Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Pdr mi ve Psikoloji mi Okumalıyım ?

Pdr mi ve Psikoloji mi Okumalıyım ?

Pdr mi Psikoloji mi okumalıyım sorusu sürekli öğrenci arkadaşlarımız tarafından sorulan ve sorgulanan bir konudur. Zira öğrenciler gelecek kaygısı, maddi beklentiler ve mesleki çalışma koşulları hakkında merak ettikleri konular sebebiyle bu soruyu çokça dile getirmektedirler.

Pdr mi Psikoloji mi?

Bunun bir çok nedeni olmakla beraber esas nedenin yanlış bilgiler olduğunu düşünmekteyim. Zira iki meslekte bir birine yakın olması sebebiyle aralarında yaşanan kısmi rekabet bazen bilgi kirliliğine sebep olabilmektedir.

Şimdi kısaca iki mesleği tanıyalım ve aralarındaki farklara biz gös atalım.

Psikoloji

İnsan ve hayvan davranışlarını inceleyen bir bilim olarak geçmişten günümüze gelmiş ve halen popüler olan mesleklerden biridir. Ülkemizde psikoloji mezunları bir çok kamu ve özel kuruluşta çalışabilmektedir. Henüz kendilerine ait bir meslek yasaları olmasada sağlık yasaları ile çalışma koşulları belirlenmekte veya çalıştıkları alana göre o alanın kurallarını düzenleyen meslek yasaları ile çalışmaktadırlar.

Psikoloji Okursak Ne Oluruz?

Öncelikle üniversitelerin fen edebiyat fakültelerinin psikoloji bölümlerinde eğitim alabilirsiniz. Bu eğitimden sonra psikolog unvanı alır ancak kendinize hemen bir klinik açamazsınız. Bunun yerien şuanki koşullar içinde anca bir psikiyatrin de bulunduğu bir klnik açabilir yada butür hizmetler veren yerlerde çalışabilirsiniz.

Buralarda çalışmak o kadar kolay mı? tabi ki de değil. Butür yerlerde çalışmak yada butür bir klnik açmak için mutlaka yüksek lisans yapmalı ve uzamanlık almalısınız.Aksi taktirde mesleki ilerlemeniz gerçekleşmeyecektir.

Peki başka nerelerde çalışabilirsiniz?

Öncelikle 4 yıl üzerien 1 yıl formasyon alırsanız ancak rehber öğretmen olabilirsiniz. Onun dışında rehabilitasyon merkezlerinde, özel eğitim ve öğretim kurumlarında, adalet bakanlığında, emniyet teşkilatında, TSK da, çocuk esirgeme kurumunda, hastanelerde çalışabilirsiniz. Ayrıca üniversitede öğretim elamanı olabilirsiniz.

Pdr Okursam Ne Olur?

Öncelikle PDR nedir? onu bir düşünülen. Kısaca Pdr psikoloji ve eğitim bilimlerinin birleştirildiği, eğitime psikolojik parametleri kullanarak bakan alanın adıdır. Pdr demek psikoloji+eğitim demektir. Ülkemizde yükselen bir değer olan Pdr alanı yavaş yavaş alan açığının kapanması ve alan dışı atama haberleri ile darbe almakta ancak önemini kaybetmemektedir.

Pdr mezunları öncelikle psikologlarların tüm haklarına sahiptirler Sadece küçük farklarla.Nedir bu farklar; şöyleki psikologlar özel eğitimde imza yetkisine sahipken pdr mezunlarının bu yetkisi alınmıştır ayrıca pdr mezunları klinik yada terapi merkezi aynı psikologlar gibi açamazken bir psikiyatristle birlikte açabilmekte yada bu alanlarda çalışabilmektedir. Onun dışında psikoloji mezunlarının çalışabildikleri her alanda çalışabilmektedirler.

Pdr mezunlarıda aynı şekilde öncelikle MEB de olmak üzere, rehabilitasyon merkezlerinde, özel eğitim ve öğretim kurumlarında, adalet bakanlığında, emniyet teşkilatında, TSK’da, çocuk esirgeme kurumunda,hastanelerde çalışabilmektedirler. Ayrıca üniversitede öğretim elamanı olabilmektedirler.

Pdr mi Psikoloji mi ?

Bu soruyu neden sorduğunuz önemli aslında ama ben yinede bir kaç noktaya değinerek anlatmaya çalışacağım.

Maddi Açıdan; Maddi açıdan iki meslek arasında bariz bir farklılık yoktur.Çalıştıkalrı kurum aynı olduğu sürece aldıkları ücret aynıdır.Örneğin ikiside rehber öğretmen ise alacakları maaş tıpatıp aynıdır.Ancak her meslekte olduğu gibi branş ve başarıya göre maş değişmektedir.

Stattü; Yine çalıştıkalrı kurum ve pozisyon aynı olması halinde statülerinde birbirinden üstün olma hali yoktur.İki branşta aynı statüdedir.

Eğitim; Eğitimleri her ikisinin de 4 yıllık lisans düzeyinde olup ders içerikleri %65 oranında aynıdır.İki alanında zorluk veya kolaylık gibi bir ayrımı söz konusu değildir.Sadece pdr de eğitimle ilgili dersler eklenmiştir. Eğitimin çalışmaya etkisi için de Pdr mezunları mezuniyet sonrası direk MEB de rehber öğretmen olabilirken Psikoloji mezunları ekstra 1 yıllık formasyon eğitimi almak zorundadırlar.

Kariyer; Kariyer açısından her iki meslek eşittir.İki meslekte yüksek lisans dotora ve vs gibi tüm akademik haklara sahiptirler.

Her iki alanla ilgili tüm soru ve görüşlerinizi yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

İdris Gündüzalp/Psikolojik Danışman

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Beyninizin Psikolojisini Anlamak İster misiniz?

Beyninizin Psikolojisini Anlamak İster misiniz? diye sorulduğu zaman hiç bir insanın bu soruya hayır diyeceğini …

3 Yorumlar

  1. liseye geçtim psikoloji pdr hukuk bu üç bölümden bir bölüme gitmek istiyorum .
    2023 yılı mezun oacağım yıl olur . o zamana hangi bölüm daha iyi olacak?

  2. teşekkürler katkınız için

  3. Fethi Şua

    Özel Eğitim kurumlarında psikologlarin da imza yetkisi an itibariyle yoktur denecek kadar sınırlıdır. Yasal olarak farklı özür türlerine verilen eğitimlere girme hakları yok. Zorunlu meslek elemanı değiller şu an.Önceden imza yetkileri vardı ancak bu yetki 2010 yılının ilk gününde ellerinden alındı. Bu düzeltmeyi yapma gereği hissettim.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: