliştirmek ve belirli bir alanda ilerlemek isteyen Pdr alan mensuplarının mutlaka yüksek lisans yapmaları gerekmektedir.

Neden Yüksek Lisans Yapmalıyım ?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik lisans programından mezun olan meslektaşlarımızın aklına gelen soru benimde aklıma gelmiştir? Neden yüksek lisans yapmalıyım ? bu sorunun aslında birkaç tane cevabı var ancak bende en önemlisi kendimizi geliştirmek zira özellikle sosyal bilimler ve eğitim alanları sürekli gelişmekte ve ilerlemektedir. Bu ilerlemeye ve gelişmeye ayak uydurabilmek içinde hepimizin kendisini geliştirebilmesi gerekmektedir. Bunun dışında;

 • Bir alanda uzmanlaşmak,
 • Farklı bir alana yönelmek,
 • Meslektaşlarınızın içinde bir adım öne çıkmak,
 • Alanda kendi adınıza bir iz bırakabilmek için yüksek lisans yapmalısınız.

Yüksek Lisans Programlarına Kabul Koşulları Nelerdir?

Yüksek lisans programlarına kabul koşulları YÖK ve Üniversitelerin kendileri tarafından belirlenmektedir. Genel anlamda yüksek lisans şartları ise tezli ve tezsiz olmasına göre değişkenlik göstermektedir. Bu göre

Tezli ve Tezsiz  Yüksek Lisans Programlarında Öğrencilerden;

 • Diploma Notu ve Transkrip,
 • ALES Belgesi ve minimum bir puan (50, 55 ve ya 60 olabiliyor)
 • ÜDS veya dengi bir dil puanı (Tüm üniversiteler istemiyor.)
 • Referans mektubu (Bazı Üniversiteler?
 • Mülakatta puanı

 “Tezsiz yüksek lisans programlarında ALES şartı kaldırılmıştır.

Peki Pdr mensupları hangi enstitülerde ve hangi bölümlerde yüksek lisans yapabilirler? iş sorumuz için derlediğimiz ayrıntılı çalışmamız.

 1. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Yüksek Lisans Programı : Bu bölüm lisans bölümünün devamı niteliğinde olup Pdr alanında uzmanlaşmak isteyen kişilerin tercih ettiği yüksek lisans bölümüdür.Uzman psikolojik danışman olmak için pdr lisan sonrası bu bölümde yüksek lisans yapılmsı gerekmektedir.
 2. Eğitim Yönetimi ve Deneticiliği Yüksek Lisans Programı : Bu eğitim programı; eğitim yönetimi ve denetimi konusunda alan mezunlarının kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak amacı ile hazırlanmıştır. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığında denetçilik yapmayı düşünün meslektaşlarımıza uygun olan bir bölümdür.
 3. Eğitim Programları ve Öğretimi Yüksek Lisans Programı: Bu program kapsamında öğrencilere eğitim ve eğitim programı konusunda kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunulacak  bu programdır. Okullarda çalışmayı düşünen kişilerin tercih etmesi gereken bir bölümdür.
 4. Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Yüksek Lisans Programı : Bu alanda yüksek lisans yapmak isteyen pdr mezunları çalışma yoğunluklukları aile ve yetişkin eğitimi üzerine kurmaktadır. Aile içi ilişkilerin düzenlenmesi ve aile terapisi alanında uzmanlaşmak içi bu alanda yüksek lisans yapabilirsiniz.
 5. Psikoloji Yüksek Lisans Programı : Alan mensuplarının psikoloji alanında genel eğilimler doğrultusunda yüksek lisans derecesi alması için tasarlanmış bir programdır. Psikoloji bölümünün belirli bir alanında değil genel psikoloji alanında kendisini geliştirmesi için bölümü tercih etmesi gerekmektedir.
 6. Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı : Bu Program ile ülkemizde ihtiyaç duyulan en önemli mesleklerden  biri olan “Klinik Psikolog”ların yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.  Bu bölümde eğitim alacak öğrencilere klinik psikolog olmanın yanı sıra araştırma becerileri kazandırmak amaçlanmaktadır.

Yukarıda sıraladığımız alanlar eğitim ve psikoloji eksenli yüksek lisans programları olup ayrıca çeşitli alanlarda sadece lisans mezuniyeti şartı arayan bölümlerde bulunmakta olup isteyen meslektaşlarımız bu alanlarda da yüksek lisans yapabilirler.

Değerli vaktinizi ayırıp makalemizi okuduğunuz için teşekkür ediyor bu makalemizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha çok alan mensubu arkadaşımıza ulaşmasını sağlamanızı rica ediyoruz.

Lütfen yorumlarınızı bırakmayı unutmayınız.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

6 Yorumlar

 1. Fatih

  İyi akşamlar hocam – Yüksek lisans mülakatım var . Bir sorum olacaktı ..PDR alanında yüksek lisans mülakatları genellikle nasıl yapılıyor? Bu sınavlarda neler soruluyor, nelere bakmakta, çalışmakta fayda var?.. , bu konu ile bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorum. Elinizde döküman var mu bu konuda
  Teşekkür ederim şimdiden

 2. Gizem

  Bu alanların hepsinde bir PDR mezunu yüksek lisans yapabilir mi?

 3. güzel ancak yetersiz kalmış bir acıklama yine de teşekkür ederim.

 4. İlgili yüksek lisans alım başvurularındaki kabul şartlarını incelemek lazım net bir bilgim yok bu konuda maalesef.

 5. Hocam Pdr öğrenciler Yüksek Lisans ta nöropsikoloji okuyabilir mi??

 6. Mustafa

  Hocam eksik değil mi? Eğitim psikolojisi, gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji vs alanlarıyla ilgili detay verebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir