Anasayfa » Yaşam » Oruç Tutmanın Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Oruç Tutmanın Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Oruç Tutmanın Psikolojik Faydaları Nelerdir? sorusu Ramazan ayının bu ilk günlerinde aklıma takılan önemli sorulardan biridir. Zira oruç Müslüman kişilere farz olmakla beraber diğer ilahi ve ilahi olmayan dinlerde de kendisine yer bulmuş önemli bir arınma ve tanrıya yaklaşma çabasıdır. Gerek Hristiyanlık ve Musevilik gibi ilahi dinlerde gerekse, Maniheizm, Budizm, Şamanizm, Konfiçyüsizm, Taoizm, Hinduizm gibi inanç sistemine dönüşmüş felsefi akımlarda her zaman kendisine başka bir isimle veya başka bir amaçla da olsa yer bulmuştur. 

Bu nedenle bugün sizlere bu önemli ibadet ve arınma çabasının psikolojik olarak üzerimizdeki olumlu etkilerini anlatmaya ve oruç tutmanın psikolojik olarak bizlere nasıl yararlar sağladığını açıklamaya çalışacağım.

Oruç Tutmanın Psikolojik Faydaları Nelerdir?

30 Gün Her şeyin İlacı

İnsanlar için var olan bir davranıştan ayrılıp yeni bir davranış kazanabilmek için gereken en önemli şey bu davranışın belirle bir süre terk edilmesi veya tekrarlanmasıdır. Bu nedenle otuz gün devam eden oruç ibadeti birçok olumsuz alışkanlığın terk edilmesine, bir çok olumlu alışkanlığın ise kazanılmasına vesile olacağı için insan psikolojisi üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Örneğin çok sık kötü söz kullanan birinin oruç ibadeti ile birlikte bu davranışını engelleyecek hassasiyete kavuşması ve bunu otuz gün devam ettirmesi hem onun psikolojik olarak güçlenmesini hemde olumlu bir davranış kazanıp olumsuz bir davranışını terk etmesini sağlayacaktır.

Sabır ve Şükür İyileştiriyor

Dinimize göre tuttuğumuz oruç veya diğer dinler açısından yine oruç, perhiz, detoks veya arınma adları ile anılan oruç ibadeti temelinde sabır kavramını öğretmektedir. Bu sebeple de psikolojik olarak insanları kuvvetlendirmektedir. Zira psikolojik olarak güçlenmeyi sağlayan bu süreç benzeri durumlarla da mücadele edebilme becerimizi arttırmaktadır. Yine bu sabır davranışı ile ilişkili olarak şükür bilincinin gelişmesi, bu kavramın daha sık düşünülmesi ve zikredilmesi psikolojik olarak güçlenmeyi sağlamaktadır. Ve kişilerin özellikle depresyon gibi psikolojik sorunlarla mücadele etmelerinde olumlu katkılar sağlamaktadır.

İbadet Etmenin Rahatlığı

Birçok insan zaman zaman dini görevlerini yerine getiremediği için kendisini kötü hissedebilmekte ve bu sebeple de suçluluk duymaktadır. Bu nedenle yaşanan bu suçluluk duygusunun azaltılması adına kişinin oruç ibadetini yerine getirmesi onu dini ve manevi olarak güçlendirmektedir. Ayrıca ibadet görevinin en azından bir kısmını yapabilmenin huzurunu yaşatabilmektedir. Ayrıca dini olarak üzerine düşen kulluk görevini yerine getirme bilincinin yarattığı iç huzurun artışı kişiyi dini görevlerini yerine getirme hususunda daha çok motive edebilmekte ve dini inancına daha çok yaklaştırabilmektedir. Bu inanç sistemindeki kuvvet de kişilerin psikolojik olarak güçlenmelerine yardımcı olabilmektedir.

Oruç Tutmanın Psikolojik Faydaları bedenin ve ruhun bir arada bir arınma sürecine girmesinde yatmaktadır.

Empati Becerisinin Artması

Oruç ibadeti esasen kişilerin açlık ve susuzluk gibi yoksunlukları deneyimlemelerini sağlamaktadır. Bu deneyimlerle de bu yoksunlukları çeken diğer insanların ve hayvanların neler hissettiklerini anlayabilmelerini kolaylaştırmaktadır. Bu şekilde empati bilinci gelişen bireylerin bir çok konuya empatik olarak bakabilmeleri onların psikolojik olarak güçlenmelerini ve daha az psikolojik sorun yaşamalarına yardımcı olmaktadır.

Aile İçi İlişkilerin Gelişmesi

Oruç ibadeti aile içinde beraber sahur ve iftar yapmak bir arada olmak ve birlikte daha çok zaman geçirme konusunda aileler için bir fırsat dönemidir. Bu sayede aile içi iletişimin artışı kişileri psikolojik olarak daha iyi hissettirmekte ev rahatlatmaktadır. Aile içi dinamikleri güçlendirmekte ve bireylerin duygusal olarak daha sağlıklı bir yapıya kavuşmaları sağlamaktadır.

Takıntıların Azalması

Oruç ayı genellikle beslenmenin kontrol altında tutulduğu ay olarak ifade edilir. Ancak beslenme kadar düşünmenin ve beynin de kontrol edildiği bir aydır. Zira oruç ayında kendi bedenlerini kontrol eden kişiler bunu düşüncelerine de yansıtırlar. Takıntılı oldukları konuları azaltırlar. Olumsuz ve takıntılı düşüncelerini daha rahat kontrol etmeyi öğrenirler. Bu durum kişilerin psikolojik olarak iyi oluşlarını arttırır.

Bedensel Arınmanın Psikolojik Etkisi

Sağlıklı olmayan bir bedende sağlıklı bir psikolojik iyi oluş çoğu zaman bulunamaz. Bu nedenle ramazan ayının getirdiği bedensel rahatlama ve arınma psikolojik olarak etkisi büyük olan hormonal ve fizyolojik sağlığı da olumlu etkiler. Bedensel sağlığın artması ile beraber kişilerin psikolojik olarak daha sağlıklı bir yapıya kavuşmaları hızlanır. Bu bedensel sağlığın getirdiği psikolojik iyi oluş kişileri olumlu etkiler.

İç Görü Kazanma

Ramazan ayı; insanları yeme içme telaşından kurtarması ve hayat akışını yavaşlatması sebebiyle daha çok düşünmeye teşvik eder. İnsanlar bu dönemde kendi içlerine dönerler. Daha çok kendilerini sorgular ve değerlendirirler. Bu şekilde bir iç görü ve zihin düzenleme aşamasına gelen bireyler daha sağlıklı kararlar alabilirler. Geçmiş dönem kararlarını gözden geçirirler. Varsa pişmanlıkları ve düzeltmeleri gereken unsurlar bunları yeniden düzenlerler.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Ne düşündüğünü merak ediyorum