Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » Pdr Mezunları “Aile İrşad ve Rehberlik Bürosu”nda Nasıl Çalışırlar

Pdr Mezunları “Aile İrşad ve Rehberlik Bürosu”nda Nasıl Çalışırlar

Pdr mezunları artık Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Aile İrşad ve Rehberlik Bürolarında çalışabilmektedirler. Peki Pdr mezunları bu rehberlik biriminde neler yapmaktadırlar.İşte tüm detaylar;

Aile İrşad ve Rehberlik Bürolarının amaçları;

a) Toplumumuzun aile hakkında dinȋ açıdan doğru bilgilendirilmesini sağlamak,
b) Aile yapısının korunmasına katkıda bulunmak,
c) Halkımızın özellikle aile ve aile bireyleri ile ilgili dinȋ içerikli soru ve sorunlarının çözümüne katkı sağlamak,
ç) Gerektiğinde ilgili kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışmalar yapmaktır.

Büroda görev alacak personel

MADDE 7- (1) Bürolarda;
a) Dini yüksek okul mezunu, Başkanlıkça yapılan ve bu amaçla açılan hizmet içi seminerine katılmış vaiz, murakıp, din hizmetleri uzmanı, din eğitimi uzmanı ve Kur’an kursu öğreticileri görevlendirilir.
b) Bu maddenin (a) bendinde sayılanlardan unvanca yüksek olan biri, müftülük ve çalışanlar arasında koordinasyonu sağlamak, büronun iş ve işlemlerini yürütmek ve büroyu yönetmek üzere koordinatör olarak görevlendirilir. Koordinatör il müftü yardımcısına bağlı olarak çalışır.
c) Kadın ve aile konularında akademik çalışma yapanlara öncelik verilir.
ç) Diksiyonu düzgün, kolay iletişim kurabilecek yeteneğe sahip, konuşma kurallarını bilen personel tercih edilir.(Bu ifade özellikle pdr mezunlarının tercih edilmesine neden olmaktadır.)
d) Bürolarda ihtiyaç olması hȃlinde din görevlilerinden de yararlanılır.
(2) Bürolarda personel nöbet usulü ile çalışır.

Aile İrşat ve Rehberlik Bürolarının görevleri

MADDE 8- (1) Büro personeli, başvuru sahipleriyle telefonla ya da yüz yüze görüşme yapar. Görüşme sırasında, hem kişinin hem de bölgenin hassasiyetleri dikkate alınır.
(2) Yapılan görüşmelere ilişkin bilgiler kartekse işlenir, bu karteksler aylık periyotlarla müftülüklerce daire başkanlığına elektronik ortamda gönderilir. Ayrıca bu bilgiler büroda sistematik bir şekilde arşivlenir.
(3) Büroya başvuran kişilerin sorunları dikkate alınarak gerektiğinde psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve avukat gibi uzmanlara yönlendirir.
(4) Aile ve kadın konusunda, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülen ulusal/bölgesel kampanya, proje ve eğitimler takip edilir. Büro personelinin bu eğitime katılmaları sağlanır.
(5) Kadın ve aile ile ilgili olarak ulusal/uluslararası kabul edilen gün ve haftalarda etkinlikler yapılır veya yapılması sağlanır. İlgili kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde sempozyum, panel, konferans, drama ve musiki programları gibi sosyal faaliyetler düzenlenir.
(6) Bürolar, bulundukları bölgenin aile yapısı ve sorunları konusunda araştırmalar yapar ve arşiv oluşturur.
(7) Kadın, çocuk, genç, yaşlı, özürlülerle ilgili konular başta olmak üzere aileyi ilgilendiren alanlarda yapılan araştırma ve yayınlar takip edilir ve arşivlenerek büro için kütüphane oluşturulur.

Yönergenin ilgili bölümlerini inceledikten sonra görülecektir ki direkt olarak pdr mezunları şu görevleri yerine getirir yada görevleri şunlardır şeklinde bir tanımlama yoktur. Pdr mezunları büronun temel görevlerini yerine getirmede görev alan personellerden bir tanesidir.

Bu alanda Pdr mezunlarının çalışamaya başlamaları henüz yeni bir süreçtir ve bu süreçteki gelişmeler ile çalışma alanlarındaki sorunlar varsa ilerleyen günlerde yine tarafımızca gündeme getirilecektir.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI AİLE İRŞAT VE REHBERLİK BÜROLARI ÇALIŞMA YÖNERGESİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Pdr Mezunları Hangi Alanlarda Çalışabilir

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (pdr) bölümü mezunları günümüzde bir çok kurum ve alanda çalışabilmektedirler. Bunları …

Ne düşündüğünü merak ediyorum