Anasayfa » Özel Egitim » Özel Öğrenme Güçlüğü Nedenleri ve Özellikleri

Özel Öğrenme Güçlüğü Nedenleri ve Özellikleri

Özel öğrenme güçlüğü; bireyin zekasının normal ya da normalin üstünde olmasına rağmen, okuma, yazma ve matematik becerilerinde zekasına oranla daha düşük başarı göstermesidir.

2509 sayılı Tebliğler Dergisi özel öğrenme güçlüğünü; yazılı veya sözlü dili anlamak ya da kullanabilmek için gerekli olan bilgi alma süreçlerinden birinde veya birkaçında ortaya çıkan ve dinleme, konuşma, okuma yazma, heceleme, dikkati yoğunlaştırma ya da matematiksel işlemleri yapmada yetersizlik nedeniyle bireyin eğitim performansının ve sosyal uyumunun olumsuz yönde etkilenmesidir, biçiminde tanımlanmaktadır.

  • Öğrenme güçlüğü yaşam boyu süren bir sorundur.
  • Öğrenme güçlüğünün en belirgin özelliği çocuğun zihinsel yeterliliği olmasına rağmen, akademik açıdan gerilik göstermesidir.
  • Öğrenme güçlüğü olan bireyler uyaranları algılamada, tanımada ve uygun tepkide bulunmada güçlük çekerler.
  • Öğrenme güçlüğü, çevresel yetersizlik, zihinsel yetersizlik ve davranış bozukluklarından farklıdır.

Ülkemizde öğrenme güçlüğü yaşayan çocuk sayısının oldukça fazla olmasına rağmen öğretmenler ve aileler bu konuda yeterince bilgi sahibi değillerdir. Okul çağındaki çocukların % 8 ile % 10? u öğrenme güçlüğü yaşamaktadır.

Öğrenme süreci beş aşamadan oluşur;

  1. Algısal öğrenme; bilginin sadece duyu yolları ile öğrenilmesi.
  2. Ayırt edici, birleştirici öğrenme; benzerlikler ve farklılıkların ayırt edilmesi.
  3. Özümleme; öğrenilen bilgilerin içselleştirilmesi.
  4. Uyum; özümsenen bilgilerin kullanılması.
  5. Sembolik öğrenme; öğrenilenlerin sembollerle gösterilmesi.

Özel Öğrenme Güçlüğü Nedenleri

Öğrenme güçlüğü olan çocuklar ikinci aşamada takılırlar. Yani çocuk bilgiyi duyu organlarıyla algılar fakat bu bilgiyi kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya kaydetmek için ikinci aşamada sorun yaşar. İkinci aşamada sorun yaşaması diğer aşamaları da etkiler.

Öğrenme güçlüğünün nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte bilim adamları tarafından genetik yanı daha ağır basmaktadır.

Yapılan araştırmalardaki ortak nokta, öğrenme güçlüğünün çeşitli beyin hasarları sonucu ortaya çıktığını göstermektedir.

Bazı araştırmalar öğrenme güçlüğünün birden çok alandaki işlevsel bozukluktan kaynaklandığını söylemektedir.

Ayrıca alerjiler, kan uyuşmazlığı, vitamin eksikliği, doğum aletlerinin yol açtığı yaralamalar, çarpma, tümörler vb. durumların öğrenme güçlüğüne neden olabileceği düşünülmektedir.

Özel Öğrenme Güçlüğünün Tanılanması

Öğrenme güçlüğü olan çocuklara tanı koymak için bireyin uzun süren bir değerlendirmeden geçmesi gerekir. Tanı koymanın ön şartı çocuğun zekasının normal ya da normalin üzerinde çıkmasıdır.

Tanı koyma sürecinde birey psikiyatrik, psikolojik, tıbbi değerlendirmelerden geçirilerek başka bir sorun olup olmadığı saptanır. Yine bu süreçte aile içi etkileşimlerde değerlendirilir.

 

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Engelli Çocukların Rehberlik İhtiyaçları Nelerdir

Özürlü Çocukların Genel Nitelik ve Sorunları Özürlü çocukların özürlerinden ve özürlü olmalarına karşı çevresindeki kimselerin …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum