Anasayfa » Aile » Cinsel Yaşam » Orgazmın; Her Hali Sizin İçin Yeni Bir Başlangıç

Orgazmın; Her Hali Sizin İçin Yeni Bir Başlangıç

Cinsel yaşamın temel amacı haz duymaksa haz duymanın yolu da orgazmdan geçmektedir. Peki nedir bu işin alameti farikası diye sorarsak bunun cevabını orgazmın türlerinde aramanın faydalı olacağını düşünüyorum.

Orgazm; Yunanca “şehvetli heyecan” anlamına gelen “orgasmus” kelimesinden türemiştir. Orgazm, beynin cinsel uyarıları yoğun bir şekilde alması sonucu vücudun genital bölgelerinin eş zamanlı olarak bu uyaranlara cevap vermesi şeklinde tanımlanmaktadır. Yani birliktelik sırasında hazzın en yoğun şekilde yaşanmasıyla orgazm gerçekleşir ve bu sırada rahim, vajina istem dışı ve güçlü bir şekilde kasılır.

Peki tek bir şekilde mi yaşanır ? Hayır! Orgazmın birkaç türü bulunmaktadır ve bunlar birlikteliğinizin kalitesini arttırmaya yardımcı olacak unsurlardır.

1. Klitoral Orgazm

Klitoral orgazm, dondurma olsaydı, vanilya olurdu – hafif olduğu için değil, standart olduğu için. Bu orgazm türü, klitorisin doğrudan uyarılması sonucu oluşur ve bölgesel, keskin ve kısa süreli olarak tanımlanır.

Daha fazlası için ne yapmalı: Öncelikle kendi kendinize başlayın. Mastürbasyon, sizin için en iyinin ne olduğunu anlamanızı ve nihayetinde partnerinizle uyumunuzun daha iyi olmasını sağlar. Ayrıca seks esnasında orgazma ulaşabilmek için bizzat bir şeyler yapmak, daha rahat hissetmenize yardımcı olur.

2. Vajinal Orgazm

Tartışmalı ‘G noktası’ olarak da bilinen bu orgazm türünü her kadın yaşamaz. Vajinal orgazma, klitoral uyarılmadan ziyade cinsel birleşme yolu ile ulaşılır, tüm vücuda olan etkisi ile tanımlanır ve klitoral orgazma kıyasla daha uzun sürer. Vajinal orgazma ulaşan kadınların,çoklu orgazmı tecrübe etmiş olmaları olasıdır.

Daha fazlası için ne yapmalı: Hayatınızda hiç vajinal orgazm yaşamamış olmanız, yaşayamayacağınız anlamına gelmez. Araştırmalara göre, G noktasının olası yeri, vajinanın ön duvarı. Bir dahaki seksinizde, partnerinizin bu noktayı bulmasını sağlayın. Ve seks ne kadar uzun sürerse, büyük orgazma ulaşma ihtimaliniz o kadar artar. Pozisyon değiştirmek, partnerinizin daha uzun süre dayanabilmesine yardımcı olabilir.

3. Çoklu Orgazm

Çoklu orgazm, klitoral ve vajinal orgazmlar aynı anda yaşandığında görülür. Bu ikili orgazmın 1 ile 15 dakika boyunca sürebildiği ve ‘devasa bir orgazm’ ile sonlandığı bilinmektedir. (Evet, tıp literatürü ‘devasa’ ifadesini kullanıyor; yani iyi olduğu kesin.)

Daha fazlası için ne yapmalı: Ödülü iki katına çıkarmak istiyorsanız, çabayı da katlamanız gerekiyor. Bazı kadınlar, bu orgazm için en iyi pozisyonun misyoner olduğunu söylüyorlar; çünkü klitoris de penetrasyon sonucu uyarılıyor. Belirli noktalar üzerindeki kontrolünüzün artmasına olanak sağladığından, üste çıkmak da yararlı olabilir.

4. ‘Coregazm’ – Karın Kasları Orgazmı

Coregasm, egzersizle tetiklenen bir orgazm türüdür. Uzmanlara göre, bu orgazm türü, bildiğimiz şiddetli orgazmlara benzemiyor; daha az yoğun ama yine de memnun edici olarak tanımlanıyor.

Daha fazlası için ne yapmalı: Egzersizle tetiklenen orgazma ulaşabilmek için kalp atışlarınızı hızlandırmanız gerekiyor. Biraz kardiyodan sonra, alt karın kaslarınızı çalıştıran hareketler yapmak, coregasm için idealdir. Ancak birkaç mekik seti işe yaramaz; kaslarınızı ciddi derecede yorulacak şekilde çalıştırmanız ve heyecanlanmaya başladığınızı hissettiğinizde devam etmeniz gerekiyor.

5. Deri Orgazmı

İhtiyacınız olan tek şey, biraz melodi. Sevdiğiniz bir şarkıyı ya da güçlü müzik türlerini dinlerken, deri orgazmını tecrübe etmiş olabilirsiniz. Yalnızca tüylerinizin diken diken olduğunu ve ürperdiğinizi düşünerek üzerinde fazla durmamışsınızdır. Bu hissin gerçek adı ‘frisson’ – yani büyük heyecandır; hoş bir karıncalanma hissi ile ilişkilendirilen müzikal bir etki.

Daha fazlası için ne yapmalı: Bu olgu ile bağdaştırılan şimdilik tek müzik türü, bol bol kreşendonun ve akort değişimlerinin görüldüğü klasik müzik. Fakat araştırmalara göre, insanlar aşina oldukları müzik türlerine daha çok fiziksel tepki göstermeye eğilimli oluyorlar.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: