Anasayfa / Kişisel Gelişim / Özgüveninizi Yükseltecek Küçük İpuçları

Özgüveninizi Yükseltecek Küçük İpuçları

Geceleri yastığa kafanızı koyduğunuzda gün içinde olanları düşünüyor ve kendinizi yargılamaktan bir türlü vazgeçemiyorsanız özgüveninizi yükseltmenin bazı yollarını bilmek isteyebilirsiniz. Öncelikle kendinizi eleştirmekten vazgeçin ve şu gerçekleri unutmayın:

Kontrol sizde

Başkalarının sizinle ilgili ne düşündüğünü kontrol edemezsiniz ama kendinizi nasıl sunduğunuz tamamen sizin kontrolünüz altında. Başınız öne eğik, utangaç ya da fikirlerini ortaya koyamayacak kadar çekingen davranabilirsiniz… Ya da tüm hareketlerinizin kendi kontrolünüz altında olduğunu hatırlar ve hayatınızı yüzünüzde bir gülümseme ve serinkanlılıkla yönetirsiniz. Hayatınızı daha iyi kılmak sadece sizin elinizde!

Müzik harikalar yaratır

Eğer kötü bir gün geçiriyorsanız, müzik sizin için harikalar yaratabilir. Sevdiğiniz melodiler problemlerinizi unutmanıza yardımcı olabilir. Hatta doğru bir tını yakalarsanız, bu kendinize olan güveninizi yükseltmeye bile yardımcı olabilir. Romantik müzik ile pop müzik bünyenizde aynı etkiyi yaratmaz. Size pozitif etkileyecek, gün ile yüzleşmeye hazırlayacak şarkıları en iyi siz bilirsiniz, bunları tercih edin.

Dış ve içi etkiler

Hepimiz mühim olanın iç güzellik olduğunu biliyoruz ama bu dış görünüşümüzü ihmal etmemize sebep olmamalı. Sevdiğiniz şeyleri giymek kendinizi kesinlikle daha iyi hissetmenize neden olur. Parfüm kullanmak ve güzel kokmak da öyle… Üstelik parfümünüz sadece etrafınızdakileri değil sizin modunuzu da değiştirecek ve daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Herkesin kendi derdi var

Ne kadar güzel ya da başarılı olursa olsun her insanın kendine has problemleri ve takıntıları var. Eğer kendinize daha çok güvenmek istiyorsanız, işe mükemmel olmadığınızı kabul etmekle başlayabilirsiniz çünkü hiç kimse değil.

Kendinizi sevmeyi öğrenin

Kendinize katlanamıyorken, özgüveninizi yükseltmek imkansız. Eğer aynaya baktığınızda gördüğünüz insanı sevmek istiyorsanız, kendinize biraz zaman ayırmalısınız. Hayattan gerçekten ne istediğinizi ve ne gibi değişiklikler yapmanız gerektiğini düşünün. Bir kez hedeflerinizi belirledikten sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Hedeflerinize ulaşamasanız bile denemiş olmak dahi size kendinizi daha iyi hissettirecektir.

Gelişiminizi kabul edin

Kendinizi daha başarılı yaşıtlarınızla kıyaslamaktan vazgeçin. Kendinizi profesyonel makyöz ve kuaförleri olan ünlülerle kıyaslamaktan vazgeçin. Bunları yapmak yerine, kendinizi eski halinizle kıyaslayın. Senelerin sizi nasıl geliştirdiğini ve yetiştirdiğini fark edin ve kendinize güvenin.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Özgüveninizi Arttırmanın Yolları

Her şey sizinle başlıyor, daha iyi olan için bazı şeyleri değiştirmeyi istemek zorundasınız. Çevreyi ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir