Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Özgüveninizi Arttırmanın Yolları

Özgüveninizi Arttırmanın Yolları

Her şey sizinle başlıyor, daha iyi olan için bazı şeyleri değiştirmeyi istemek zorundasınız. Çevreyi ve düzeni değiştiremiyorsanız, en azından yöntemlerinizi değiştirin. İşte özgüveninizi arttırmanın yolları,

1. Bir şeyde iyi olun

Bazen sadece biraz yetenek gerektirir. Bir hobi edinmek ya da bir yeteneğinizi geliştirmek özgüveninizde harikalar yaratabilir. Yeterince cesur hissediyorsanız, azimli çalışmanızın karşılığını diğer insanlara gösterebilirsiniz. Arada birkaç övgü almak acıtmaz..

2. Günlük Tutun

Sizi en acımasızca eleştiren aslında kendiniz. Ama böyle olmak zorunda değil. Başarılarınızın kaydını tutmak ve sizi mutlu eden şeyleri yazmak değerinizi fark etmenize yardım edebilir. Hayat yaşamaya değer, bunu kendinize hatırlatın.

3. Fit Olun

Egzersiz ve sağlıklı beslenme kendiniz için yaptığınız seçimler konuusunda iyi hissetmenizi sağlayabilir. Ne kadar iyi ve sağlıklı göründüğünüzü fark ettiğinizde, bol elbiselerin arkasına gizlenmek zorunda hissetmeyeceksiniz.

4. Kendinize Göz Kulak Olun

Yapmak istediğiniz bir şeyi yapın. Vasat bir filme sizinle gelmeyi kimse istemiyorsa, tek başınıza gidin. Bağımsız olun. Sürekli olarak yanınızda bir arkadaş bulundurmamak bir güçtür, zayıflık değil.

5. İyimser Olun

Gökkuşağını gözden kaçırırken kara bulutları dikkat kesilmenin anlamı yok. Pozitif fikirleri aramak ve parlak tarafa bakmak ruhsal durumunuzu daha iyi olacak şekilde etkileyecektir. İyi şeylere odaklanmak başınızı yüksekte tutmanızı, kötü giderken bile hayatın güzel olduğunu bilmenizi sağlayacaktır.

6. Tek başınıza biraz zaman harcayın.. Ama çok fazla değil

Herkes kendisiyle biraz zaman geçirmeli. Bir kitap okumak veya dışarıda biraz dolaşmak ruhunuza çok iyi gelecektir. Yalnız çok zaman geçirmek zihninizi durgunlaştırır. Bazen insanlar kendilerinden sıkılırlar ve depresyona sürükleyecek şeyler üzerine düşünmeye yönelirler. Kendiniz için sağlıklı bir doz ayarlayın, ama sizin için önemli insanlar için de odanızdan çıkmayı unutmayın.

7. İyilik Yapın

Başka insanlara yardım etmek kadar içinizi ısıtacak başka bir şey yoktur. Başka bir insanı mutlu eden iyi bir şey yaptığınızı biliyorsunuz. Başka bir insanın hayatında değişiklik yapmak sizde de daha iyiye doğru bir değişiklik yapabilir.

8. Başarılabilir Hedefler Belirleyin

İmkansız hedefler belirlemek sizi başarısızlığa sürükler. Örneğin kilo vermek mi istiyorsunuz, zamanla küçük artışlar yapmak iyi bir seçenektir. Kolaylıkla 2 kilo verebilirsiniz. Bu iki kiloyu verin ve başarı hissini duyun. Sonra yine kendinize küçük bir değer belirleyin. Daha fazla hedefe ulaştığınızda, ne kadar mükemmel olduğunuzu daha fazla göreceksiniz.

9. Başka insanların ne düşündüğü kimin umurunda?

Başkaları ne der, ne düşünür tarzı düşüncelerden kaçınmak çok zordur. Bunlara Omuz silkmenizin tek yolu basitçe önemsememektir. Kim takar? Eğer birisi sizin hakkınızda kötü düşünüyorsa, bu onun probelemi. Sorun onlardadır, sizde değil. Devam edin, inanılmaz kalın..

10. Kendinizi Sevmeyi Öğrenin

Fikirlerini en çok önemsediğiniz kişi yine kendinizdir. Kendinizi sevmiyorsanız, neden öyle olduğunu bulmaya çalışın. Sonra da bu nedene bir çzöüm bulmayı deneyin. Düzeltilebilir mi? Düzeltilemiyeceğini düşünüyorsanız, size yardım edebilecek birini bulun, bir arkadaş ya da bir psikolog. Kendiniz için kalbinizde bir oda yaratın. Sahip olabileceğiniz tek “siz” sadece “siz”siniz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

“Abartılı Özgüven” Eşittir Korkaklık

‘Bazı eşler vardır mesela, evde kavga ederler, birbirlerine girerler, tabaklar fırlar, ses tonu yüksektir. Bütün …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir