Anasayfa » Özel Egitim » Otizmli Çocuklara Yönelik İlk Türkçe iPad Uygulaması Geliştirildi

Otizmli Çocuklara Yönelik İlk Türkçe iPad Uygulaması Geliştirildi

Otizmli çocuklar, eğitmenler ve ailelerin kullanımı için hazırlanan ‘Tohum’ iPad uygulaması ücretsiz olarak Apple Store’da.

ABD Ankara Büyükelçiliği tarafından desteklenen; Tohum Otizm Vakfı tarafından yürütülen “Tablet Bilgisayarım Benim İçin Konuşuyor” projesi, teknolojik gelişmelerin otizmli bireylerin eğitiminde nasıl kullanıldığı ve Türkiye’de kullanılabilecek uygulamaların neler olabileceği sorularından yola çıkılarak hazırlanmıştır. Projede otizmli çocuklara yönelik ilk Türkçe iPad uygulaması geliştirilmiştir.

Türkiye’de otizmli çocukların eğitiminde teknoloji kullanımının arttırılması ve eğitim sistemine dahil edilmesi amacı ile Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü öğretmen/öğretim elemanları ve yüksek lisans öğrencilerinin işbirliği ile bir yıl içinde sürdürülen çalışmalar ile proje hayata geçirilmiştir. Uygulama; iletişim, etkinlik çizelgesi, nesne ismi öğrenme ve beceri öğrenmeyi kapsayan 4 bölümden oluşmaktadır.

Türkiye’de ilk ve tek “Tohum” IPAD uygulaması

Otizmli çocukların eğitiminde Türkiye’de bir ilk olan Türkçe “Tohum” isimli iPad uygulaması Kasım 2013 itibariyle Apple Store’da ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur. Uygulamaya ücretsiz olarak erişmek için Apple Store’da Tohum veya Otizm yazarak arama yapılması yeterlidir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Özel Eğitimle İlgili Sunumlar

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum