Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / PDR Bölümü Akademisyenlerine, Uygulayıcılarına, Öğrencilerine “Mesaj Var”

PDR Bölümü Akademisyenlerine, Uygulayıcılarına, Öğrencilerine “Mesaj Var”

1 YENİ MESAJ !

Bildiğiniz gibi bir kaç ay önce Özel Eğitim ve Rehberlik Yönetmelik taslağı yayınlanmıştı.Hatta önceden Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği iken yeni yayınlanan taslakta Özel Eğitim ile birleştirildi ve yönetmelik isminden PSİKOLOJİK DANIŞMA ibaresi çıkarıldı. Oysa bu iki alan birbirinden bağımsız olmamakla birlikte iki ayrı profesyonel hizmet alanıdır.Unutulmamalıdır ki tüm Rehberlik hizmetlerinin temelinde Psikolojik Danışma hizmetleri, tüm Psikolojik Danışma hizmetlerinin temelinde de Rehberlik Hizmetleri bulunmaktadır.Bu iki hizmet alanı (Rehberlik – Psikolojik Danışma) bağımsız değildir ve birbirinden ayrı düşünülemez.

Yeni yönetmelik taslağındaki belirsizlikleri, eksiklikleri dile getirmek için bir çok çalışma yapıldı. Çünkü yeni yayınlanan taslak eski yönetmeliğimize (yani Rehberlik ve Psikolojik Danışma Yönetmeliğine) göre daha olumsuz şartlar ve önemi azaltılmış maddeler barındırmaktadır.Bu sebeplerden dolayı 7 MAYIS Çarşamba günü saat 12:00’da ANKARA MEB binası önünde (KIZILAY) kitlesel basın açıklaması yapılacaktır. Tüm PSİKOLOJİK DANIŞMANLARI, PSİKOLOJİK DANIŞMAN ADAYLARINI, ALAN ÇALIŞANLARINI, AKADEMİSYENLERİNİ basın açıklamasına destek vermeye bekliyoruz.

MESLEĞİMİZİN GELECEĞİ BİZİM ÇABALARIMIZA BAĞLIDIR..!
Kaynaklar:

TÜRK PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK DERNEĞİ

PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK ÖĞRENCİLERİ

Hakkında samet

19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik mezunuyum. Özel Eğitim İlkokulu, Ortaokulu ve Mesleki Eğitim Merkezinde Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen olarak çalışmaktayım. Çocuk Gelişim, Zeka ve Değerlendirme Testleri Uygulayıcısıyım.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Ne Kadar Güvenli?

Bilişim teknolojisindeki hızlı gelişmeler sanal ortamdaki güven sorununu da beraberinde getirdi. En basitinden Faceb**k gibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir