Anasayfa / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / Olumlu Düşünme Depresyon Tedavisinde Etkili

Olumlu Düşünme Depresyon Tedavisinde Etkili

Dünya çapında yaklaşık 100 milyon kişi depresyonla boğuşuyor. ABD?de yapılan araştırma, olumlu davranışları günlük hayatın bir parçası haline getirmenin insan psikolojisi üzerinde ?iyileştirici?etkisi olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre,depresyon geçiren ya da depresyona meyilli kişiler, başkalarına yardım ederek, nazik davranarak, sahip olduklarına şükrederek ve hayata iyimser bakarak kendileri hakkında daha olumlu düşünceler edinebiliyor.

Olumlu düşüncenin iyileştirici etkisi sayesinde depresyonun ?masrafsız? ve ?ilaçsız? bir biçimde tedavi edilebileceğine dikkati çeken araştırma, depresif kişilerin günlük yaşamlarının 10 dakikasını bile olumlu davranışlara ayırmalarının onlara uzun vadede yarar sağlayacağını vurguluyor.

Olumsuz Düşünmek Depresyonu Besliyor

Depresyonun en önemli nedenlerinden birinin ?olumlu düşünce eksikliği? olduğunu kaydeden uzmanlar, olumlu yaklaşımın ruh halini iyileştirdiğini, başkalarının sorunlarına odaklanmanın ise kişiye kendi dertlerini unutturduğunu ve kendisini iyi hissettirdiğini belirtiyor.

Sürekli olumlu düşünmeye çalışmanın depresyondaki kimseler için zorlayıcı bir iş olabileceğini de ifade eden uzmanlar, bu davranış biçiminin yerleşmesinin zamanla kolaylaştığının altını çiziyor.

Araştırmaya göre, dünya çapında yaklaşık 100 milyon kişi depresyonla boğuşuyor. Yalnızca ABD?de 16 milyon civarında depresyon hastası bulunduğu, bunların yüzde 70?inin ise terapi ya da ilaç tedavisi görmediği belirtiliyor.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Göz Şekillerinden Kişilik Analizi Nasıl Yapılır

İnsan yüzünün kişilik ve psikolojik özellikler konusunda konusunda verdiği bilgiler bilinmekle beraber zaman zaman bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir