Anasayfa » Kişisel Gelişim » Özgüveninizi Nasıl Geliştirebilirsiniz ?

Özgüveninizi Nasıl Geliştirebilirsiniz ?

Özgüveninizi Nasıl Geliştirebilirsiniz diye sorsam belki bir çok kişi bu soruya doğru cevap veremeyecektir. Özgüven, sonradan kazanılan bir özellik olmakla beraber geliştirilebilen de bir özelliktir. Bunun için bu makalemizde sizlere özgüveninizi geliştirmek için neler yapmalısınız bunu anlatmaya çalıştık.

Bedeninizi Daha Az Düşünün

Bir insanın kendine olan güvenini sarsan en büyük şey kendi vücudunu beğenmemesidir. Ancak bu noktada hatırlanması gereken şey insan sadece bir bedenden ibaret değildir. Bu yüzden bu yüzeysel dertleri bir kenara bırakmalısınız. Çünkü kendine güvenmek demek, elindekilerin kıymetini bilmek ve dışarıya pozitiflik yaymak demektir.

Kendinize Yardım Edin

Kendinize olan güvensizliğiniz için başkalarını suçlamayı bırakın. Çünkü bunun tek nedeni yine sizsiniz.Unutmayın ki kötü düşünceleriniz sadece düşünce, gerçekler değiller. Kendinizi negatif bir düşünce içinde yakaladığınızda durun ve düşüncelerinizi pozitif şeylere yönlendirin. Pozitif mental düşünce çok önemlidir.

Kendiniz Olun

Başka biri gibi olmayı hayal etmeyi bırakın ve kendiniz olun. Kusurlarınızı da sevmeyi öğrenin ve medyanın bizlere empoze ettiği gibi olmadığınız için üzülmeyin. Nelerden hoşlanıyorsanız onları yapın. İnsanlar sizi olduğunuz gibi sevecek ve kabul edeceklerdir.

Kendinize Zaman Ayırın

Kendinize olan güveninizi yüksek tutmak için vücudunuza ve zihninize iyi bakın. Kendinize zaman ayırın ve bu zamanı rahatlamak için harcayın. Sonuçta kendine güvenli kimi stresli ve endişeli gördünüz ki?

Mücadele Etmeyi Bırakmayın

Geçmişteki iyi ve kötü anlarınızı hatırlamak kendinize olan güveninizi güçlendirmenizi sağlayacaktır. Kötü anlarınızı düşünün ve onları nasıl iyiye çevirdiğinizi kendinize hatırlatın. Zor zamanları atlatmak bize güven verir ve kendimize olan inancımızı güçlendirir. Hayat çok güzel bunun keyfini çıkarın. Gereksiz düşüncelerle kendinizi üzmeyin!

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Okulu Sevmemek Genlerimiz de mi Var?

Okulu sevmemek genlerimizden mi kaynaklanıyor. Bu soruya sizin adınıza cevap vermek için bazı uzmanlar bir …

Yorum Var

  1. Müge

    Denemekte fayda var bu önerileri teşekkürler

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: