Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Pdr Mezunları Hangi Alanlarda Çalışabilir

Pdr Mezunları Hangi Alanlarda Çalışabilir

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (pdr) bölümü mezunları günümüzde bir çok kurum ve alanda çalışabilmektedirler. Bunları sıralayarak hem sizlere çalışma alanları açısından fikir vermek hemde bu alanı tercih etmek isteyen öğrencilere yön göstermek istedik.

Pdr Mezunlarının Çalışma Alanları

Milli Eğitim Bakanlığı

Pdr mezunları MEB bünyesinde Rehber Öğretmen olarak çalışabilmektedir.  Rehber öğretmen olarak tüm eğitim öğretim kademelerinde çalışabildikleri gibi Rehberlik Araştırma Merkezlerinde de yine rehber öğretmen olarak çalışabilmektedirler.MEB bünyesinde rehber öğretmen olarak anaokulu,ilkokul,ortaokul ve lisede çalışabilmektedirler.

Özel Okullar

Pdr mezunları özel okulların tüm kademelerinde rehberlik servisi bünyesinde çalışabilmektedirler. Ayrıca gençlik merkezleri ve danışmanlık merkezlerininde de öğrencilere hizmet verebilmektedirler.

Anaokulu ve Kreşler

Pdr mezunları gerek devlet gerekse özel okul öncesi kurumlarında çalışabilmektedirler.Ayrıca özel ve kamu da kreşlerde görev alabilmekte, buralarda öğretmenlik veya rehberlik hizmeti verebilmetedirler.Bu kurumlarda ağırlıklı olarak ailelere yönelik hizmetlerde verilmektedir.

Adalet Bakanlığı

Pdr mezunları tıpkı psikoloji mezunları gibi adalet bakanlığı bünyesinde adli bilirkişi olarak çalışabilmektedir.Yine MEB de olduğu gibi Kpss ile girilen bakanlık bünyesinde adliyelerde bilirkişi olarak çalışmaktadırlar. Suçlu çocuklar, boşanma,evlat edinme,denetimli serbestlik ve bunun gibi konularda çalışmaktadırlar.

Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı)

SHÇE kurumu bünyesinde çocuk esirgeme yurtlarında danışman olarak çalışmaktadırlar. Yurtta kalan çocukların gerek gelişim sorunları gerekse yurt ortamına uyumları konusunda gerekli çalışmaları yapmaktadırlar. Burada çalışan pdr mezunları rehber öğretmenler gibi çalışmaktadırlar.Ancak kurumun özellikleri sebebiyle çalışma ve uygulama alanları farklıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığı

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Aile ve İrşad Merkezlerinde psikolojik danışmanlık hizmeti vermek üzere çalışmaktadırlar.Aile ve İrşad Merkezlerinin çalışma esasları; başvuruda bulunan ya da telefon ve e-mail yoluyla ulaşan bütün vatandaşlara kuşatıcı ve kucaklayıcı bir yaklaşımla dînî danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunmaktır. Ayrıca aile ile ilgili konularda farklı kurum ve kuruluşlarla da işbirliği içerisinde konferans, panel, seminer, kampanya, eğitim ve proje gibi faaliyetler düzenlemektir.

Emniyet Genel Müdürlüğü

Emniyet genel müdürlüğü bünyesinde polis teşkilatının psikolojik destek birimlerinde çalışmaktadır. Bu birimler her ilde olmakla beraber çeşitli ilçelerde de bulunabilmektedirler. Temelde çalışma alanları gerek polis teşkilatında çalışan emniyet mensuplarına destek olmak gerekse çocuk istismarı gibi vaakalar da gerekli destek hizmetlerini yürütmektir.

Türk Silahlı Kuvvetleri

TSK bünyesinde zorunlu hizmet olarak asteğmen veya kısa dönem er olarak bulunmakla beraber profesyonel anlamda teğmen ünvanı ile Rehberlik Danışma Merkezlerinde görev alabilmekte veya askeri okullarda Rehber Öğretmenlik yapabilmektedirler. Teğmen olarak mezun olabilmek için lisans mezuniyeti sonrası askeri eğitim almakta ve teğmen olarak göreve başlayarak albay rütbesine kadar yükselebilmektedirler.

Psikoterapistlik, Aile Danışmanlı ve Danışmanlık Merkezleri

Lisan mezuniyeti ile Pdr mezunları psikoterapist olamazlar veya danışmanlık merkezlerinde genellikle çalışamazlar. Bunun için yüksek lisans yaparak veya çeşitli derneklerin eğitimlerine katılarak gerekli belgeleri almalı halinde ancak bu tür merkezlerde çalışabilirler. Şuanda bir çok üniversite aile danışmanlığı sertifikası vermekte, klinik psikoloji yüksek lisans programlarına pdr mezunları kabul edilmekte veya önemli psikoterapi dernekleri eğitimlerle psikoterapistler yetiştirmektedirler.

Eksik bıraktığımız bölümler oldukça bilgileri güncelleyeceğiz ancak sizlerde yorumlarınızla katkı sağlamak isterseniz lütfen yorum yapınız.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İnternet Bağımlılığı Beynimizi Ahmaklaştırıyor

İnternet Bağımlılığı beynimizi olumsuz etkiliyor derken bunu İnternet bağımlılığı konusunda uzmanlaşmış bir psikolog olan Dr. …

11 Yorumlar

 1. aynur

  devlet üniversitelerin psikolojik danışma biriminde ya da merkezinde çalışmak için sartları neler.yas sınırı var mı

 2. aynur

  üniversitelerin psikolojik danışma biriminde ya da merkezinde çalışmak için sartları neler.yas sınırı var mı

 3. Yazınız icin tesekkurler faydali olmus öncelikle. Ben suan lise son sınıfım meslek olarak da tsk da psikolog olmak istiyorum. Ancak bunun icin neler gerekli bi türlü ogrenemedim. Bununla alakali hicbir bilgi yok ne yazik ki. Cinsiyet fark edilmiyormus onu anladim. Peki biz pdr okurken mi staj yapiyoruz ya da mezun olduktan sonra dogrudan ise baslanabiliyor mu? Bir sorum da kpss ye girmemiz ve fiziki testlerden gecmemiz gerekiyor mu? Yanitlarsaniz cok sevinirim. Teşekkürler şimdiden

 4. Seçil

  pdr okursam şirkette kıdemli danışman olabilir miyim

 5. Merve

  Hocam merhaba benim merak ettiğim şu var biz pdr yi eğitim fakültesinde okuyoruz ve direk öğretmen olarak çıkıyoruz çünkü 4.sınıfta bizi stajlara yonlendiriyorlar. Bu durum bizim yukarda belirttiğiniz diğer alanlarda calismamizi nasıl etkiler?

 6. Aleyna

  Merhaba hocam. Ben 8. sınıf öğrencisiyim. Bu yıl lise tercihi yapacağım. Zor bir meslek de olsa ben psikolojik danışman olarak ”Çocuk istismarı ” okumak istiyorum. Ne kadar işe yarayacaksa artık yinede onlar a yardım etmek istiyorum. Bu açıdan istismar bölümü olarak pedagog yada psikolojik danışmanlık yapabilirmiyim. Yapabilirsem de lise olarak çocuk gelişimi alanını seçsem bu bölümü okuyabilirmiyim. Çoçuk gelişiminin için de ”okul öncesi ve özel eğitim” dışında bu bölüm bulunurmu. Yoksa bu bölüm için psikiyatri/psikolojimi okumalayım. Ayrıca çoçuk gelişimi okursam lisede öğretmenlik ve rehber öğretmenliği yapabilirmiyim? şimdiden yardımınız için teşekkürler

 7. Bayan veya erkek ayrımı yok her ikisi de çalışabilmektedir, ancak şu var ki TSK ilana çıktığında bayan veya erkek alımı olacak diye belirtiyor o yüzden alımları takip etmelisiniz.

 8. Nazlı

  Merhaba. TSK da PDR sadece erkekler için mi bayanlar TSK da PDR olarak çalışamıyor mu?

 9. Rica ederim,
  Klinik psikoloji özel üniversitelerde bulunmaktadır genellikle hatta tamamen de diyebilirim bunun için bu ingilizce dil puanı olmalı ve bu üniversitelerin burs programlarını araştırarak daha az maliyet ve daha çok eğitim stratejisi geliştirmekte fayda var.Zira klinik psikoloji yüksek lisans ücretleri ortalama 20-35 bin tl civarındadır. Örneğin ist ticaret, bilgi üniversitesi,yeditepe ve maltepe üniversitelerine bakabilirsiniz. Devlet üniversiteleri pek klinik psikoloji açmamakta ama araştırmanızda fayda olabilir üniversitelerin web siteleri aracılığıyla. Birde devam zorunluluğu sebebiyle mutlaka bu üniversitelere yakın yada aynı şehirde olmanızda fayda var.İyi günler

 10. Meryem

  İyi günler hocam,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.sizden bir ricam olacak hocam pdr mezunlarının klinik psikoloji yüksek lisans programlarına alımları hangi üniversitelerde var ve bunun için kendimize nasıl bir yol haritası belirlemeliyiz?

 11. Semiha

  Çok teşekkür ederim hocam bilgiler için, çok faydalı oldu.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: