Anasayfa » Pedagoji » Özgür ve Özgüvenli Çocuklar Yetiştirin

Özgür ve Özgüvenli Çocuklar Yetiştirin

Bir klinik psikolog olarak tüm anne babalara “Özgür ve Özgüvenli Çocuklar Yetiştirin” demek istiyorum. Ama siz  büyük ihtimalle ilk defa anne-baba olduğunuzda, daima çocuğunuzun yanında olmaya, her sorusunu cevaplamaya ve hiçbir anını kaçırmamaya çalıştınız. Neredeyse onun yerine yaşamaya başladınız. Onun gölgesi olmak istediniz. Ancak ne kadar çok sevseniz de eğer çocuklarınızı doğru bir şekilde yetiştirmek istiyorsanız zaman zaman onları özgür bırakmalısınız.

Özgür ve Özgüvenli Çocuklar Yetiştirin

Doğru çocuk yetiştirmenin tek bir formülü olsaydı o formülün içinde mutlaka sorumluluk vermek ve özgür bırakmak olurdu. Çünkü eğer anne-babalar olarak bizler çocuklarımıza yeterince sorumluluk vermiyorsak, onları özgürleşmeleri için desteklemiyorsak, kendi başlarına başarma duygusunu tatmalarına izin vermiyorsak onların hayatta başarılı ve sağlıklı bir birey olmalarına da imkan vermemiş oluyoruz.

Özgüvenli Çocuklar Yetiştirmek İçin Neler Yapmalısınız?

Çocuklarınızı müdahaleniz ya da gözetiminiz olmadan özgürce oynayabilmeleri için serbest bırakın. Burada önemli olan çocukların kendilerini özgür hissetmeleridir. Sizler ise müdahale etmeden onları sadece izleyin.

Çocukların başkalarının da ihtiyaçları olduğunu anlamalarını sağlayın ve saygı göstermeyi öğrenmeleri için onları bu konuda destekleyin ve rehber olun.

Hayatlarında yolunda gitmeyen bazı şeyleri öncelikle kendi başlarına düzeltmeye çalışmaları konusunda çocuklarınızı cesaretlendirin. Gerekiyorsa kılavuzluk yapın.

Çocuğunuzun günün her anında, etrafındaki herkes için dünyadaki en önemli şey olmadığını farkettirin. Herkesin önemli ve biricik olduğunu öğretin.

Çocuğunuzun tüm hareketlerini her an kontrol etmeye çalışmayın. Sadece kendisini tehlikeye atmaya çalıştığı zaman müdahale edin.

Çocuğunuzu sanat ve spor besleyin. Bu çalışmalarda özgürce hareket etmesine ve akıl danışmasına müsaade edin.

Çocuklarınıza, karşılaştıkları problemleri kendi başlarına çözmeleri için izin verin, hayat ve diğer kişiler ile olan ilişkileri hakkında daha fazla şey öğrenme şanslarını ellerinden almayın. Deneyim kazanmalarını sağlayın.

Çocuklarınız zaman zaman sıkılsınlar ve sıkılmayı öğrensinler. Çocuğunuz sıkıldığı anda onu film, video, talet ve telefona boğmayın. Sıkılan çocuğun bu durumla mücadele etmeyi öğrenmesine ve kendi kendine eğlenmek için yaratıcılığını kullanmasına fırsat verin.

Çocuklarınızı biraz rahat bırakın. Böylece, daha mutlu olduklarını, kendi problemlerini kimsenin yardımı olmadan çözme becerisi kazandıklarını göreceksiniz. Ayrıca,başkalarının zamanına ve ihtiyaçlarına saygı göstermeyi ve kendi istekleri konusunda özveride bulunmayı da öğrenecekler. Böylece sağlıklı bir yetişkinliğe doğru emin adımlarla ilerleyecekler.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İntihar Riskini Teşhis Eden Kan Testi Bulundu

İntihar riskini tespit eden kan testini bulan araştırmacılar intiharın insanlığın başına bela olmuş önemli bir …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum