Anasayfa » Klinik Psikoloji » Özgül Fobi Bozukluğu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
ozgul-fobi-bozukluk

Özgül Fobi Bozukluğu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Özgül fobi bozukluğu özel bir nesne veya özel bir durum durum karşısında kişilerin sadece bu durumlara özel olarak gösterdikleri panik bozukluk halidir. Özgül fobi bozukluğu özellikle hayvan korkularından uçak korkusuna kadar bir çok alanda ortaya çıkabilmektedir. 

Özgül Fobi Bozukluğu Nedir?

Kişilerin özgül herhangi bir özgün nesne veya duruma karşı nedensiz ve mantıksız bir şekilde aşırı korku beslemeleri durumuna özgül fobi bozukluğu denir. Kişiler en çok hayvanlar (kedi, köpek, kanatlı hayvanlar, örümcek gibi.), kan, yükseklik, uçakla seyahat etmek, kapalı kalmak ve gök gürültüsünden korkarlar.

Bu özgül nesne veya durumlarla karşılaşıldığında gösterilen kaygı tepkileri panik atak ve diğer kaygı bozuklukları ile karıştırılabilir ancak burada ayırıcı temel öğe kişinin bu tepkileri sadece bu özgül durumlarda göstermesi ile ilgilidir. Özgül fobi olan kişiler genellikle kendilerine korku yaşatan duruma ne kadar yaklaşırlarsa kendilerini o kadar kötü hissederler. Ayrıca bu korku durumunda nasıl tepki vereceklerini ve bu durumdan nasıl kurtulabileceklerini planlamaya çalışırlar. Bu korku durumu aşırı olduğu zaman ise kişiler bayılma tepkisini sıklıkla yaşarlar.

Özgül fobisi olan kişiler genellikle ilk başlarda psikolojik destek almak yerine kendilerinde fobi yaratan durumlardan kaçınmayı tercih ederler. Bu sebeple de pek psikolojik destek almaya yanaşmazlar. Ancak bu kişilerin genellikle fobileri birden fazladır ve bu özgül durumlardan kaynaklanan fobik tepkileri artış gösterebildiği gibi ilerleyen dönemlerde genelle de bilirler. Özgül fobi toplum hayatında en çok karşılaşılan fobi türlerinden biridir. Toplumda görülme sıklığı ABD için %10 civarında iken Türkiye için bu oranın %4-5 olduğu tahmin edilmektedir.

 

Özgül Fobi Neden Olur?

Özgül fobi bozukluğu çoğunlukla erken çocukluk ve ilk çocukluk döneminde geçirilen olumsuz bir deneyimden kaynaklanabilir. Ayrıca bununla beraber ergenlik ve yetişkinlik döneminde geçirilen olumsuz bir yaşam deneyimlerinden sonra da ortaya çıkabilmektedir. Örneğin çocukluk döneminde yüksek düşme, bir hayvan tarafından ısırılma. Veya ergenlik döneminde yalnız kalmanın yarattığı etki ile yetişkinlik döneminde geçirilen olumsuz bir uçak yolculuğu deneyimi gibi.

Özgül Fobinin Nedenleri Nelerdir?

Bu kaygı bozukluğunun tedavisi ya da etkilerinin, şiddetinin azaltılması noktasında iki temel ayrımı yapmak gerekir. İlk olarak kişinin özgül olarak korkmakta olduğu nesne veya durumla ile hissetmiş olduğu korku durumu arasındaki bağın başlangıç dönemini bulmak. Ve bu dönemdeki kaygı verici yaşantının zihindeki yerine doğru ve mantıklı bir düşünce yerleştirmek gerekir. Bunun için de hastanın iç görü sağlaması ve o dönemdeki hatıralarının yeniden yapılandırılması sağlanabilir. İkinci olarak ise kişinin kaygı durumunda yaşadığı aşırı korku ve stres durumunu minimize etmek gerekir. Bunun için ilaç desteği ve beraberinde duyarsızlaşma tekniklerinin de içinde ye aldığı bir psikoterapi desteği kişinin özgül fobisinden kurtulmasına yardımcı olabilmektedir.

Eğer sizde özgül fobinizden kurtulmak ve bu korkunuzla başetmek istiyorsanız 0506 430 2460 wattsap hattımızdan randevu alabilirsiniz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Okulu Sevmemek Genlerimiz de mi Var?

Okulu sevmemek genlerimizden mi kaynaklanıyor. Bu soruya sizin adınıza cevap vermek için bazı uzmanlar bir …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum