Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Pdr & Psikoloji Bölümlerinin Durumu ve Geleceği

Pdr & Psikoloji Bölümlerinin Durumu ve Geleceği

Web sitemize değişik kanallardan gelen tüm soruların temelinde genellikle Pdr & Psikoloji alanlarında çalışanların mesleklerindeki geleceklerinin ne olacağı yönünde. Bu anlamda gerek bu alanlara eğitimine devam eden gerekse bu alanlara lisede ilgi duymaya başlayan tüm öğrenciler pdr ve psikoloji mesleğinin geleceğini merak etmektedirler.

Ülkemizin sosyal ve eğitim alanlarında halen bir çok eksiğinin bulunduğu bu dönem ve gelecek dönemlerde bu iki mesleğin geleceklerinin öncelikle parlak olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Ancak iki mesleği bir birinden ayırmak lazım.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik – Pdr

Pdr mesleğinin geleceği hakkında ciddi endişeler içinde olan alan mezunları bu konuda haksız sayılmazlar.Ancak Pdr alanın geleceğini değerlendirmeden önce mesleğin bu gününe bakmakta fayda var. Pdr mezunları şuanda mezun olduktan itibaren;

 • MEB’e bağlı kamu ve özel okullarda rehber öğretmen,
 • MEB’e bağlı RAM’larda psikolojik danışman,
 • Rehabilitasyon merkezlerinde psikolojik danışman,
 • Özel şirketlerde insan kaynakları uzmanı
 • Danışmanlık merkezlerinde uzmanlı alanlarına göre psikolojik danışman,
 • Adliyelerde bilirkisi olarak,
 • Emniyette psikolojik danışman,
 • TSK’da psikolojik danışman olarak.
 • Çocuk esirgeme kurumlarında psikolojik danışman olarak
 • Çeşitli kurumlarda danışmanlık ve eğitimle ilgili farklı pozisyonlarda çalışabilmektedir.

Pdr mezunlarının çalışma alanlarını değerlendirdikten sonra bu alanlardan “Rehber Öğretmenlik” alanı pdr mezunlarının yığılma alanıdır. Üniversitelerin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik – Pdr bölümünden mezun olan öğrencilerin %65’i bu alanda çalışmaktadır. Kalan %35’lik bölümü ise diğer alanlarda çalışmaktadırlar.

Durum böyle olunca pdr mezunları MEB’e bağlı okullarda çalışma alanlarındaki değişikliklerinden çok fazla etkilenmektedir. 2013 mayıs ayında başlatılan rehberlik kursları ve beraberinde gelen alan dışı atamalarda bu sebeple Pdr camiasını derinden etkilemiş ve mesleğin geleceği konusunda ciddi endişeler doğrmuştur. Ardından gelen ve MEB tarafından hangi mantıkla oluşturulduğu belli olmayan emek ve hak gspına neden olan öğretmenlere alan değişikliği hakkı veren uygulama ile bir çok alakasız branş rehber öğretmenlik kadrolarına geçmiştir. Tüm bunlar yaşanırken MEB şubat ayında öğretmen ataması öncesi bünyesindeki güncel öğretmen ihtiyaçlarını yayınlamıştır. Yayınlanan listeye göre MEB kaynaklarının belirttiği sayılara göre şuanda MEB’e bağlı okullarda toplam 14.043  Rehber Öğretmene ihtiyaç vardır.Bu ihtiyaca özel sektörün gereksinimlerini de eklediğimiz zaman şuanda ülkemiz içinde çalışacak 16.000′ e yakın pdr mezununa ihtiyaç olduğu görülmektedir.

Peki Türk Üniversiteleri Yılda Kaç Pdr Mezunu Veriyor?

Sadece geçen yıl Pdr mezunlarının sayısı %11 artmıştır.

2013 Yılında PDR’nin Yeni Açıldığı Devlet Üniversiteleri 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (İkinci Öğretim): 41 Kişi
Niğde Üniversitesi: 52 Kişi
Uşak Üniversitesi: 52 Kişi
Uşak Üniversitesi (İkinci Öğretim): 52 Kişi

2013 Yılında PDR Kontenjanı Artan Devlet Üniversiteleri 

Osmangazi Üniversitesi: 52′den 62′ye
Konya Necmettin Erbakan: 77′den 88′e
Osmangazi Üniversitesi ( İ.Ö ): 52′den 62′ye
Konya Necmettin Erbakan (İ.Ö): 77′den 88′e
Erzincan Üniversitesi: 57′den 67′ye
Erzincan Üniversitesi ( İ.Ö ): 57′den 67′ye Toplamda 237 kişilik bir artış olmuştur.

Bu bilgiler ışığında şuanda Türk Üniversiteleri bünyesinde 2012 yılında Pdr bölümü mezunu sayısı 5.378 iken bu sayı 2013 yılında  6.029 olarak karşımıza çıkmıştır.

Peki MEB Her yıl kaç Rehber Öğretmen Almaktadır.

 • 2009 – 1340
 • 2010 – 1774
 • 2011 –  1194
 • 2011 – 659
 • 2012 –  883
 • 2013 – 2628
 • 2014 – 273 (Şubat ataması)

Sayısal verilerileri ele aladıktan sonra gelelim öngörümüze; Yukarıda belirttiğimiz sayılar ve MEB tarafından uygulana politikal çerevesinde PDR alanınındaki MEB rehber öğretmen açığının 2020 yılında kapanması beklenmektedir.

Ancak dış etkenlerden bağımsız bir öngörü olarak oluşturduğumuz bu tespit MEB’in alandışı atama uygulamaları, branş değişiklikleri, rehberlik kursları vb gibi etkenlerle 2018 yılına da çekilebilir. Burada MEB yetkililerinin tutumu çok önemli bir yer tutmaktadır.Zira MEB tarafından yapılan her olumsuz davranış Pdr camiasını olumsuz etkilemektedir.

Peki PDR Mesleğinin Geleceği Parlak mı?

Bu soruya hem evet hemde hayır demek zorundayız. Çünkü PDR ile ilgili yapılan düzenlemelerin hepsi tam bir hayal kırıklığı yaratmaktadır.

 • Alandışı atamalar ile yetersiz personelin alana girmesi,
 • Felsefe ve Sosyoloji mezunlarına alanın siyasi rant için  peş keş çelimesi,
 • Pdr alana ait bir yasa olmaması,
 • Pdr hizmetlerine ilişkin salt bir yönetmelik olmaması,
 • Pdr çalışmalarında rehber öğretmenlerin yaşadıkları olumsuz tutumlar vs.

Tüm bu gelişmeler alanının geleceği hakkında bizi endişelendirmekte ve karamsarlığa düşürmektedir.Ancak Pdr alanının geleceğinin parlak olduğunu gösteren gelişmelerde yok değildir.

 • Psikolojik danışmaya verilen önemin toplumda artması,
 • Devlet ve özel sektörlerde çalışma imkanlarının genişliği,
 • Uluslar arası bir geçerliliği olması,
 • Toplumsal olarak psikolojik danışmanlığa olan bakışın değişmesi,
 • Alanda yetişmiş insan sayısının artışı,
 • MEB rehber öğretmen alım sayılarında azalmanın olmayışı  vs. gibi

Son olarak 2020 yılına kadar MEB de rehber öğretmen açığının kapanmayacağı öngörülmekte ve özel sektörde de Pdr alanın varlığını sürdüreceği gözükmektedir.

Psikoloji Bölümünün Geleceği

Psikoloji; mesleğinin geleceğini değerlendirmeden önce bugüne bir bakmakta fayda var.Psikoloji mezunları şuanda;

 •  MEB’e bağlı okullarda rehber öğretmen olarak(1 yıl formasyon almalı halinde) ve Psikoloji öğretmeni larak,
 • Danışmanlık merkezlerinde psikolog olarak,
 • Rehabilitasyon merkezlerinde psikolog olarak,
 • Adalet bakanlığında,
 • Hastanalerde,
 • Çocuk esirme kurumlarında,
 • Aile sağlık merkezlerinde
 • Okul öncesi kurumlarda
 • Kreş ve çocuk yuvalarında çalışabilmektedirler.

Pdr alanında uzun uzun değindiğimiz bir çok husus Psikoloji alanı içinde geçerli olabilmektedir.Zira psikoloji ve Pdr birbirleri ile çok benzeşen sadece eğitimin içerindeki %30 luk ayrımla ayrılan iki alandır.Psikoloji mezunları ile Pdr mezunları birbirlerinin çalıştıkları tüm alanlarda çalışabilmektedirler.Bu yönden bir Pdr mezunu ile Psikoloji mezunu öğrenci iş ve çalışma alanları konusunda aynı hakları veya aynı kayıpları yaşamaktadır.

Pdr mezunları için belirttiğmiz tüm olumlu ve olumsuz gelişmelerden psikoloji mezunlarıda etkilenmektedirler. Bu sebeple Psikoloji mesleğinin geleceğinin de Pdr gibi değerlendirilebileceği unutulmalı ancak psikoloji bölümünün her yıl verdiği mezun sayısının daha az olduğunu düşünülerek daha uzun soluklu bir çalışma hayatı içinde bulunacakları tahmin edilmektedir.

Burada kişisel olarak bu iki meslekten birini tercih edecek öğrencilerin eğer kariyer hedeflerinde öğretmenlik veya eğitimin bir kademesinda çalışmak var ise Pdr alanını, yok tamamen psikoloji ve danışmanlık alanına yönelmek istiyorlarsa da Psikoloji alanını tercih etmelerini tavsiye ederim.Ama tekrar etmekte fayda var. Psikoloji ve Pdr mezunlarının tamamı dabışmanlık alanlarında da çalışabilir eğitim alanlarında çalışabilirler.

Her iki alanla ilgili aklınıza takılan diğer sorularınızı yorum kısmından yazabilirsiniz.Huzur ve sağlıkla kalmanız dileğiyle….

İdris Gündüzalp/ Psikolojik Danışman

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Özgüveninizi Nasıl Geliştirebilirsiniz ?

Özgüveninizi Nasıl Geliştirebilirsiniz diye sorsam belki bir çok kişi bu soruya doğru cevap veremeyecektir. Özgüven, …

82 Yorumlar

 1. emre b

  ferhat adli sahisa
  bizzat fizyolojik psikoliji dersini anatomi bolum baskanindan gördük
  aradaki fark psikopataloji dersidir.
  davranis kisilik bozukluklari derslerini gormedigimizi mi.zannediyorsun. terapi dersleri de aldik psikoloji bilimi tekel degildir.

 2. Aysel

  Hocam merhaba ben bingoluniversitesi psikoloji bolumunu terch ettm fakat fen edebuyt fakultelerinde mezun olmak cok zor diyorlar.bazi univ.lerde psikoloji bolumu baska bir fakultede fen edebiyt degil.fakulte farklari neden var ve cok onemli mi.ben yuksek lisans yapip klinikte calismak istiyorum yardimci olurmusunuz

 3. Ferhat

  Yav siz psikoloji ile PDR arasında dünya kadar far var bilginiz olmayan şeye karışması ben psikoloji okuyorum tip derslerini resmen görüyorsun PDR çocukardaki davranışlarla ilgilenir eğitime odaklı bir bölumdur. psikoloji ise sayısal zeka lazim hem bu türkiyenin sistemi çok yanlış kardes psikolojiyi eşit ağırlıkta ne işi var sayısal da olması lazım bunun için tartışmalar sürüyor çünkü örnek olarak sayısal bölümünden psikoloji yi kazanan öğrenciler eşit ağırlık ci öğrencilere göre daha iyi derslere odaklı ve dersleri diğerlerine göre yüksek çünkü patoloji ,biyoloji ,nöropsikoloji dediğimiz insan beyin nöron sistemleri gibi vb.dersler bulunuyor ayrıca DSM5 denen hasta tanısı kitabıda çabası ……saçma saçma yazılar yazılan gördüm sinirlendim kardeşim psikolog ile psikiyatri arasındaki fark ilaçtır ve diger tedavi yöntemleri hepsi uygularken ortak yani😊

 4. irem nisa

  hocam merhaba. ben 9. sınıf öğrencisiyim ve eşit ağırlık seçmek istiyorum. eşit ağırlıktan 9 eylül psikoloji istiyorum. ama ben atanabilir miyim diye kaygılarım var bana biraz bölüm hakkında yardım eder misiniz

 5. sümeyye

  devlette çalişan kaç tane psikolog var

 6. Hocam ben 10. Sınıf öğrencisiyim ve sözel seçtim üniversitede öğretmen olduktan sonra pdr okuya bilirmiyim

 7. ben sozel sectim mesela ben öğretmen olursam sonra yüksek lisans yapıp pdr olabiliyormuyum

 8. beyza

  hocam merhaba. Ben bu sene ikinci kez üniversite sınavına gireceğim. İlk yıl okul öncesi tutmasına rağmen pdr için kaldım. Ama şuan okul öncesinin atanma durumu gelecekte pdr den çok daha iyi olacak gibi ve ben çok kararsızım. Sizce pdr için çalışmaya devam etmeli miyim? 2021de mezun olacağım ve o zaman atanma durumu pdr mezunları için daha mı sıkıntılı olur? Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim. Herkes bir şeyler söylüyor, aklım çok karışık.

 9. Merhaba “Ancak dış etkenlerden bağımsız bir öngörü olarak oluşturduğumuz bu tespit MEB’in alandışı atama uygulamaları, branş değişiklikleri, rehberlik kursları vb gibi etkenlerle 2018 yılına da çekilebilir. Burada MEB yetkililerinin tutumu çok önemli bir yer tutmaktadır.Zira MEB tarafından yapılan her olumsuz davranış Pdr camiasını olumsuz etkilemektedir.” yazımızdaki bu bölümle o dönemden 2018 i işaret etmiştim ancak alandışı uygulamalara da dikkat çekmişim. Benim yazım sebebiyle işsiz kaldığınızı düşünüyorsanız çok gerçekçi olmaz diye düşünüyorum. İşinizi yapmaya gelince eğer devlet ataması için yeterli puanı alamıyorsanız özel sektörde becerilerinize ve aldığınız eğitimlere göre danışmanlık şirketlerinde çalışabilirsiniz. Devlet ataması sürecine kadar özel okullar seçeneği imkanları daha az olsa mecburen tercih edilebilir veya diğer bakanlıkları değerlendirebilirsiniz.Umarım beklentilerinize uygun bir sektörde beklediğiniz gibi bir işte çalışabilirsiniz hocam.

 10. Altan

  Merhaba İdris hocam bu yorumlarınızı o zamanda okumuştum hatta 2012’de bu bölümü seçtiğimde de buna kanmıştım 7-8 senelik açık var kapanmaz muhabbetine 🙁 şu an işsizim resmen hocam tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı? ben mesleğimi icra etmek istiyorum ancak özelde de bildiğiniz üzere Rehber Öğretmenlik dışındaki işeri dahi çok ucuz ücrete yapmayı kabul eden Felsefeciler sağolsun kapandı önümüz hatta açık açık yazıyorlar Rehberlik sertifikalı Felsefeci ve Sosyologlar aranıyor diye ilanlarda bir akıl verin ben napayım ya gidip polis ya da asker olmayı seçecem sanki bu gidişle ama bu mesleğe aşık oldum yapmak istiyorum…

 11. zeriş

  Merhaba . Ben tm 3 te 43424 teyim . Bilmşorum tercşhler hakkında ne kadar bilginiz var ancak ben yinede bi sormak istiyorum. Pdr gelme ihtimali nedir bana ? Dusunduğum üniversite bartın ?

 12. sevda

  Ankara üniversitesi sosyal hizmetler e yerleşme biliyorum sizce geleceği iyi bir meslek mi ve atanma oranı iyi bi bölüm mü

 13. kader

  Hocam benim manisa muğla gibi illerde pdr tutuyor ama sosyal hizmet bölümüde iyi bi bölüm diye duydum ataması iyi mi ve okunabilecek geleceği iyi olan bir meslek mi yükselme imkanım olur mu

 14. Özel sektör yada üniversitede kariyer hedefiniz varsa pdr-psikoloji farketmez istediğinizi okuyabilirsiniz ancak sağlık bakanlığı, hastanede çalışmk gibi hedefleriniz varsa psikoloji bölümünde okumanız gerekmektedir, en azından bugünki şartlar bunu gerektiriyor. Başarılar

 15. Merhabalar ben okul öncesi öğretmenliği okudum atandım. Hayalimde olup okuyamadığım için psikoloji okumak istiyorum. Kazandığımda ben eğitim fakültesinden mezun olduğum için formasyonlu sayılıyor muyum? Ve ben daha çok kariyer yapmak istiyorum bu alanda mebde çalışmak niyetinde değilim psikoloji okursam 4 sene ama pdr eğitim derslerinden muaf olduğum için daha kısa sürede bitecek ama ben eğitim kurumlarında çalışmak istemediğim için kararsızım. Sizce hangisini seçmek daha mantıklı olur?

 16. Merhaba, klinik psikolojide yüksek lisans yapıp teziniz ve çalışmanızı bu yönde yapabilirsiniz. Adli psikoloji diye bir yüksek lisans programı yok. Bunun yerine psikoloji veya klinik psikolojide yüksek lisans yapıp bu alanda çalışma şansını var. Bunun için yüksek lisans yapacağınız üniversite ve hocalarınız önemli olduğundan tercih yaparken buna dikkat ederseniz. Ancak bunu düşünüyorsanız son yıl kpss olacağı için yds ve ales sınavlarına özen göstermek için şimdiden kendinizi planlamanız size yardımcı olabilecektir.Başarılar dilerim değerli meslektaşım.

 17. NAZAN

  Merhabalar İdris hocam.Ben pdr 1.sınıf ogrencısıyım.Hukuk bolumune puanım yetmedıgınden mecburen pdr deyim.Ilk baslarda cok zorlandım ama su an bolumume ılgı duyuyorum.Sımdı de atanma kaygım var.Kesınlıkle rehber ogretmen olmak ıstemıyorum.Sadece klınık psıkolojıde mı yuksek lısans yapabılıyoruz?Adlı psıkolojı bana daha yakın gelıyor,yardımcı olursanız sevınırım.Şimdiden tesekkurler.

 18. Merhaba Melisa; Pdr sonrası klinik psikolojide yüksek lisans hakkın var ve mezuniyet sonrası klinik açabilirsin. Ancak devlet hastanelerinde çalışmak istersen bugün ki şartlarda bu mümkün değil. Klinik psikolog olunca terapi yetkin ve becerilerin olmuş olacaktır. Aile danışmanlığı ise zaten klinik psikolog isen almana gerek olmayan bir program (Başvuru şartlarını daha iyi incele). Ancak bu eğitim yararsız demek anlamına gelmesin bu, aileler ile çalışmak istiyorsan faydalı olacaktır sana. HAYEF’e selamlar. Başarılar 🙂

 19. Pdr ataması psikoloji atamasına göre tabiki kontenjan ve sayı olarak daha rahattır. Klinik açmak isterseniz pdr veya psikoloji mezunu da olsanız yüksek lisans yapmanız gerekmektedir. Tek fark eğer hastanede çalışmak istiyorsanız psikoloji okumanız gerekmektedir. Pdr size bişey kaybettirmez ama bu ne istediğinizle de ilgilidir. Başarılar…

 20. Merhaba, bugünkü şartlarda okullarda çalışmak veya klinik açmak için Pdr veya psikoloji okuyabilirsiniz. Ancak hastanede çalışmak istiyorsanız bugünkü kurallar çerçevesinde ancak psikoloji mezunları çalışabilmektedir. İlerde ne olacağı ile ilgili açık uçlu sorularınızı cevaplayamayacağım zira bu çok subjektif bir durumdur. İyi günler

 21. Ebrar Güngören

  Önce bilgilendirdiğiniz için teşekkürler hocam cevap verirseniz çok sevinirim ben pdr mi yoksa pskoloji mi okuyım çok kararsızım pskolojide atanmanın çok zor olduğunu duydum ama ben pskoloji okuyıp hastanede çalışmak istiyordum veya özel bir klinik açmak istiyorum okullarda rehber öğretmenliği istemiyorum pskoloji okıyıp hastanelere atanmayımı beklemeliyim olmassa özel klinikde açabilirim yada pdr seçip özel bir klinik mi açmalıyım

 22. Merhaba hocam ben 2 yıldır okul öncesi öğretmenliğini okuyordum gecen yıl sınava girdim ve bu yıl aydın psikolojiye geçtim .aydın psikoloji bu yıl yeni açıldığı için derslerin alttan gitmedi ve okuduğum 2 yıl boşa gitmiş oldu ama pdr ye geçersem derslerim alttan sayılır ve 2vsınıftan baslarim ayreten atamalara baktığımızda psikoloji her ile 2-3 kişi atanıyor ve kpsss 80 üstü pdr de ise atama rahat.hoicam sizce ben ne yapmalıyım çok arada kaldım

 23. melisa

  İyi günler ben istanbul üniversitesi pdr 2.sınıf ögrencisiyim bölüme girerken bu kadar egitimle ilgili olabilecegini tahmin etmiyordum ama ben okulda ögretmen olmak istemediğimi farkettim bölümü bitirdikten sonra klinik psikoloji yüksek lisansı yaparsam hastanelerde çalışabilir miyim ve terapi vs. yetkim olacak mı birde yüksek lisansın yanı sıra okulun açtığı aile danışmanlıgı sertifika programlarinda sertifika almamda ek bir fayda saglar mı şimdiden teşekkür ederim?

 24. Öykü

  Hocam merhabalar. Pdr bölümü öğrencisiyim. Ve psikolojiye yatay geçiş yapma konusunda aşırı kararsız kaldim arkadaşlarla da tartışıyoruz surekli. Hocam pdr mezunu klinik psikoloji yüksek lisansı yapabilir mi ? lütfen bu konuda bizi aydınlatın..

 25. Merhaba rehber öğretmen yada psikolojik danışmanlık mesleği ile ilgili web sitemizde mesleğin özelliklerini ifade eden yazılarımız var lütfen onları incele

 26. Nehir

  Bilgiler için teşekkürler hocam. Ben lise son sınıf öğrencisiyim ve pdr okumak istiyorum. 18 yaşındayım ve kendimi sudan çıkmış balık gibi hissediyorum. Nasıl bir yol izleyeceğimi, geleceğimin nasıl şekilleneceğini haliyle kestiremiyorum herkes gibi. Bu yüzden bölümü bitirmiş ve tecrübeli insanların ağzından çıkacak iki kelime benim için çok kıymetli. Sizin pdr ve klinik psikoloji bölümü mezunu olduğunuzu gördüm. Bende sizden eğitim sürecinizden ve şu anda meşgul olduğunuz işinizden bahsetmenizi isteyecektim mümkünse ?

 27. Yüksek lisan ve doktoranız sizin için yeterli olacaktır ancak lisan düzeyinde aynı diplomaya sahip olmak istiyorsanız devam edebilirsiniz tabi ki. Bence geriye dönük bir lisans eğitimi size çok şey katmayabilir.İyi çalışmalar

 28. Denizzz

  Hocam merhaba.ben bilgisayar öğretmenliği mezunuyum.psikolojik danışmanlık alaninda yüksek lisans yaptım. Şimdi aynı bölümde doktoraya özel öğrenci olarak başladım. Daha önceden psikoloji bölümü kazanmıştim.ama 2. Sınıftan bıraktım. Sizce bölüme devam etmeli miyim?

 29. Bu ihtimal diğer bölümler için de geçerli olmakla beraber pdr ve psikoloji bölümleri bu ülkede her zaman iş yapacaktır ancak size şimdiden devlet kadrosunun garantisini kimse veremez kişiliğinize uygunsa bu mesleği seçiniz değilse lütfen kendinize daha uygun bir mesleğe yöneliniz.Okul hayatınızda başarılar

 30. kübra

  Ben lise ikideyim ve bu sene sonunda bölüm sececeğim pdr okumak istediğim için tm seçmeyi düşünüyorum ama çevrem 2.sene sonra üniversite pdr puanları ve ben kpss ye girecek iken puamların artacağını sölüyorlar sizce ne yapmalıyım

 31. Size uygun meslek en uygun meslektir ancak iş bulma imkanları pdr alanında daha yüksektir.

 32. muhammed

  pdr mi yoksa sosyal hizmet mi?

 33. Günümüz şartlarında Türkiyede ilk üçe giren üniversitelere bakıldığında özel ve devlet üniversiteleri yer alabilmektedir. Okuduğunu üniversiteden ziyade sizin kendinize ve becerilerinize yaptığınız yatırım daha önemlidir. Başarılar…

 34. ömür

  Hocam sizce devlette mi psikoloji okumak avantajli yoksa vakif üniversitelerinde mi okumak mi avantajli ozelde calismayi dusunuyorum tesekkurler

 35. web sitemizde konuyla ilgili yazılarımız var lütfen aramam yapın sorularınızın cevabını bulacaksınız. Huzurla kalın

 36. Hocam meraba, seneye üniversite sınavına gireceğim hedefim tmde ilk 5-10bin içine girmek. Psikoloji veya pdr den hangisi sizce daha çok avantajlı ve psikoloji okursam nerede iş imkanı benim için daha avantajlı olur daha rahat iş bulabilirim ? İngilizce okumam daha avantajlı olurmu? Aynı şeyleri pdr içinde soruyorum ona hangilerini önerirsiniz? Ben mezun olunca önü kapanmaz değilmi? Devlet üni. yoksa özel üni. mi daha yararlı olur benim için?

 37. Bu sorulara net cevap vermek zor ama o döneme kadar halen 3000 açık kalması gerekiyor meb de ama kontenjan ne olur atama puanı ne olur bilemem sadece MEB e odaklanmayın derim. Başarılar

 38. diler

  hocam ben pdr bölümünden2019 yılında mezun olacağım inşallah fakat bazı konularda net bilgim yok araştırıyorum 2015-2016 rehber öğretmen atamaları çok az geldi 1437 eylül atamaları bir çok kişi açıkta kalmış bir mezun arkadaşım 70le atanamadı. en son 75le kapatmış atamalar. bu bölümün puanı yüksek çünkü rahat ataması vardı iş olanağı çoktu devlet kadrosunda da açıkçası bir korku sardı içimi 2019 yılında bu atamalar sizce nasıl olur çok mu zorlaşır misal ortalama kaç kişi girer sınava ve kaç atama olur ??

 39. Yüksek lisans yapmadan bir danışmanlık merkezi açamazsınız ancak lisans mezunu olarak bir danışmanlık merkezinde çalışabilirsiniz. Bir yer açmak istiyorsanız o zaman da Aile Danışmanlığı sertifikası alıp bu sertifikayla bir danışmanlık merkezi açabilirsiniz.

 40. hulya

  Psikoloji bolumu mezunalrinin bir yer acma sanslari var mi

 41. hulya

  Psikoloji bolumu mezunlarinin bi yer acma sansi varmi. Ben ogretmen olamk istemiyorum bu yuzden psikoloji bolumunu secmeyi dusunuyrdm ama yerlesme imkann daha az oldugunu duydm. Bilgilendirirseniz cok sevinirim.Simdiden tetesekkurler.

 42. Mesleki seçim ölçekleri ve sizi daha iyi tanıyan rehber öğretmeninizden alacağınız bilgiler meslek seçiminde daha çok yardımcı olabilir size pdr nin geleceği için ise Meb de ilerki 5 yıl içinde atanma sıkıntısı başlayacaktır. Başarılar.

 43. İsmail Ok

  Merhabalar 🙂

  Öncelikle böyle güzel,bilgilendirici ve gençlerin önünü açacak bir site kurduğunu için sizlere çok teşekkür ederiz.
  Ben öğretmen lisesi 3.sınıf öğrencisiyim.Üniversite için artık hedef belirleme zamanım geldi sayılır 🙂
  Öncelikle ben insanlarla iletişim kurmayı seven ve çevresinde samimi muhabbet etmeyi seven biri olarak bilinirim.Ben meslek seçiminde hala kararsızım.İnsanlarla iletişim kurmayı onların dertlerini dinlemeyi duygularına ortak olmayı seven biriyim.
  -Sizce pdr seçmeli miyim ?
  -Pdr’nin geleceği nasıl ? MEB’de kontejan sıkıntısı olur mu ?

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.İyi günler dilerim 🙂

 44. bitirebilir ve Türkçe pdr mezunlarından bir adım öne geçebilirsiniz. zira yüksek lisans yapmak için birçok üniversite İngilizce puanı istemektedir. ayrıca erasmus gibi değişim programları ile yurt dışında eğitim almanız kolaylaşır. Bu yararları yanında Türkçe pdr bölümlerine oranla daha çok zaman ve çaba sarffetmeniz gerektiğini unutmamanızda çok önemli tabi ki.Başarılar.

 45. hocam pdr ingilizce okumak zormu bitirile bilirmi ?

 46. Arkadaslar merhaba burdaki sorularinizi okudum ve suanda psikoloji bolumu okuma noktasinda daha kaygili davranmanizi iyice arastirmanizi istiyeceyim.Cunku psikoloji bolumunden rant saglayan ozel universiteler heryil deli gibi kontejanlar acip bircok psikoloji mezunlari veriyorlar.Heleki buyuk sehirlerde 1000 tl gibi ucretler icin calisacak bir suru psikolog turemis arti iste bulamiyorlar.Dip not genelde ucretleri dusuren bolumde bir kiymet birakmayanlar genel bayan psikolog arkadaslar…Cok iyi arastirin….

 47. Pdr ve psikoloji bölümlerinin ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerdeki yeri ve gelişimi önümüzdeki yıllarda kapanacak gibi değildir. Ancak unutulmamalıdır ki her meslek beraberinde başarıyı gerekli kılar. Ülkemizin gelecek 50 yılında psikoloji ve ilgili alanları kanımca gelişmeye devam edecektir. Pdr veya psikoloji okuyarak pişman olacağınızı düşünmüyorum.Başarılar

 48. Büşra

  Hocam merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Hocam ben uluslararası ilişkiler bölümünden mezun oldum ama uzun zamandır iş olanakları konusunda sıkıntı çekmekteyim o yüzden bu sene tekrar üniversite sınavına girdim ne kadar doğru bir karar bilmiyorum ama puanım özel ünilerin %50 burslu pdr bölümünü tutuyor. Ama 4 yıllık bir eğitim süreci beni bekliyor olacak bu yüzden bölümün geleceği hakkında biraz endişeliyim yine aynı sıkıntılarla karşılaşmak istemiyorum.4 yıl sonrası için pdrnin mi psikolojinin mi önü daha açık olacaktır sizce? Nasıl bir yol izlemeliyim bana ne yapmamı öneririsiniz? Yine yanlış bir karar vermekten çok korkuyorum.

 49. şevki

  Sizce lefke avrupa uni %50 burslu pdr okunur mu ? Bende insanlarla ve sorunlariyla ilgilenmeyi seven biriyim kendimden çok baskasinin derdine yogunlasan biriyim. Bu 2 bölümü kendime yakin görüyorum. Lefkeye gezmeye degil okumaya gitmek istiyorum. Pdr’nin bu kadar kafalarda soru isareti biraktiginida bilmiyordum. Arkadaş 22 bindeyim pdr geliyor diyor halbuku hukukta geliyordur ona. Hedefi pdr olan birinin hukuk fakultesi gelmisken pdryi veya psikolojiyi secme konusundaki kaygisinida anlamis degilim.

 50. Sağlık alanında para kazanmanız kolay ve çalışa olanağı çok geniş pdr ile en ufak bir benzerlikleri yok sağlık alanına yakın hissediyorsanız yanlış bir tercih yapmış olmazsınız ama tabiki lisans ve önlisans arasındaki farkları da kabullenmelisiniz.Başarılar

 51. Maddi açıdan bakmanız konusunda bişey diyemem kendinize uygun mesleği seçmenizi öneririm pdr ile odyometri ve ağız ve diş sağlığı gibi alanların en ufak bir benzerliği yok. Kendinizi tanıyıp buna göre tercih yapmanızı tavsiye ederim. Başarılar

 52. Psikolojinin devlete ataması pdr ye oranla daha kısıtlı ama yinede var tabiki sağlık ve adalet bakanlığı gibi am apdr ataması tabiki daha çok.Başarılar

 53. Psikolojinin alanının çalışabileceği tüm alanlarda pdr mezunları da çalışabilir herhangi bir kaybınız olmaz.Başarılar

 54. Hocam iyi günler. Ygs ve lys puanlarıma göre devlet gelmiyor. Ben özelden tercih yapıcam.Pdr ve 2 yıllık sağlık bölümleri arasında kararsız kaldım. Size de düşüncemi söyleyeyim.2 yıl sağlık okuyup iş hayatına atılmak istiyorum pdr de ise 4 yıl okumuş olmak var. İkisideKpss sınavina dayaniyo. Kendimi sağlığa daha yakın hissediyorum ama ilerde 4 yıllık okumadığımiçin pişman olmak istemiyorum. Sagliktanda fizyoterapi, agız ve diş sağlığı, anestezi,odyometri gibi seyler dusunuyorum. Sizce ne yapmaliyim?

 55. Gülan

  Hocam merhaba. Bende hedefi pdr olan öğrencilerdendim, dendim diyorum çünkü devlet üniversitesinde pdr gelmiyo ve ailem vakıf üniv. okumamı istiyo, yalnız fiyatlar çok uçuk ve benim 4 yıl sonrası icin endisem var.. o kadar para boşa giderse..?
  Bende 2 yıllık sağlık bölümlerini istiyorum, odyometri ve ağız ve diş sağlığı.
  Siz ne yapmamı önerirsiniz?

 56. Seyma

  Psikolojinin atamasının az olduğunu bu yüzden pdr okumam gerektiği söyleniyor fakat ben psikolojinin önünün daha açık olduğunu ve daha sonra istersem pdr öğretmeni olabileceğimi düşünüyorum.kısacası psikolojinin atamaları konusunda ne düşünüyorsunuz?

 57. Puanım özel pskiloji tutuyor ama özele verecek maddi durum yok. Pdr tutuyor devlet sizce pdr tercih etsem sağlıkki bir tercih olur mu ? Pdr nin Meb’ten başka iyi bi çalışma olanakları var mı ?

 58. Eğitim alanlarında çalışmak istiyorsanız pdr hastane ortamı gibi birincil amacınız hasta görmek ise psikolojiyi seçebilirsiniz veya pdr seçip yine bu alanda klinik psikolojide yüksek lisans yapabilirsiniz.İki bölümde size bir dezavantaja neden olmaz.Başarılar

 59. Onur Koza

  Merhabalar hocam,
  21.800 sıralamam var TM3’te. Ankara’da yaşıyorum; Ankara’da PDR tutuyor. (Belki Ankara Üni ve %90 Gazi Üni.) bunun harici Bolu,Antalya ve Samsun’da da psikoloji tutuyor. İki bölüm arasında kararsız kaldım. Yazınızdan psikolojinin bir kademe daha önünün açık olacağını anladım lakin sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler, iyi çalışmalar.

 60. Öncelikle kendi bölümünüzden mezun olmanızı tavsiye ederim zira odyometride önü açık bir meslektir. Sonrasında isterseniz tekrar psikoloji okuyabilirsiniz.

 61. ruken

  Mrb hocam.bn Odyometri 1. Sinif ogrncsym ozel bir universite de okuorum yatay gecisle psikoloji okumak istiyorum.. ama bana cok kisi odyometri bolumunun lisansini tamamlayip odyoloji okuman daha iyi diorlar .. Sizden bilgi almak istiorum tesekkurler..

 62. Merhaba pdr psikoloji ile kardeş bölümdür istersen okurken yandal yada çift anadal yapabilir yada mezuniyet sonrası yüksek lisansını psikolojide yapabilirsin. Yada psikoloji okumak konusunda istekleysin başka bir üniversiteyi daha değerlendirmene alabilirsin. Başarılar

 63. Özlem

  Hocam merhaba Bahçeşehir Üniversitesi’nde ingilizce psikoloji okumak istiyorum ancak PDR’ye puanım yetiyor. PDR okusam sonradan psikolojiye geçiş yapmam mümkün müdür?

 64. betül güneç

  ben kıbrıstaki girne üniversitesinin pdr bölümünü yazmayı düşünüyorum tavsiye edermisiniz

 65. Merhaba kesin birşey söylemek zor devlet kadroları için ama açık olacak ve atama yapılacaktır önümüzdeki en az 10 yıl daha ama devlet dışında da seçenekler var onları da ihmal etmemek lazım başarılar.

 66. mustafa

  hocam mrblar ben pdr okumayı düşünüyorum özelden,meb’te çalusmayı düşünüyorum.Sizce 4 yıl sonra pdr nin durumu nasıl olur şimdidwn teşekkür ederim.

 67. mrblar ben pdr okumayı düşünüyorum gelecegi nasıl bir bölüm yardımcı olursanız sevınıırm
  sonucta özel okuyacazz paramız boşa gıtmesinn ____???

 68. mrblar ben pdr okumayı düşünüyorum gelecegi nasıl bir bölüm özel üniversitede okumaya deger mi ?

 69. alper

  Eğitim fakültesi sosyal bilgiler öğretmenliği bölümü mezunuyum polis memuruyum..psikoloji alanında y.lisans ve doktora yapmam bana nasıl bi avantaj sağlar akademisyenlik yolunda .teşekkür ederim..

 70. Ders çalışmayı sevmiyor yada zaman ayırmıyorsanız özel yada devlet üniversitesi farketmez başarılı olma şansınız yoktur. Ayrıca kendi hayatında bir değişiklik yapamayan biri başkalarının hayatına değişiklik katamaz. Öncelikle kendi davranışlarınızı değiştirmenizi öneririm. Başarılar

 71. cansu

  merhaba öncelikle böyle güzel bir bilgi kaynağı olduğunuz için teşekkür ederim. ben son lise son sınıf öğrencisiyim. öğrencilik hayatım boyunca hiç ders çalışmadım diyebilirim. insanlarla konusmak onlara yardımcı olmak hayat hikayelerını dınlemek beni en mutlu eden şey. insanlara kendımı sevdıren bır yapım var iletişimim çok iyi fakat basta da soyledıgım üzere oldukce tembel bir ınsan oldugumdan dolayı özel bir unıversıtede egıtım görmek istiyorum. sizin düşüncenizi almak isterim. tesekkurler

 72. Meb istiyorsanız başlangıçta pdr okuyun zira psikoloji okursanız 1 yılda formasyon almak zorunda kalırsınız. Sadece psikoloji üzerine yönelmek isterseniz o zaman psikoloji okuyun. Başarılar

 73. sümeyye

  hocam ben pdr okumak ıstıyorum mezun olduktan sonra meb de ogretmenlık yaparak baslamak ıstıyorum daha snra lısasns yapıp ılerletıp uzman olmak ıstıyorum yanı psıkolojıye daha cok yonelmek ıstıyorum psıkolojimı pdr mı okumalıyım yardımcı olursanız sevınırım

 74. Okul sonrası klinik psikolojisi alanında yüksek lisans yaparak mesleğinizi yapabilirsiniz.Başarılar

 75. Pdr mezunları hastanelerde çalışamamaktadırlar

 76. Böyle net bir ayrım yapamam ama pdr nin zor durumda olduğu konusunda aynı fikirdeyim

 77. Oktay Kırmak

  Hocam ben psikolojinin geleceğini daha parlak görüyorum zira pdr sürekli arada kalmaya başladı.Siz ne dersiniz

 78. Funda

  Merhaba Hocam bende bilgiler için teşekkür ederim ama bir sorum olacak sizce pdr mezunu olarak hastanelerde çalışabilir miyiz?

 79. Hülya Gönen

  Merhaba hocam benim bir sorum olacaktı; Pdr 2.sınıfım ve klinik psikoloji istiyorum sizce ne yapmalıyım

 80. Özge

  Hocam bilgiler için teşekkürler bende pdr 3.sınıfım geleceğimden epeyi şüphe ediyordum içim rahatladı.

 81. Atiye

  Ben hala karar veremedim ne okuyacağıma yaaa

 82. Sevda

  Teşekkürler bilgiler için

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: