Anasayfa » Aile » İlişkiler » Özgür Kadın Erkeği Korkutuyor

Özgür Kadın Erkeği Korkutuyor

Erkekler kendini yetersiz hissetmekten korkuyor. Özgür bir kadınla birlikte olmak erkek için kolay değil.Böyle bir kadınla birlikte olmak, böyle bir kadının ilgisini, sevgisini, bağlılığını kazanmış olmak, erkeğe kendini güçlü, değerli hissettiriyor.

Kendine güvenen bir kadınla birlikte olmak, erkeğe bir gün desteğe ihtiyaç duyduğunda destek olacak kadar güçlü bir kadınla birlikte olduğunu hissetmenin verdiği bir güven duygusu da yaşatıyor.

Fakat kendine güvenen biriyle birlikte olmanın bedeli oluyor çünkü böyle biri, erkeğe bağımlı olmuyor. Bir gün duyguları bitebiliyor ve ilişkiden gitmek isteyebiliyor. Çünkü bu kadın gidecek kadar kendine güveniyor.Başkaları tarafından ilgi gören bir kadın erkeği tedirgin ediyor. Erkek böyle bir kadınla terk edilmek, aldatılmak, tercih edilmek, bırakılmak ve daha kendini yetersiz hissedecek pek çok korku yaşıyor.Psikolog Mustafa Topkara, ?Erkekler aldatıldıklarında kadına güven sorunundan dolayı travma yaşamazlar, en güçlü travma aldatılmak değil ?diğer kişiye? tercih edilmektir. Erkeğin kaldıramadığı şey bu durum oluyor? diyor.

Her gece başka biri

Modern çağın erkekleri her gece başka bir kadınla olmanın rahatlığını da yaşayabiliyor. Mustafa Topkara?ya göre böyle davranan erkeklerin psikolojik sorunları olabiliyor. Bu erkekler sürekli depresif, mutsuz durumda ya da sürekli sinirli olabiliyor.

Birlikte olunan kadın sayısını kendisi için bir değer olarak gören, temelde kendini değerli hissedebilmek için kadın tarafından onanmayı bekleyen, buna bağımlı olan, kadın tarafından kabul edilmeyi özgüven aracı olarak gören erkeklerin bu davranışları, kendine güvenen, güçlü biri gibi algılanmalarını ve kadınlar tarafından talep edilmelerini sağlıyor. Oysa perdenin arkasında kadına bağımlı, zayıf bir kişilik bulunuyor. Ne kadar çok kadınla birlikte oluyorsa o kadar çok kadın tarafından sevileceğini düşünüyor. Her gece başka bir kadınla birlikte olan bir erkek, kadına güvenebilir mi? Bu sorunun cevabı; kadınların güvenilmez olduğunu düşünür, onlar hakkında genellemelere gider ve bağlanmaktan kaçınırlar. Bu, artan bir yalnızlık, kendini güvende hissetmeme halidir ve sonu, nevrozdur? diyor.

Erkek Neden Kaçar

Bu konuda bir genelleme yapmak zor olsa da evliliği öne çıkartan bir iletişim, erkeği rahatsız ediyor. Çünkü erkekler böyle bir durumda kadın için önemli olanın erkeğin kendisi değil de evlilik olduğunu düşünebiliyor ve bu, değersizlik hissi yaratıyor. Kadının iltifat beklentisi içinde olması, ilgi ihtiyacını gündeme getirmesi, bir başka sorun olabiliyor. Bu davranışlar, erkeklere itici gelebiliyor. Tüm bunların içinde en önemli olansa, kadının, ilişkiye bağımlı olduğunu hissettirmesi. Böyle bir durumda erkek, kadına sorumluluk düşüncesiyle yaklaşıyor. Ayrılırsa kadının kendi başına var olamayacağını düşünüyor, kendini suçlu hissetmekten kaçınıyor. Bu düşünce erkeği ilişkiye bağlarken, duygusal olarak onu ilişkiden uzaklaştırıyor.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

İlişkinizin Heyacanını Kaybetmemek İçin Öneriler

Her ne kadar uzun yıllar aynı kişiyle birlikte olmak muhteşem olsa da her uzun şey …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir