Anasayfa » Özel Egitim » Otizm Riski Kız Çocuklarında Daha Düşük

Otizm Riski Kız Çocuklarında Daha Düşük

American Journal of Human Genetics adlı dergide yayımlanan araştırmaya göre Otizm Riski Kız Çocuklarında Daha Düşük yani DNA moleküllerindeki hataların sinirsel gelişime zarar vermesi, erkeklere kıyasla kızlarda daha düşüktür. Bulgular, erkeklerin otistik spektrum bozukluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi sinirsel gelişimle bağlantılı rahatsızlıklara yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Çocuklarında Daha Düşük

Araştırmada, sinirsel gelişimlerinde bozukluk tespit edilen 15 binden fazla bireyden elde edilen veriler ve otizm görülen yaklaşık 800 aile incelendi. Otizm teşhisi konulan kız çocuklarının genlerinde, erkeklere oranlara daha çok zararlı mutasyon görüldü. Fakat otizm teşhisi konulabilmesi için, olumsuz mutasyon seviyesinin yeterli seviyeye çıkmadığı tespit edildi.Bu sonuçlardan yola çıkıldığında, kız çocuklarının beyninde otizm semptomları üretilebilmesi için, erkek beynine oranla daha olağan dışı genetik değişimler görülmesi gerektiği anlaşıldı.

Kız Çocuklarının Beyinleri Daha Dirençli

İsviçre Lozan Üniversite Hastanesi öğretim görevlisi Sebatien Jacquemont. Elde edilen bulguların kanıtlanması için daha çok deneye ihtiyaç duyulduğunu ifade ediyor. Ama yine de kız çocuklarının beyninde, erkeklere kıyasla daha büyük bir direnç olduğu görülüyor. Yine yapılan çalışmaların erkeklerin sinirsel gelişimlerinin, kızlara oranla daha kolay kırabildiğini ifade etmektedir.

Araştırmada imzası olan uzmanlardan Washington Üniversitesi öğretim görevlisi Evan Eichler de erkek ve kız çocukların beynindeki gen mutasyonlarının sayı olarak birbirinden farklı olduğunu söylüyor. Buna özelliğe ise iki şekilde bakılabilir. Ya erkekler daha duyarlı, ya da kızlar daha korunmalı. Dolayısıyla bir kız çocuğunun otizm geliştirme seviyesine ulaşması için erkeğe kıyasla genomunda daha büyük hasarlar meydana gelmesi gerekiyor.

Eichler bu bulguları, kız çocuklarında iki tane X kromozomu bulunması, dolayısıyla bir X kromozomu zarar gördüğünde diğerinin işlevinin devam etmesiyle açıklıyor. Bulguların, sinirsel gelişim bozukluklarını teşhis edebilmek için daha hassas cinsiyet temelli araştırmalara da öncülük edebileceği düşünülüyor.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Antidepresan Kullanmak Otizm Riskini Arttırıyor

Hamilelik döneminde antidepresan kullanmanın otizm riskini arttırdığı son yapılan çalışma ile kanıtlanmıştır. Montreal Üniversitesinde yapılan bu …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum